V Detskej fakultnej nemocnici budú môcť pri liečbe onkologických pacientov využívať kanisterapiu

Zdravie
0 /

kanisterapia1

Deti hospitalizované na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici získali možnosť liečby aj pomocou kanisterapie. Bystrická nemocnica získala súhlas z ministerstva zdravotníctva k použitiu tejto terapeutickej metódy minulý mesiac.

Kanisterapia

Latinsky canis = pes a therapy = liečba. Je pomocná psychoterapeutická metóda, ktorá využíva pozitívne pôsobenie psa na človeka.  Ide o alternatívny spôsob liečby ochorení psychického alebo fyzického pôvodu za pomoci špeciálne vycvičeného psa. Využívajú sa pri tom jeho prirodzené vlastnosti – schopnosť podriadiť sa vôli človeka, pochopiť danú situáciu, v ktorej sa pri styku s pacientom ocitne, spolupráca a komunikácia zvieraťa s pacientom.

Kanisterapia sa delí na živelnú  (klasické držanie psa v domácnosti ako spoločníka i priateľa) a riadenú (pes patrí terapeutovi, ktorý s ním navštevuje pacientov).

Konkrétne v banskobystrickej DFNsP budú kanisterapiu využívať malí onkologickí pacienti. Marek Michalčík z občianskeho združenia Svetielko nádeje k tomu pre TASR uviedol:

„Naše OZ sa v spolupráci so združením K-7 Psovodi – záchranári SR už niekoľko rokov usilovalo o zavedenie kanisterapie priamo do nemocničného prostredia. K tomuto úsiliu sa pridalo i vedenie DFNsP a spoločné snahy vyústili do povolenia zaradiť kanisterapiu do doplnkového terapeutického programu pre malých onkopacientov.

Zatiaľ môžu v Detskej fakultnej nemocnici čerpať skúsenosti a odporúčania len zo zahraničných pracovísk a štúdií, ktoré túto terapeutickú doplnkovú metódu hodnotia veľmi pozitívne.

„Pokiaľ viem, skúsenosť s ňou v nemocničných podmienkach na Slovensku zatiaľ neexistuje. Máme však skúsenosti u našich detských pacientov v paliatívnej starostlivosti a sú veľmi pozitívne,”

dodal lekár Pavel Bician, predseda OZ Svetielko nádeje.

Nemocnica spolu s poskytovateľom služby ešte musí vypracovať metodiku zameranú na všetky oblasti zabezpečenia podmienok v súvislosti s poskytovaním kanisterapie, ktorá u pacientov znižuje napätie, strach či úzkosť a prináša radosť i rozptýlenie. Očakáva sa, že po vypracovaní a nastavení podmienok a pravidiel ju budú môcť prví malí pacienti využívať ešte tohto roku.

Ukážka kanisterapie ako edukačnej pomôcky:

OZ Svetielko nádeje

Poskytuje komplexnú starostlivosť o deti a mladých ľudí s onkologickým alebo iným život limitujúcim ochorením so zreteľom na celú rodinu. Za uplynulých 16 rokov poskytlo pomoc a podporu viac ako 550 pacientom a ich rodinným príslušníkom.

V starostlivosti detského mobilného hospicu malo 38 pacientov. Na jeho výletoch a rekondičných pobytoch sa zúčastnilo 508 detí a 305 rodinných príslušníkov. Za 16 rokov existencie Svetielko nádeje podporilo DFNsP v Banskej Bystrici sumou viac než milión eur najmä pri zakúpení prístrojov, vybavenia oddelenia a ambulancie.

svetielko nadeje

Zdroj: TASR a (dem) , Foto: ilustračné