Panelovú výstavu pod týmto názvom pripravilo Literárne a hudobné múzeum Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici v spolupráci s obcou Slovenská Ľupča, v ktorej sa pred sto rokmi tento významný hudobný skladateľ narodil.
Tibor Andrašovan (* 3. apríl 1917, Slovenská Ľupča – † 14. jún 2001, Bratislava) bol od malička výnimočný hudobný talent. Po predčasnej smrti svojho otca sa dokázal už ako 15 – ročný uživiť hudbou tým, že hrával na klavíri v tanečných školách a kaviarňach. Popri tom študoval na bratislavskom konzervatóriu u profesora Eugena Suchoňa a neskôr na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity u profesora Zdenka Nejedlého.
Počas SNP pracoval v Slobodnom slovenskom vysielači v Banskej Bystrici a po vojne sa naplno venoval hudbe a dramaturgii. Pôsobil v Slovenskom národnom divadle v Bratislave a niekoľko rokov bol aj riaditeľom prestížneho umeleckého súboru SĽUK.
Sté výročie narodenia významného hudobného talentu, rodáka zo Slovenskej Ľupče, Tibora Andrašovana si pripomenú okrem pracovníkov Literárneho a hudobného múzea aj jeho rodáci.
Na vernisáži, ktorá bude v Átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici dňa 10. mája 2017 o 16:00 hod. vystúpia aj malí speváci a hudobníci z Detského folklórneho súboru Drienka zo Slovenskej Ľupče a celé podujatie sa koná s finančným prispením tejto obce.
Výstava Dialógy – Tibor Andrašovan potrvá v Átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici do 8. júna 2017.
Zdroj: Ľubica Laššáková ŠVK, Foto: archív ilustračné