Naši hokejoví juniori do 20 rokov s piatimi Bystričanmi v zostave mali v piatok skvelý úvod do svetového šampionátu vo švédskom Malmö. Mladých Nemcov po výbornom výkone porazili vysoko 9:2.
Zverenci trénera Ernesta Bokroša boli jednoznačne lepším mužstvom. Na deviatich góloch v nemeckej sieti sa podieľali kapitán Milan Kolena a Marko Daňo po 2x, po jednom zásahu pridal Daniel Gachulinec, Dávid Gríger, Martin Réway, Mário Lunter a Stanislav Horanský. Brankár Richard Sabol z Banskej Bystrice inkasoval len dvakrát.
Naši od začiatku často ohrozovali brankára Cüppera. V 4. minúte počas presilovky po Grígerovej strele dostal Kolena puk do bránkoviska a od Zieglera skončil v sieti na 1:0. V 13.minúte Marko Daňo bekhendom zvyšoval na 2:0. V 18.minúte naši chlapci využili aj svoju druhú presilovku, keď Dávid Gríger najskôr trafil len nemeckého brankára, ale jeho druhá strela už znamenala vedenie 3:0.
Nemci začali druhú tretinu aktívnejšie, ale ich zadné dvierka otvoril v 22. minúte po Cehlárikovej prihrávke spoza bránky Daňo na 4:0. Nemcom sa podarilo znížiť na 1:4 o minútu potom Kahunom. Gríger s Réwayom však v 27.minúte dobre zakombinovali a Milana Koleno zvyšoval už na 5:1. V polovici druhej tretiny pri avizovanom vylúčení Nemcov dal náš šiesty gól delovkou od modrej čiary Bystričan Daniel Gachulinec. To už naši kontrolovali hru.
Slováci pokračovali v dobrom výkone aj v záverečnej tretine. Neschladil ich ani druhý Kahunov gól v 46.minúte. O dve minúty skórovali gólmi Martin Réway a po ňom aj druhý Bystričan Mário Lunter na 8:2. Na konečných 9:2 upravil skóre v 58. minúte po individuálnej akcii Stanislav Horanský. Naši chceli ešte dosiahnuť desiatku, ale to sa im už nepodarilo.
V sobotu 28. decembra o 13:30 hod čaká našich mladých hokejistov v základnej A-skupine obhajca titulu USA. Potom príde Kanada v pondelok 30. decembra o 17:30 hod. a Česko na Silvestra o 13:30 hod.
Fakty o zápase: Slovensko – Nemecko 9:2 (3:0, 3:1, 3:1)
Góly: 4. Kolena (Gríger, Réway), 13. M. Daňo (Lunter), 18. Gríger (Kolena, Réway), 22. M. Daňo (Cehlárik), 27. Kolena (Réway, D. Gríger), 31. Gachulinec (Horanský, Mlynčár), 48. Réway (Gríger), 49. Lunter (Daňo, Cehlárik), 58. Horanský (Valjent) – 23. Kahun (L. Draisaitl), 46. Kahun (Moser, L. Draisaitl) vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Boman (Fín.), Grumsen (Dán.) – Kosaka (Jap.), Metalnikov (Rus.), 500 divákov.
Zostavy mužstiev: Slovensko: R. Sabol – Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Valjent, Černák, Dinda, Kečkeš – Gríger, Kolena, Réway – Lunter, M. Daňo, Cehlárik – Horanský, Mlynčár, Minárik – Skalický, Šimun, Tibenský
Nemecko: Cüpper – D. Tiffels, Moser, T. Bender, Saeftel, Botzenhardt, Wagner – L. Draisaitl, Kahun, Kammerer – Laub, Eisenschmid, F. Tiffels – Herpich, Palausch, Filin
Tréner SR 20 Ernest Bokroš po zápase: „Teší nás dobrý vstup do šampionátu. Takýto výsledok nik z nás nečakal.. Potešila hra i výsledok, samozrejme využitie presilových hier. S postupným narastaním skóre si začali naši zverenci stretnutie užívať, lebo veľa podobných zápasov na svetovom šampionáte nehrajú. Plne si všetci uvedomujeme, že súperi najťažšieho kalibru – Američania a Kanaďania na nás ešte len čakajú. Na premiéru sme pripravili hráčov so základnou myšlienkou, že je to pre nás možno zápas roka a úspechom v ňom si môžeme položiť základný kameň postupu. Vedeli sme o hráčskych kvalitách Draisaitla či Kahuna, ale v taktických zámeroch sme sa sústredili na celý tím a nie na jednotlivcov. Už v sobotu na nás čakajú obhajcovia titulu z USA. Objednali sme si záznam z ich duelu s Českom. Z tímov, ktoré sme dosiaľ videli, sa ukazuje americký ako najsilnejší. Dnešných 9:2 je povzbudivých, ale sústrediť sa musíme už na ďalšie kroky. Napokon jedna lastovička leto nerobí.“
Zdroj: Bystricoviny.sk



















