Aj obce v okolí Banskej Bystrice majú svoje dni

Tip na výlet
0 /

Letný čas je ako stvorený na festivaly pod holým nebom, čo využijú v sobotu 10. augusta aj dve obce v okolí Banskej Bystrice – Baláže a Horná Mičiná. Budú mať Dni obce so zaujímavým programom pre návštevníkov.

Baláže

Osídlenie obce siaha do mladšej doby bronzovej. Osada písomne doložená v roku 1529 vznikla v chotári obce Priechod okolo dvoch šmelcovacích hút na medenú rudu, ktoré postavil banskobystrický ťažiar Ján Kolman. Do polovice 17. storočia spracúvali haldový materiál súkromní ťažiari a vyrobený kamienok odovzdávali na rafinovanie do erárnej huty v Moštenici.

Obyvatelia boli prevažne hutníci, drevorubači a uhliari, od 18. storočia pracovali tiež na miestnej píle. V čase SNP zohrala obec významnú úlohu. Vydávali sa tu letáky a časopisy Hlas ľudu a Partizán. Fašisti sa za pomoc partizánom pomstili na obyvateľoch a 20. marca 1945 obec vypálili.

Deň obce Baláže

Keďže Baláže boli počas Povstania povstaleckou obcou, na úvod podujatia si obyvatelia  uctia 75. výročie Slovenského národného povstania položením kytice kvetov k Pomníku SNP. Tradičnou akciou Dňa obce je súťaž v pílení dreva.

Starosta obce Róbert Chaban hovorí:

„Toto podujatie je jedno z najlepších na okolí. Je to už 13. ročník, mám aj ocenenie zo súťaže v pílení dreva. Je to vždy vydarená akcia, ktorá stmeľuje celý Mikroregión pod Panským dielom, ľudia sa dobre zabavia.“

Súťaží  sa na čas vo dvojiciach v dvoch kategóriách – muži a ženy. Vyhrá tá dvojica, ktorá najrýchlejšie prepíli metrovicou. Muži pília  metrovicu s priemerom 25 cm kanadskou pílou bruchačkou tzv. obojchlapovou. Pre ženy je nachystaná metrovica s priemerom 15 cm a rámové píly.

V popoludňajšom kultúrnom programe vystúpia Detský folklórny súbor PriechoďančokŠikovná muzika Paľa Majeríka z Priechodu a FS Bystrina. Po vyhodnotení súťaže v pílení dreva prídu na pódium FS Priechoďan, Galaxy BB Music a napokon až do polnoci sa ľudia môžu zabaviť na diskotéke. Moderuje Tuli Vojtek.

Počas Dňa obce organizátori pripravili  pre návštevníkov ukážky varenia „naživo“. Budú to banícke jedlá a miestna špecialita ako prekvapenie.  Deti si môžu vyskúšať rôzne hry a súťaže  s animátormi alebo si zajazdiť na koníkoch, pre mamičky a dievčatá budú k dispozícii kozmetičky z Mary Kay.

Horná Mičiná

Horná Mičiná sa v historických záznamoch po prvý raz spomína v roku 1293 ako územie zemepána Mikeho syna Radunovho. Od tejto doby bolo územie obce sústavne osídlené. Obec počas svojej existencie prešla zložitým vývojom a patrila neskôr zemepánom rodiny Benických ktorý dedične zastával úrad podžupana Zvolenskej župy a ich sídlo Horná Mičiná sa v istom zmysle stávalo aj centrom Zvolenskej župy.

Veľkovezír Ibrahim v roku 1599 vyslal početné oddiely krymských Tatárov, ktorí zaútočili na Hornú Mičinú a vyrabovali ju. V 16. priniesli nemeckí kupci cez Banskú Bystricu do Mičinej myšlienky reformácie. Benickovci sa pôvodne pridali k protestantizmu, ale jedna vetva sa vrátila ku katolíckej cirkvi. Rodina Benických sa postupne presúvala do Pešti a ich majetky získava rodina Heritzovcov, ktorá v obci pôsobila až do II. svetovej vojny.

V roku 1883 tu bola otvorená prvá bryndziareň podnikateľom Brukhartom, ktorý v pivnici kaštieľa vyrábal plesnivý syr konkurujúci roquefortu. Obec až do roku 1950 bola sídlom notariátu pre všetky okolité obce. Potom tu bol matričný úrad, ktorý v roku 1974 zrušili.

Obec Horná Mičiná je rodiskom dramatika a evanjelického kňaza Jána Chalupku i jeho syna Adama, národného buditeľa. Pôsobil tu prekladateľ z gréckej ruskej, a poľskej literatúry Samuel Rožnay, autor národných apológii a osvetových prác Samuel Hoič či hudobný skladateľ a folklorista .August Horislav Kčméry,  Na evanjelickej fare sa narodil aj jeho brat Eugen Krčméry (1830) vydavateľ Matice slovenskej, ktorý v Banskej Bystrici založil prvé slovenské kníhkupectvo.

Počas I. svetovej vojny padlo v bojoch 20 miestnych občanov, na počesť ktorých obec v roku 1938 odhalila v miestnom parku pamätník o úpravu ktorého sa starajú členova ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Po vypuknutí SNP muži aj ženy z Mičinej výdatne pomáhali pri zabezpečovacích prácach a v zázemí. Po vyhlásení mobilizácie mnoho chlapov odišlo do armády, niektorí padli v bojoch s nemeckými okupačnými jednotkami.

Deň obce Mičiná – Mičinskô

V Hornej Mičinej – areál obecného úradu a starého futbalového ihriska sa v sobotu 10. augusta 2019 uskutoční Deň obce nazývaný Mičinskô. Ide o 5. ročník tohto tradičného podujatia, na ktorý pozýva starosta obce Ivan Lenár.

Cieľom a účelom je spájanie a stretávanie sa bývalých a aj súčasných obyvateľov obce, ako aj širokej verejnosti z okolia Banskej Bystrice a z obcí Mikroregiónu Severné Podpoľanie, pod ktorú obec Horná Mičiná patrí. Zároveň netreba zabúdať na miestne ľudové zvyky pri dobrej muzike a varení tradičných domácich jedál.

Návštevníci budú môcť ochutnať  tradičné domáce jedlá z kotla, ako napríklad guláš a držky, ale i domáce ochutené rezance či klobásky, haruľu aj lokše, trhance, lievance, grilovaný hermelín. Budú aj sladkosti pre deti i dospelých, Samozrejme aj niečo na  zapitie.  Nikto nezomrie ani od smädu, priestor dostanú aj ľudové remeslá a atrakcie pre deti.

V kultúrnom programe vystúpi Folklórna skupina Poničan, na fujarách a heligónkach zahrajú Svrčinovci zo Seliec, najväčšie hity Karola Duchoňa zahrajú a zaspievajú Duchoňovci z Banskej Bystrice. Zabávať ľudí až do skorých nedeľných ranných hodín bude DJ Mišo.

Popri ochutnávke miestnych špecialít si návštevníci budú môcť vyskúšať ľudové remeslá, ako je výroba kraslíc či rezbárske umenie. Pre deti bude k dispozícii maľovanie na tvár, skákací hrad a ďalšie atrakcie. Nebude chýbať ani tombola a samozrejme dobrá nálada.

Autor: (dem), Foto: ilustračné