Dišputa: Slovenskí Branci – užitočné hobby alebo bezpečnostná hrozba?

SPRÁVY
4 /

Sú Slovenskí Branci užitočným hobby alebo bezpečnostnou hrozbou? Je potrebné ich monitorovať? Prečo mladí ľudia vstupujú do podobných organizácií?

Júnová Dišputa

Tieto a ďalšie otázky budú témou júnovej bystrickej Dišputy, ktorá sa uskutoční v utorok 18. júna od 18:00 hod. v kultúrnom centre Záhrada v Banskej Bystrici. Odpovedať na ne budú hostia: generál vo výslužbe Pavel Macko, pedagogička Ivana Škodová z Centra prevencie v oblasti siekt Integra a český filmár a novinár Jan Gebert, režisér dokumentárneho filmu Až přijde válka (Slovenskí Branci). Diskusiu bude moderovať riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

Organizátorom júnovej Dišputy, ktorá je ďalšou zo série diskusií o občianskom aktivizme a ostatných pálčivých témach na Slovensku, je platforma NIE V NAŠOM MESTE v spolupráci s Centrom komunitného organizovania.

Slovenskí branci

Je neregistrovaná polovojenská organizácia proruskej politickej orientácie, ktorá pôsobí na Slovensku od roku 2012. Organizácia bola založená ako neregistrovaný telesno – branný klub a od apríla 2016 jej aktivity zastrešuje občianske združenie Naša vlasť je budúcnosť, ktoré Slovenskí branci označujú ako svoje „civilné oddelenie“. Na niektorých školách predvádzali ukážky bojového výcviku.

Organizácia spolupracuje so slovenskou pobočkou Nočných vlkov, ruského motorkárskeho klubu a neoficiálne polovojenskej organizácie ruskej vlády. Organizačná štruktúra Slovenských brancov  pozostáva z oddielov, ktorých bolo v roku 2012 sedem, v roku 2015 jedenásť a v roku 2016 tucet. Samotná organizácia na svojich stránkach uvádza, že sa v roku 2017 zvýšil počet jej členov na „cca 170“.

Slovenskí branci sa od svojho vzniku prezentujú ako názorovo a ideologicky neutrálna branná organizácia. Zdôrazňujú  svoju „pronárodnú orientáciu“,  ohradzujú sa voči nacizmu a fašizmu, deklarujú nadväznosť na ruské vojensko – vlastenecké oddiely a telovýchovný spolok Sokol.

Podľa vyjadrení svojich členov približne do polovice roka 2012 spolupracovali s krajne pravicovým občianskym združením Slovenské Hnutie Obrody, ktoré otvorene sympatizuje s režimom vojnového Slovenského štátu z rokov 1939 – 45.

Ministerstvo vnútra SR  potvrdilo, že Slovenskí branci mali väzby na  na extrémistické skupiny. Toho času sa podľa  MV SR medzi extrémistickými subjektmi nenachádzajú.

V júli 2018 minister obrany SR Peter Gajdoš podal podnet na Generálnu prokuratúru SR vo veci preskúmania zákonnosti organizácie. Generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko vtedy označil za znepokojujúcu evidentnú snahu politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko o ovládnutie tejto polovojenskej organizácie.

Dňa 5. januára 2019 sa v Trnave na Trojičnom námestí uskutočnilo siedme výročie založenia národnej dobrovoľnej občianskej domobrany Slovenskí branci. Práve toto mesto je kľúčovým miestom založenia prvého vlajkového oddielu celej štruktúry siete Slovenských brancov, kedy sa rozbehol celý projekt vzniku sedemnástich oddielov tejto domobrany, ktoré sú rozmiestnené po celom Slovensku. Hlavným veliteľom síl Slovenských brancov je  Peter Švrček, ktorý je zároveň predsedom OZ Naša vlasť je budúcnosť.

Autor: (dem), Foto: ilustračné