Divadlo z Pasáže v obrazoch a vo filme na banskobystrickej Radnici

KULTÚRA
0 /

Mestské divadlo –  Divadlo z Pasáže v spolupráci s mestom Banská Bystrica a vydavateľstvom Literárna bašta organizuje v stredu  27. septembra 2023 o 17:00 hod. v priestoroch historickej Radnice mesta Banská Bystrica podujatie „Divadlo z Pasáže v obrazoch“.

Súčasťou tejto akcie je krst knihy „Herci.“ a premiéra dokumentárneho filmu „Hore dole, hore dole“. Obe diela sa venujú mapovaniu práce Mestského divadla – Divadla z Pasáže počas jeho už takmer 28 – ročnej histórie.

Kniha Herci.

Fotograf Lukáš Rohárik vo svojej autorskej knihe Herci. mapuje komunitný život banskobystrického Divadla z Pasáže v období rokov 2004 – 2023. Čiernobiele Rohárikove fotografie sú doplnené autentickými výpoveďami hercov a herečiek, ktoré tematizujú zmysel ich divadelnej práce.

Kniha tak vytvára sugestívny umelecký dokument o živote divadla naprieč časom i priestorom. Vychádza v banskobystrickom vydavateľstve Literárna bašta.

Lukáš Rohárik

Lukáš Rohárik

Dokumentárny film Hore dole, hore dole

Režisérka Jana Bučka prostredníctvom filmu zachytáva nielen tvorbu inscenácií, ale aj procesy, ktoré formovali divadlo, hercov a aj zamestnancov.

Jana Bučka

Jana Bučka

Autorka filmu hovorí:

„Príbeh Divadla z Pasáže je silnou výpoveďou o dlhej, náročnej, ale veľmi zmysluplnej ceste tohto výnimočného divadla. V priereze ich fungovania vidíme množstvo divadelných inscenácii, ktoré v sebe zrkadlia dôležité témy. Sledujeme ich osud odkiaľ – kam sa posúvajú v čase, ale aj spoločnosti. Stopa, ktorú medzi nami vytvorili je natoľko dôležitá, až sa človek pýta, prečo je takéto divadlo stále ojedinelé v slovenskom divadelnom prostredí? Nastavujú nám silnú spätnú väzbu, bez ktorej nemôže fungovať zdravá spoločnosť.“

 

Podujatie sa uskutoční pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

Zdroj: Matúš Petričko  , Foto: ilustračné