Prvého mája sa otvára tretí ročník Barborskej cesty

SPRÁVY
1 /

Otvorenie pred Barbakanom

Tradičné  otváranie sa uskutoční v pondelok 1. mája 2017 o 9:00 hod. pri Barbakane na Námestí Š. Moysesa.

Po príhovoroch hostí a otvorení 3. sezóny Barborskej cesty sa návštevníci vydajú pešo i na bicykloch na prvú etapu do Španej Doliny, spolu s ambasádormi Barborskej cesty – pánom Erichom Kurim z Rakúska a známym slovenským hercom Lukášom Latinákom. V cieli  bude pripravené občerstvenie a zábava.

Barborská cesta

Cieľom tohto projektu je predstaviť a sprístupniť vyššie uvedené významné a originálne pozoruhodnosti. Dobudovaním, rozšírením a údržbou infraštruktúry dosiahnuť zvýšenie počtu návštevníkov, ubytovaných hostí a takto ešte viac zatraktívniť miesta a lokality tohto regiónu.

Pilotná trasa poznávacej cesty je pre pešiu turistiku a aj cykloturistiku. Barborská cesta má takmer 190 km, je rozdelená na 9 etáp a po každej etape je možnosť na prenocovanie, načerpanie nových síl, oddych a relax.

Cesta začína v Banskej Bystrici a ďalej prechádza významnými obcami a miestami, ktorými sú Špania Dolina, Staré Hory, Harmanec, Kordíky, Krahule, Kremnické Bane, Kremnica, Šášovské Podhradie, Sklené Teplice, Repište, Banská Štiavnica, Banský Studenec, Dubové, Bacúrov, Ostrá Lúka, Pustý hrad, Zvolen, Sliač, Sampor, Hronsek, Vartovka a Kalvária v Banskej Bystrici.

Prostredníctvom Barborskej cesty má návštevník možnosť spoznať unikátne pamiatky, ktoré sa spájajú s významnou históriou baníctva a zároveň je tu príležitosť objaviť významné kultúrne, religiózne, technické a prírodné pozoruhodnosti. Na trase návštevník spoznáva človekom i prírodou vybudované originálne a jedinečné miesta a zaujímavosti, ako napríklad: oltár v Kaplnke sv. Barbory v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, Banský náučný chodník v Španej Doline, Mariánske pútnické miesto v Starých Horách s Bazilikou Návštevy Panny Márie (má titul Bazilika Minor) a ružencové schody so Studničkou.

Ďalej možno spoznať stále funkčný vodný žľab v Dolnom Harmanci a Harmaneckú jaskyňu (2 km od trasy), Skalku (1220 m n. m) – najvyšší bod na Barborskej ceste, geografický stred Európy pri kostole Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach, najstaršiu a stále funkčnú Mincovňu v Kremnici (z r. 1328), Mestský hrad a Kostol sv. Kataríny, Ferdinandovu dedičnú štôlňu, Banské múzeum a štôlňu Andrej v Kremnici, zrúcaniny hradu Šášov,

Potom aj  kúpele v Sklených Tepliciach, významné banské a technické pamiatky v Banskej Štiavnici, dedičnú štôlňu Glanzenberg, Banskoštiavnickú kalváriu, tajchy v okolí Štiavnických Baní, Pustý hrad, Zvolenský zámok, drevený artikulárny kostol v Hronseku, hvezdáreň na Vartovke v Banskej Bystrici a mnoho ďalších atraktívnych miest.

Vďaka množstvu prírodných zvláštností a rozmanitostí je prostredie v tomto regióne naozaj vzácne. Atraktívnosť územia láka najmä nadšencov pešej turistiky a cykloturistiky. Vďaka Barborskej ceste sa ponúka možnosť zjednotiť množstvo turistických chodníkov na tomto území pod spoločnú značku a jednotne toto územie prezentovať nielen domácim, ale aj zahraničným návštevníkom.

Zdroj: Barborská cesta, Foto: Mirka Chabadová a ilustračné