Bažant Kinematograf s českými a slovenskými filmami od piatku v Banskej Bystrici

Kino
0 /

Aj tento rok sa môžu diváci na celom Slovensku tešiť na výnimočný zážitok z projekcií letného kina pod hviezdami, ktoré príde na kolesách opäť až priamo k nim. Už po sedemnásty raz sa legendárne filmové autobusy Bažant Kinematograf vydali v júli na cestu po Slovensku a s kolekciou piatich celovečerných slovenských a českých filmov do 30 miest, vrátane Banskej Bystrice.

Bažant Kinematograf

Za doterajších 16 rokov Bažant Kinematograf premietol vyše 80 celovečerných a viac ako 50 krátkych filmov slovenských a českých tvorcov a jeho projekcie navštívilo doteraz vyše 710 000 divákov v 60 – tich rôznych mestách. Program 17. letnej filmovej sezóny prináša ďalších päť zaujímavých a úspešných slovenských a českých filmov, ktoré sa predstavia divákom vo všetkých kútoch Slovenska.

Od 19. – 23. júla 2019 bude mať filmový autobus Škoda RTO zastávku na banskobystrickom Námestí SNP. Bažant Kinematograf  2019 ponúkne Bystričanom a návštevníkom mesta pod Urpínom počas piatich večerov vždy od 21:30 hod. päť česko – slovenských filmov. Vstup je voľný.

Program v Banskej Bystrici

Piatok 19. júla o 21:30 hod. Dôverný nepriateľ  

(Slovensko/Česko 2018, 112 min, réžia: Karel Janák). Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote, odrezaní od sveta, na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Revolučný vynález sa však vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Hrajú: Gabriela Marcinková, Vojtěch Dyk, Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu, Roman Luknár, Pavel Rímský, Hynek Čermák a ďalší.

Sobota 20. júla o 21:30 hod. Teroristka

(Česko, 2019, 95 min, réžia: Radek Bajgar). Marie, učiteľka na dôchodku, ktorá celý život svojich žiakov učila, že základom všetkého je slušnosť a násilie nič nerieši, postupne prichádza na to, že práve na toto sa gauneri spoliehajú a rozhodne sa zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. V čiernej komédii v úlohe rozhnevanej učiteľky na dôchodku exceluje herečka Iva Janžurová. Ďalej hrajú: Martin Hofmann, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková, Kristína Svarinská a ďalší.

Nedeľa 21. júla o 21:30 hod. Hastrman

(Česko, 2018, 100 min, réžia: Ondřej Havelka). Romantický a zároveň ironický príbeh hastrmana alias baróna de Caus a jeho lásky k dedinskému dievčaťu Katynke. Jeden z najzaujímavejších a najkrajších filmov sezóny. Temný, výtvarne nádherný, tematicky a náladou sa blíži ku Coppolovmu Drakulovi. Hrajú: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Maryško, Jiří Lábus, David Novotný, Norbert Lichý, Vladimír Polívka a ďalší.

Pondelok 22. júla o 21:30 hod. Trabantom tam a zase späť 

(Česko, 2019, 118 min, réžia: Dan Přibáň). Žltá výprava sa po dvanástich rokoch vracia domov! Posledná veľká cesta naprieč kontinentmi sa končí vo veľkom štýle. Žltý cirkus ide z Indie až domov. Prekonáva Himaláje, diktatúry aj výškové rekordy a stíha aj utekať pred políciou. Skrátka, táto posádka nemôže sklamať.

Ničoho sa nebojí, bez obáv zvláda všetky nástrahy s čiernym humorom a sebairóniou. Návrat domov je dojemný ako ešte nikdy predtým a dokazuje, že na dobrodružstvo netreba luxus – stačia 2 trabanty, 1 maluch, 1 jawa a skupina skvelých ľudí. Hrajú: Dan Přibáň, Vojtěch Duchoslav, Zdeněk Krátký, Jan Setvín, Lukáš Venclík, Marek Slobodník, Marek Duranský, Radoslaw Jona a ďalší.

Utorok 23. júla o 21:30 hod. Ženy v behu

(Česko, 2019, 93 min, réžia: Martin Horský). Komédia o ženách, ktoré sa neboja vybehnúť šťastiu v ústrety… Věra prežila s Jindřichom skvelý život a je pevne rozhodnutá splniť jeho posledné prianie – zabehnúť maratón. Emancipovaná a rázna matka troch dcér v tom nevidí žiadny problém. Proste si trasu rozdelí na štyri časti a zdolajú tých viac ako 42 kilometrov ako rodinná štafeta. Žiadna z nich síce zatiaľ neodbehla ani meter, ale do štartu ostávajú ešte tri mesiace.  Hrajú: Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Veronika Khek Kubařová, Jenovéfa Boková, Ondřej Vetchý, Vladimír Polívka, Martin Hofmann a ďalší.

Informácie o filmoch vo výbere putovnej prehliadky Bažant Kinematograf, podrobný rozpis premietaní a program nájdete na webstránke www.kinematograf.sk. Aktuálne informácie a prípadné programové zmeny zverejňuje organizátor KINEMATOGRAF, s.r.o. aj na www.facebook.com/openair.kinematograf.

Generálnym partnerom projektu Bažant Kinematograf je Zlatý Bažant, partnermi podujatia v roku 2019 sú Telekom a  365.bank, mediálnym partnerom je Rádio FM. Digitalizáciu Kinematografu podporil Audiovizuálny fond.

Zdroj: Bažant Kinematograf, Foto: ilustračné