Banskobystrickí kondiční tréneri Roman Švantner a David Brunn na významnej konferencii v Lyone

ŠPORT
1 /

Zaujalo nás, že banskobystrickí kondiční tréneri Roman Švantner a David Brunn sa pred niekoľkými dňami vo francúzskom Lyone zúčastnili konferencie spoločnosti IsoKinetic Medical Group z Talianska. Spomínaná konferencia sa konala pod záštitou FIFA Medical Centre of Excellence a zúčastnili sa jej desiatky odborníkov z celého sveta, ktorí sa mohli vzdelávať v oblasti medicíny, fyzioterapie a kondičného tréningu vo futbale.

IsoKinetic Medical Group organizuje túto konferenciu na rôznych miestach sveta. V uplynulých rokoch to bola Barcelona – Nou Camp či Londýn – Standford bridge a pod… Na tohtoročnom podujatí v Lyone vystupovali významní rečníci ako napr. lekár FC Liverpool, prezident Sportingu Lisabon, renomovaný vedci, fyzioterapeuti, či kondiční tréneri top klubov. Ako prvým Slovákom sa podarilo Romanovi Švantnerovi spolu s Davidom Brunnom vystúpiť s ich vlastným vedeckým príspevkom (výskumom), ktorý bol zameraný na prevenciu voči zraneniam vo futbale. Ich článok musel prejsť recenzným konaním a bol vybraný medzi pár z tých, ktoré boli pripustené k prezentácii.

Klubový web MFK Dukla položil svojmu kondičnému trénerovi Davidovi Brunnovi v tejto súvislosti niekoľko otázok:

Aký prínos mala konferencia pre tvoju prácu v našom tíme MFK Dukla, aké podnety si načerpal?

„Pre prácu v klube som načerpal mnoho nových poznatkov a uhlov pohľadu v oblasti kondičného tréningu a prevencie pred zraneniami. Svetoví lídri v daných oblastiach prezentovali dlhodobé štúdie ako sa futbal mení, na čo sa treba na základe týchto trendov zamerať, ktoré cvičenia aplikovať, ako optimalizovať zaťaženie v priebehu týždňa a pod… Môžem s určitosťou povedať, že na základe získaných informácii budeme v MFK Dukla Banská Bystrica trénovať efektívnejšie. K novým poznatkom mi však nenapomohla iba konferencia, ale aj fakt, že v Lyone som bol spolu s Romanom Švantnerom, ktorý ako kondičný tréner vo futbale pôsobí už dlhé roky a je v tomto smere mojím mentorom. Je tradičné, že z podobných konferencií, alebo kurzov príde človek plný nových informácií a chuti všetko vylepšovať, alebo meniť. A práve v tomto smere mi Roman svojimi skúsenosťami a znalosťami pomáha filtrovať nové informácie a aplikovať do praxe iba to nevyhnuté…“

Je určite veľkým vyznamenaním vystúpiť s odborným príspevkom na takomto prestížnom medzinárodnom fóre. Aký mal ohlas, na čo ste sa s Romanom Švantnerom prioritne zamerali?

„Príspevok bol zameraný na znižovanie rizika zranení vo futbale. Bola to pilotná štúdia, kde sme zisťovali úroveň sily priťahovačov bedrového kĺbu u mládežníckych futbalových reprezentácií a tieto údaje dávali do súvislosti s vybranými parametrami. Bola to pre nás obrovská česť, nakoľko sa podľa našich informácií na tejto konferencii zatiaľ neprezentoval žiadny slovenský rečník. Príspevok musel prejsť recenzným konaním, zapadnúť do tematiky konferencie, či zmestiť sa do obmedzeného počtu prezentujúcich a preto si naše vystúpenie ceníme ešte viac.“

Súčasťou konferencie bol aj workshop, na čo bol zameraný, aké poznatky z neho vyplynuli?

„Workshop bol prezentáciou tých najnovších zariadení, ktoré napomáhajú lekárom, fyzioterapeutom a kondičným trénerom na celom svete rozvíjať pohybové schopnosti svojich hráčov, znižovať riziko ich zranení, alebo urýchľovať práve návrat hráča na ihrisko. Prezentovali sa významné značky tejto sféry, na ktorých testujeme i našich hráčov v Dukle.“

Uberá sa fyzioterapia a kondičný tréning vo futbale na Slovensku správnym a dobrým smerom, napredujeme? Alebo stále zaostávame za špičkovými zahraničnými krajinami?

„Aj keď v tejto oblasti nám na svetovú úroveň nejaký ten krok chýba, musím povedať, že futbalový zväz vyvíja aktivity, ktorými sa snažíme priblížiť svetu a zachytávať najnovšie trendy. Ak budeme na tejto ceste pokračovať, komunikovať, dávať dôraz na vzdelávanie a systémovú prácu, máme veľmi veľa talentovaných ľudí a hráčov, aby sme sa opäť dostali medzi svetovú futbalovú elitu.“

Autor: (job), Zdroj: MFK Dukla