Novoročné predsavzatia – s ich plnením vám pomôžu rozumne nastavené ciele

PR
0 /

Príchod nového roka znamená pre mnohých ľudí nové začiatky. S odbitím polnoci tak zvyčajne začínajú plynúť aj ďalšie novoročné predsavzatia. Počiatočná motivácia síce môže byť silná, no prvé zlyhanie ľahko zvedie človeka z cesty za vytúženým cieľom.

Na to, aby sa vám podarilo svoje budúcoročné predsavzatia naozaj dodržať a zmeniť tak svoj život k lepšiemu, je nevyhnutné rozumné nastavenie cieľov. Už ste počuli o SMART cieľoch? Ide o skratku zloženú z počiatočných písmen piatich kritérií, ktoré by mal pri nastavovaní cieľov dodržiavať každý, kto chce na ceste za úspechom vytrvať.

Specific – Konkrétne ciele

Cieľ, ktorý chcete pomocou novoročných predsavzatí dosiahnuť, je ideálne už v úvode čo najviac špecifikovať. Vďaka tomu následne jednoduchšie splníte aj ďalšie kritériá. Namiesto „začnem behať“ sa skúste zamyslieť nad reálnou métou, ktorú chcete pokoriť, napríklad „v decembri 2023 odbehnem 5 kilometrov pod 30 minút“. Potom vám už zostáva len kúpiť si kvalitné bežecké oblečenie a nastaviť si pravidelnosť behu tak, aby ste sa mohli týždeň čo týždeň zlepšovať.

Measurable – Merateľné ciele

Meranie je skvelým spôsobom, ako môžete priebežne sledovať svoj pokrok a zostať tak neustále motivovaný. Najdôležitejšie zo všetkého je nájsť si tú správnu metriku v závislosti od vášho vysnívaného cieľa. Redukciu hmotnosti ľahko vyjadríte pomocou váhy, pri behu určitého počtu kilometrov zas sledujete čas, a ak sa túžite zlepšiť v cudzom jazyku, použiť môžete jednotlivé úrovne, napríklad zlepšenie z B1 na B2.

Achievable – Dosiahnuteľné ciele

Ľudské telo niekedy dokáže neuveriteľné veci. Ak však s danou aktivitou začínate úplne od nuly, len ťažko budete v krátkom čase dosahovať profesionálne výkony. Pri nastavovaní cieľov preto myslite na to, či je váš cieľ dosiahnuteľný. To, že v budúcom roku neodbehnete maratón, ešte neznamená, že ho nemôžete odbehnúť o pár rokov. Dosiahnuteľnosť cieľu sa teda odvíja aj od času, ktorý si na splnenie predsavzatia určíte.

Relevant – Relevantné ciele

To, či je váš cieľ relevantný, vám pomôže zodpovedať napríklad otázka, či sa vám to zdá užitočné? Nedávalo by totiž zmysel pracovať na niečom, čo vás v skutočnosti nebaví, nenapĺňa, neposúva vpred a v konečnom dôsledku nemá pre váš život žiadny zmysel. Vedzte, že pracovať na niečom, čomu skutočne neveríte, vás zakrátko omrzí.

Time bound – Časovo ohraničené ciele

Nech si už stanovíte krátkodobé alebo dlhodobé ciele, mali by ste ich mať časovo ohraničené ešte predtým, ako sa pustíte do samotného plnenia. To vám pomôže vytvoriť si časový plán a ujasniť si tiež čiastkové ciele, ktoré vás k splneniu vytúženého sna s ľahkosťou dovedú. Ak ostaneme pri príklade s behom, položte si otázku, za aký čas chcete odbehnúť päť kilometrov o mesiac? Ak sa po tomto období obhliadnete späť a zhodnotíte si plnenie cieľa, budete vidieť, či vám stačí trénovať dvakrát za týždeň, prípadne či by ste mali na pravidelnosti tréningov ubrať alebo pridať.

Zdroj: Basta digital, Foto: Pexels.com