Po zlate na stovke vo svetovom rekorde 12,37 sekundy a bronze v diaľke si náš najlepší atletický veterán Vladimír Výbošťok vezie do Banskej Bystrice aj druhé zlato z ME v Zittau. Vo svojej tretej disciplíne zvíťazil v šprinte na 200 metrov v novom slovenskom rekorde 26,25 sekundy.
65-ročný Bystričan v piatok 24.augusta zakončil svoje skvelé účinkovanie na atletických majstrovstvách Európy veteránov v nemeckom Zittau víťazstvom na 200-metrovej trati. Vďaka svetovému rekordu na polovičnej trati sa stal najrýchlejším mužom planéty nad 65 rokov v hale aj na otvorenom štadióne.
Už v stredajšom semifinále najlepším časom 26,40 sekundy spomedzi všetkých postupujúcich prekonal starý slovenský rekord o 67 stotín sekundy. „V Ziittau bolo neskutočne teplo okolo 36°C. Kvôli dažďu sa štart môjho rozbehu posunul o hodinu, ale to mi nevadilo a bez problémov som zvíťazil,“ povedal pre náš portál pred finále Výbošťok.
Po jednodňovom oddychu nastúpil na svoj tretí finálový štart na ME a opäť ho premenil na ďalšiu medailu, druhú s najcennejším leskom. V kategórii M65 zvíťazil slovenský reprezentant časom 26,25 sekundy, čím zlepšil svoj vlastný slovenský rekord zo stredy o 15 stotín. Striebro patrí Nemcovi Hans Juergen Fruehaufovi (27,00 sek.) a bronzovú medailu získal ďalší Nemec Friedhelm Adorf (27,42 sek.)
Vladimír Výbošťok komentoval svoj posledný štart na ME v Zittau takto: „Finále som bežal s miernym protivetrom -0,5 m/s v riadnom dusne, ale vydal som zo seba všetky sily, ktoré vo mne zostali. Som rád, že v dlhšom šprinte som dvakrát prekonal svoj vlastný slovenský rekord, ktorý sa posunul bližšie k najlepšej európskej úrovni. Po semifinále som nemal dostatok času ani možnosti na regeneráciu, takže som riadne unavený, ale šťastný, že sa mi podarilo splniť stanovené ciele. Z nich bol tým hlavným svetový rekord na stovku. Teším sa na nedeľný atletický míting v Dubnici, kam rovno odtiaľto cestujem. Štartujem v mojej najsilnejšej disciplíne stovke. A potom konečne domov.“
My len dodávame, že v nedeľu 26.augusta na 10.ročníku tradičného atletického mítingu EA Classic „Atletický most“ v Dubnici štartoval náš najrýchlejší senior vo vloženom šprinte veteránov na 100 metrov. Na pozvanie Alfonsa Jucka sa ocitol v spoločnosti 6 olympijských víťazov a 16 medailistov z nedávnych OH v Londýne. Napriek únave z dlhej cesty a v miernom daždi v Dubnici zabehol Výbošťok skvelý čas 12,40 sek., ktorým zaostal za vlastným svetovým rekordom z ME Zittau iba o tri stotiny sekundy.
Naša redakcia sa pripája ku gratulantom Vlada Výbošťoka za jeho dve zlaté a jednu bronzovú medailu z ME v Zittau, oceňujúc skvelú reprezentáciu Slovenska i mesta Banská Bystrica. Po jeho návrate domov vám prinesieme rozhovor s najrýchlejším dôchodcom sveta, ktorý nám prisľúbil ešte pred svojím odchodom na európsky šampionát veteránov.
Zdroj: Bystricoviny.sk



















