Dni mesta aj s predajom jedinečnej bankovky

KULTÚRA
1 /

MG_3382

Banská Bystrica otvorí brány do Kultúrneho leta 2018 Dňami mesta, ktoré v termíne 15. a 16. júna priblížia na Námestí SNP banícku históriu. Prezentáciou banskobystrických kultúrnych inštitúcií na jednom mieste sa budú môcť návštevníci dozvedieť viac o ich činnosti a pripravovaných akciách.

Nová 0 eurová bankovka

Mesto po dohode s autorom unikátnych bankoviek spustí predaj ďalšieho zaujímavého kúska. Jedinečnú 0 eurovú bankovku s motívom bystrického Barbakanu, budú môcť zberatelia získať práve v deň štartu Dní mesta, v piatok, 15. júna od 12:00 hod. v priestoroch pod Hodinovou vežou. Bude to príjemné prekvapenie.

barbakan

PRVÝ DEŇ DNÍ MESTA, 15. jún, 13:00 hod. Námestie SNP

Prezentácia kultúrnych inštitúcií Tento rok prisľúbilo účasť takmer dvadsať inštitúcií, ktoré širokej verejnosti odprezentujú svoju činnosť. Akadémia umení spolu s Univerzitou Mateja Bela a Stredoslovenským múzeom pripravili pre deti tvorivé dielne. Divadlo Štúdio tanca predvedie choreografie profesionálnych tanečníkov a Hvezdáreň pozorovanie Slnka pomocou špeciálneho astronomického ďalekohľadu.

Program Dni mesta

Návštevníkom priblížia svoje aktivity aj Divadlo z Pasáže, Štátna opera, Verejná knižnica Mikuláša Kováča, Literárne a hudobné múzeum, Divadlo pod Balkónom, Bábkové divadlo na Rázcestí, regionálne centrum remesiel ÚĽUV, Slovenská pošta a Poštové múzeum, Stredoslovenská galéria, Lesy SR, Múzeum SNP či Oblastná organizácia cestovného ruchu stredné Slovensko.

„Počas piatkového programu vystúpia žiaci Základnej umeleckej školy J.Cikkera s tanečným programom, Akadémia umení so známymi muzikálovými a vokálnymi melódiami, ale aj Konzervatórium J.L.Bellu. Na pódiu sa predstaví aj partnerské mesto Hradec Králové prostredníctvom vokálnej skupiny Gentlemen Singers. Nebude chýbať latino show Tanečnej školy Janette Fáberovej. Večerný program otvorí bubnová šou Campana Batucada a pre mladých je pripravený koncert speváčky Emmy Drobnej. Prvý deň Dní mesta zavŕšime veľkolepou šou v podaní skupiny ABBA Slovakia,“

približuje Zuzana Chrenková Srncová z banskobystrického Oddelenia kultúry na MsÚ.

DRUHÝ DEŇ DNÍ MESTA, 16. jún, 11:00 hod., Námestie SNP

 Banícke festivácie, 13:00 hod.

Starohorský banícky spevokol s hosťami z Jihlavy a Ľubietovej budú záujemcov sprevádzať zaujímavými a významnými baníckymi miestami v rámci Námestia SNP a Dolnej ulice. Návštevníci spoznajú význam niektorých budov v minulosti – objekt Lesov SR, Thuzov dom a pod. Banícky spevokol zaspieva tradičné banícke piesne a porozpráva banícke vtipy.

K dobrej atmosfére podujatia by mali prispieť veselé postavy, napr. strážca baníkov – Permoník či banícky beťár Hanz. Zámerom podujatia je pripomenúť si históriu spojenú s veľkou slávou mesta, keď bola založená Thurzovsko – Fuggerovská spoločnosť.

13:00 – 18:00 hod. Od medenej rudy ku kotlíku

Je animačný program pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o starobylom procese získavania a spracovania medi. Na námestí rozmiestnime rôzne repliky historických banských strojov – stupy, hámor, pec na odlievanie rudy, ale aj baňu. Malé skupiny sa budú môcť s pomocou mapky presúvať medzi stanovištiami každú pol hodinu. Uvidia výrobu medených kotlov, spracovanie polotovarov a redukciu medenej rudy.

MG_3697

15:00 – 16:30 hod. Pele – mele baníckych festivácií

Program na pódiu prinesie to najlepšie z festivácií  ̶ humor, veselé piesne, historickú satiru a veľa iného. Program bude pokračovať rozprávkou pre deti Princezná na hrášku v podaní Bábkového divadla na Rázcestí.

Sobotnajší program Dní mesta bude patriť aj banskobystrickým hudobným zoskupeniam – trio akordeonistov THE BUTTONS s projektom ART Punk, Družina, Rusín Čendeš Orchestra či STO MÚCH.

 

Zdroj: Mesto BB , Foto: Mirka Chabadová ilustr.