Banskobystrická Roosevetlova nemocnica je priekopníkom vo využívaní robotických operácií. Prvý polrok roku 2023 je za nami a lekári – operatéri z Roosevetlky sa už teraz môžu pochváliť úžasnými výsledkami v počte týchto operácií.
Centrum robotickej asistovanej chirurgie
MUDr. Vladimír Baláž, PhD., vedúci centra roboticky asistovanej chirurgie v Roosevetlke hovorí:
„V prvom polroku sa u nás vykonalo už 420 roboticky asistovaných operácií. Ak to takto pôjde ďalej, tak máme našliapnuté prekonať hranicu 800 roboticky asistovaných operácií za rok, čo by bolo najviac od spustenia nášho Centra roboticky asistovanej chirurgie. Rozbehnuté európske centrá, ktoré presiahnu 700 operácii za rok, zvažujú zakúpenie ďalšieho prístroja.“

Vladimír Baláž
Pre porovnanie vlani sa v prvom polroku vykonalo o približne 60 roboticky asistovaných operácií menej. Dva roboty da Vinci dosahujú svoje maximálne kapacity výkonov a banskobystrickí lekári sa veru nezastavia.
„Keď sme pred 12 rokmi spustili operácie robotmi, vykonalo sa u nás 101 výkonov, dnes už takýto počet výkonov spravíme v priebehu pár týždňov. Nesmierne nás teší každoročne narastajúci záujem pacientov o roboticky asistované operácie a sme radi, že môžeme našim pacientom pri ich náročných diagnózach poskytovať výhody tejto šetrnej metodiky,“
dodáva MUDr. Baláž.
Robotický systém da Vinci
Výkony roboticky asistovanej chirurgie sa v Rooseveltovej nemocnici vykonávajú s pomocou robotického systému da Vinci. Roboticky asistovaná chirurgia sa tu využíva v štyroch odbornostiach: urológia, gynekológia, chirurgia a krčné lekárstvo.
Najviac roboticky asistovaných operácii sa za vyše 12 rokov uskutočnilo v odbore urológia, bolo ich až vyše 3 000. Viac ako 500 výkonov sa vykonali v odbore gynekológia, v odbore chirurgia ich bolo viac ako 400 a niekoľko desiatok výkonov má za sebou aj krčné lekárstvo.
„V urológii využívame robotický systém najmä pri nádoroch prostaty, močového mechúra a obličiek. V odbore gynekológie sú to zas výkony pri nádoroch maternice a krčka vaječníkov. Pomocou robotickej chirurgie je možné operovať nádory hrubého čreva a konečníka. Menej časté sú výkony v odbore krčné lekárstvo, kde sa operujú najmä zhubné a nezhubné nádory koreňa jazyka, hltana a hrtana,“
dodáva Vladimír Baláž.
Systém da Vinci je viacramenný laparoskopický operačný systém, ktorý simuluje pohyby ľudských rúk v tele pacienta. Lekár – konzolový chirurg, sedí pri ovládacej konzole, operačné pole vidí pomocou stereoskopického zobrazovacieho kanála v 4 D zobrazení, pomocou dvoch joystickov a 7 pedálov ovláda nástroje v „rukách“ robota, ktoré cez vpichy v koži pacienta veľmi precízne vykonávajú samotný výkon v tele pacienta.
Zdroj: Ružena Maťašeje , Foto: Roosevetlova nemocnica a ilustračné