Problematika malých vodných elektrární (MVE) na rieke Hron rezonuje v Banskej Bystrici dlhodobo. Dotýka sa nehnuteľností, majetku obyvateľov i kvality životného prostredia.
Ministerská návšteva v Šalkovej
Štvrtkové stretnutie so zástupcami rezortu životného prostredia sa uskutočnilo na základe marcového uznesenia MsZ. Poslanci na ňom žiadali NR SR a vládu, aby prijali opatrenia na dodatočné posúdenie a zhodnotenie vplyvov všetkých existujúcich i navrhovaných MVE v povodí Hrona na životné prostredie i zdravie obyvateľstva.
Vedenie mesta aj s podporou poslancov mestského zastupiteľstva deklarovalo svoj negatívny postoj k ich výstavbe už niekoľkokrát. Potvrdili to aj na štvrtkovom výjazde v mestskej časti Šalková za účasti ministra životného prostredia László Sólymosa.
Výjazdová komisia navštívila dotknuté miesta, na ktorých boli takéto investičné zámery povolené, ale aj lokality, kde sa ich výstavba plánuje. V Šalkovej boli na stretnutí s ministrom prítomní primátor Ján Nosko, poslanci Marcel Pecník a Milan Smädo, ale aj skupina nespokojných Šalkovčanov a vodáckych aktivistov
„Ja osobne nie som za to, aby sme to lámali cez koleno a silili malé vodné elektrárne aj tam, kde by to mohlo narobiť problémy. Urobíme to, na čo máme právomoci. Názory samospráv na stavbu malých vodných elektrární sa líšia. Zatiaľ čo niekde proti nim bojujú, inde ich výstavbu privítali. Aj preto treba k tejto problematike pristupovať individuálne,“
hovorí minister životného prostredia László Solymós.
Ministerstvo životného prostredia pripravuje nový materiál, podľa ktorého sa sprísnia podmienky pre výstavbu ďalších malých vodných elektrární na Slovensku. Výrazne sa má znížiť počet riečnych profilov, kde sa tieto elektrárne budú môcť postaviť. Z takmer 400 má tento počet klesnúť na 59 profilov, na rieke Hron by to malo byť o polovicu menej, ako sa doteraz plánovalo a kde ešte neboli začaté územné či stavebné konania. Sprísni sa aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie.
„Malá vodná elektráreň v Šalkovej je príkladom problematickej prevádzky a nedostatočne riešených technických opatrení, ktoré by zabránili poškodzovaniu majetku miestnych obyvateľov. Vyvoláva obavy pri realizácii ďalších elektrární, ktoré sú plánované v Iliaši a Vlkanovej. Mala by byť preto akýmsi mementom,“
povedal primátor Ján Nosko.
Podľa primátora sa v súčasnosti mesto snaží využívať všetky legislatívne možnosti, ktoré mu umožňujú nejakým spôsobom zabrániť takejto výstavbe. Preto bude samospráva podnikať aj ďalšie kroky na ochranu záujmov obyvateľov dotknutých lokalít.
MVE Šalková
Výstavba malej vodnej elektrárne Šalková nad prirodzenou haťou Hrona s inštalovaným výkonom 710 kW sa začala v januári 2013. Investorom je spoločnosť ENERGO – AQUA a.s. Trenčín, ktorá celú elektráreň aj s protipovodňovými opatreniami riešila bez vstupu na pozemky súkromných vlastníkov nachádzajúcich sa za pätou hrádze, ktorí s výstavbou nesúhlasili.
Ročná skúšobná prevádzka elektrárne, počas ktorej sa odstraňovali zistené nedostatky v strojnej časti (napr. hluk turbíny), sa spustila v januári 2014. Od roku 2015 je MVE Šalková v riadnej prevádzke.
Odberný objekt derivačnej vodnej elektrárne s pohyblivou vakovou hrádzou sa nachádza na pravej strane rieky. Celá prevádzka elektrárne je automatizovaná. Nečistoty, ktoré plávajú po Hrone, zachytávajú hrable pred vyústením vody do prívodného kanála k turbíne. Odtokovým kanálom za vakovou hrádzou prípadne prepadom cez jej korunu odtečie toľko vody, koľko jej pritieklo, preto malé vodné elektrárne patria medzi obnoviteľné zdroje energie.
Popri elektrárenskej hrádzi bol vybudovaný veľkokomorový štrbinový rybovod v dĺžke 185 metrov, kadiaľ môžu bezpečne preplávať v oboch smeroch všetky druhy rýb a riečnych živočíchov. Týmto miestom sa v zime účinnejšie prevedie aj ľadochod.
Pre vodákov, ktorí museli pred pôvodnou prirodzenou haťou s prevýšením 1,2 m vyjsť na breh a po cca 200 metroch za haťou sa opäť nalodiť, slúži teraz mólo so značením dopravy po rieke umiestnenej na brehoch Hrona.
Investor musel na vlastné náklady vybudovať protipovodňové opatrenia okolo MVE s ochranou proti storočnej vode, ktoré zvýšili bezpečnosť obyvateľov bývajúcich v blízkosti Hrona pred povodňami. Na oboch brehoch rieky povyše MVE sa navýšili ochranné hrádze s podzemnými tesniacimi stenami v dĺžke okolo jedného kilometra až po most.
Tie okrem stabilizácie hladiny spodnej vody slúžia aj proti priesakom vody z Hrona na pozemky Šalkovčanov bývajúcich pri rieke. Aktuálna hladina spodnej vody sa pravidelne sleduje v kontrolných sondách za nábrežnými múrmi, kde sa položila drenáž zachytávajúca zasa priesaky vody z okolitých svahov smerom k Hronu.
Obyvatelia Hronskej ulice napokon nesúhlasili s vybudovaním kanalizácie medzi nábrežným múrom a ich pozemkami investorom, hoci vodárenskou spoločnosťou vybudovaná kanalizácia v Šalkovej sa na tejto ulici nachádza v ceste nad ich domami. Do nej by investorom navrhovaná vetva popri Hrone bola zaústená aj s prečerpávaním splaškov…
Autor: (tom) a mesto BB, Foto: BB a ilustračné