Banskú Bystricu v novom ročníku folklórnej súťaže Zem spieva reprezentuje skupina Družina

KULTÚRA
1 /

RTVS uvádza tretí ročník úspešnej folklórnej súťaže Zem spieva III., ktorá ctí tradície našich predkov, ukazuje svetu krásu, pestrosť a hodnotu slovenského folklóru i slovenskej krajiny. Banskú Bystricu bude v tejto obľúbenej show reprezentovať neofolklórna skupina Družina.

V sobotu 4. januára to začalo

Súťaž je aj vo svojej tretej sérii určená všetkým, ktorí prezentujú folklór Slovenska na inej ako profesionálnej úrovni a rozhodli sa súťažiť v sólovom, párovom alebo skupinovom prejave v troch kategóriách – tanečná, spevácka a inštrumentálna.

Diváci RTVS mali už túto sobotu 4. januára 2020 možnosť sledovať prvú základnú časť súťaže Zem spieva III. s novou porotou a súťažiacimi. Ďalšie časti bude Jednotka vysielať vždy v sobotu o 20:30 hod.

 Súťažiacich, ktorí z jesenných kastingov postúpili ďalej,  hodnotí nová porota. Sú v nej  Anna Derevjaníková – pedagogička, zberateľka a interpretka rusínskych piesní, Peter Kocák – režisér, choreograf a umelecký vedúci folklórnych súborov Vranovčan a Cifroško.

Do poroty zasadne aj Stanislav Marišler – choreograf, tanečník a pedagóg Vysokej školy muzických umení, Miroslava Palanová – choreografka a vedúca folklórneho súboru Váh, ale aj Milan Rendoš – aktívny hudobník a rozhlasový redaktor.

Z každého základného kola majú diváci možnosť vybrať súťažiaceho, ktorého odborná porota neposunula do semifinále.  Esemesky sa dajú posielať počas celých 7 týždňov vysielania základných kôl. Súťažiaci s najvyšším počtom sms – hlasov postupuje priamo do finále.

Banská Bystrica má opäť svoje želiezko v ohni – Družinu

Na folklórnu súťaž Zem spieva v dobrom spomínajú aj Bystričania. Prvý ročník v roku 2017 vyhral FS Urpín. Aj teraz bude mať mesto pod Urpínom svoje želiezko v ohni. Bude ním skupina DRUŽINA.

Jedna z najúspešnejších slovenských worldmusic skupín, ktorá už dve desiatky rokov koncertuje a prináša svojim fanúšikom príjemne a citlivo spracované ľudové piesne zo všetkých regiónov Slovenska, absolvovala vlani  klubové turné s názvom NEOFOLKÓR Tour.

Hudba skupiny Družina je postavená na dvoch ženských hlasoch, ktoré doprevádzajú profesionálni muzikanti prichádzajúci z rôznych hudobných svetov. Ako jedna z prvých skupín na Slovensku, začala Družina prinášať poslucháčom originálne úpravy tradičných ľudových piesní v štýle World Music / Ethno.

„Prešlo už 20 rokov od založenia skupiny Družina, preto padlo rozhodnutie urobiť malé turné po kluboch a tak prísť k našim fanúšikom bližšie. Veríme, že zanecháme v divákoch príjemný pocit z našej hudby aj v súťaži Zem spieva, kde reprezentujeme Banskú Bystricu,“

hovorí Aty Béreš, zakladateľ skupiny Družina.

DRUŽINA dodnes odohrala viac ako 1 500 koncertov a vydala 4 úspešné CD:

CD Družina (2004) – v prestížnom celosvetovom rebríčku World Music Charts Europe umiestnilo na 11. mieste.

CD Tragare (2006) – ocenené Slovenskou cenou Grammy AUREL 2006 za najlepší album kategórii Folk/Ethno/World music.

CD Neni Dobre (2011) – ocenené Slovenskou cenou Grammy Radio_Head Awards 2011 za najlepší World music/Folk album.

CD Vianočné (2015) – získalo Platinoví platňu, za prvé dva mesiace od vydania sa predalo viac než 5 000 kusov.

Po 20 rokoch na scéne sa členovia skupiny rozhodli nazvať svoj štýl výrazom SLOVENSKÝ NEOFOLKLÓR, čím bližšie a konkrétnejšie pomenúvajú svoju originálnu tvorbu. Neofolklór sa bude volať aj pripravované CD, ktorého vydanie je naplánované na tento rok.

DRUŽINA vystupuje v zložení:

Danka Ferienčíková Kurtík – spev

Miťa Almášiová – spev

Janko Šimiak – píšťalky, fujara

Aty Béreš – basová gitara

Christopher Géci – bicie

Držme našej bystrickej Družine palce!

Autor: (tom), Foto: ilustračné