Vznik prvého mestského múzea v Banskej Bystrici sa spája prevažne s historickými zbierkovými predmetmi. Na jeho okraji však neostali ani prírodné vedy. Tie mali zastúpenie v hodnotnej mineralogickej zbierke Dr. Samuela Bothára a zoologickej zbierke Emila Holuba.
Botanickú zbierku Stredoslovenského múzea začala tvoriť až kustódka prírodných zbierok Ružena Bohúňová v roku 1954. Dnes sa v nej nachádza 13 732 herbárových položiek vyšších rastlín, rias, húb a lišajníkov.
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pokračuje v odkrývaní tajností osobností a zaujímavých predmetov zo svojho depozitára. V Matejovom dome si tak v utorok 17. januára o 17:00 hod. na podujatí „Čo sa skrýva v depozitári“ pripomenieme spolu s prednášajúcou botaničkou Jaroslavou Bobákovou prvú prírodovednú kurátorku, prvú botaničku a prvú ženu – riaditeľku múzea Ruženu Bohúňovú.
„Botanické herbáre boli pred príchodom Ruženy Bohúňovej do múzea zastúpené len v malej miere. Aj to málo, čo sa vtedy v múzeu nachádzalo sa postupne kvôli priestorovým dôvodom darovalo na banskobystrické stredné školy ako učebné pomôcky. Významný rozvoj, nadobúdanie a spracovanie prírodovedných zbierok sa začína práve s pani Bohúňovou. Všetky zbierky sú nenahraditeľným dôkazom a tiež originálnou vzorkou rastlín, ktoré dokumentujú prírodné pomery územia stredoslovenského kraja a zároveň sú zdrojom informácií pre ďalší výskum rastlinstva regiónu v širšom kontexte aj územia celého Slovenska,“
konštatuje botanička múzea Jaroslava Bobáková.

Ružena Bohúňová
Doktorka Ružena Bohúňová bola v múzeu prvou kurátorkou prírodovedných zbierok. Pričinila sa o nadobúdanie a precízne dokumentačné spracovanie predmetov z anorganiky, zoológie a hlavne botaniky.
V súčasných botanických zbierkach Stredoslovenského múzea sa nachádza 1 264 kusov zbierkových predmetov, ktoré zozbierala počas svojho pôsobenia na poste botaničky.

Matejov dom
„V roku 1954 získala pani Bohúňová do zbierok vzácny historický herbár prof. Junkera, ktorý je najstarším herbárom v botanickom fonde. Svoje pracovné skúsenosti neskôr využila na poste riaditeľky múzea. Oslovenie prvá je v tomto prípade úplne na mieste – prvá prírodovedná kurátorka, prvá botanička, prvá žena riaditeľka. Je to prvá dáma Stredoslovenského múzea a som veľmi rada, že si ju pripomenieme ako klenot na podujatí Čo sa skrýva v depozitári,“
uzatvára Bobáková.
Mesiac február sa bude niesť najmä témami spojenými s láskou. Paličkovaná čipka je symbolom viacerých obcí banskobystrického kraja. Toto paličkované bohatstvo sa nachádza aj v depozitári Stredoslovenského múzea a na sviatok sv. Valentína 14. februára 2023 o 17:00 hod. nám o čipke v Matejovom dome prezradí viac etnografka Jana Koltonová.
Zdroj: Dana Kurtíková , Foto: archív a ilustračné