Bystrické Kino v bazéne tento rok ukáže (trochu) iné svety

Kino
0 /

Už o niekoľko dní sa v areáli Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici začína deviaty ročník letných filmových projekcií, ktoré miestne filmové publikum pozná pod značkou Kino v bazéne. Idea filmového podujatia, s ktorou prišli bývalí študenti gymnázia, sa každoročne teší mimoriadnej diváckej priazni a aj tento rok ponúkne oceňované filmy.

Organizátori opäť stavili predovšetkým na aktuálnu pôvodnú slovenskú, ale aj českú filmovú tvorbu. Dramaturg projektu Slavo Sochor vysvetľuje:

„Programový výber s podnázvom Iné svetX predstaví mimoriadne pestrý výber filmov, ktoré zjednocuje túžba po hlbšom poznaní a preskúmaní rôznorodých tém vo svete, ktorý ale napokon zdieľame všetci navzájom, čo sa preukázalo aj počas uplynulého pandemického roka.“

Tohtoročný program otvorí 23. júna projekcia dokumentárneho filmu Komúna režiséra Jakuba Julényho, ktorý tematizuje prostredie košického undergroundu a jej ústrednej postavy, legendárneho Marcela Strýka. Film prídu do Kina v bazéne osobne uviesť režisér a spoluscenárista Pavel Smejkal, ktorí nasledujúci deň absolvujú aj sprievodné tematické aktivity so študentmi a študentkami Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského.

V letnom programe sa ďalej objaví oceňovaná koprodukčná novinka rumunského režiséra Radu Jadeho Smolný pich aneb pitomý porno (30. júna), ale aj oceňovaný hraný debut Ivana Ostrochovského Služobníci (7. júla, takisto za účasti tvorcov). Kino v bazéne premietane aj dva pozoruhodné dokumentárne debuty: The Sailor (14. júla) od Lucie Kašovej, Na značky! (21. júla) režisérky Márie Pinčíkovej a program uzavrie česká novinka Nová šichta (28. júla) režiséra Jindřicha Andrša.

Okrem tradičných projekcií projekt ponúka verejnosti jedinečnú možnosť navštíviť netradičný areál Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, za ktorého tvárou stoja architekt Pavel Rek a sochár Jaroslav Kubička.

 

Zdroj: Slavo Sochor , Foto: ilustračné