Päť ľudí nakazených kliešťovou encefalitídou z nepasterizovaného kozieho syra v našom kraji

Zdravie
0 /

O tom, že nakaziť sa kliešťovou encefalitídou nemusí človek len po kontakte s kliešťom, ale aj z tepelne neupravených potravín od infikovaných zvierat, sa presvedčili piati ľudia z Banskobystrického kraja  Dvaja pacienti ležia v bystrickej Rooseveltke, traja v lučeneckej nemocnici.

Zatiaľ päť prípadov kliešťovej encefalitídy v našom kraji

Príčinou hospitalizácie u týchto pacientov bola konzumácia nepasterizovaného kozieho syra z neregistrovanej farmy. Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová k tomu uviedla:

„Zatiaľ evidujeme päť prípadov potvrdenej kliešťovej encefalitídy u pacientov hospitalizovaných na oddelení infektológie Banská Bystrica (2 prípady) a oddelení infektológie Lučenec (3 prípady). Prvý prípad bol hlásený pred dvomi dňami. Všetci pacienti majú podľa epidemiológov klinické príznaky kliešťovej encefalitídy a pozitívnu epidemiologickú anamnézu – konzum nepasterizovaného kozieho syra vyrobeného na neregistrovanej farme v okrese Veľký Krtíš.“

Odborníci RÚVZ  Veľký Krtíš v spolupráci a príslušnou Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou vykonali potrebné opatrenia pred ďalším šírením tejto infekcie. Šetrenie však naďalej pokračuje, vyhľadávajú a vyšetrujú sa ďalšie osoby v ohnisku nákazy.

Kliešťová encefalitída

Je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Zaraďuje sa do skupiny zoonóz s prírodnou ohniskovosťou. Ochorenie môže mať jednofázový alebo dvojfázový priebeh.

Liek na toto ochorenie nejestvuje. Lekári ordinujú len lieky na zmierňovanie príznakov v prvom štádiu (často zamieňanom s chrípkou či virózou). Rozpoznanie kliešťovej encefalitídy sa dá urýchliť vyšetrením krvi.

Ak pacient vie o tom, že ho pohrýzol kliešť a prejavili sa u neho chrípkové príznaky, mal by požiadať o vyšetrenie krvi. V prípade, že sa prejavili príznaky druhého štádia a pacient má preukázanú kliešťovú encefalitídu, musí ísť do nemocnice, kde sa podrobí špeciálnemu vyšetreniu. Počas pretrvávania príznakov dostáva infúzie a je v režime absolútneho pokoja.

Kliešť je hlavným prenášačom kliešťovej encefalitídy vo všetkých vývojových štádiách (larvy, nymfy, dospelé kliešte). Ako nositeľ vírusu dokáže prežiť a preniesť ho na rôznych hostiteľov tým, že saje ich krv.

Vírus kliešťovej encefalitídy prenáša približne 2 až 10 percent kliešťov. Pri kliešťovej encefalitíde môže dôjsť k prenosu vírusu okamžite po prisatí kliešťa, keďže infikované môžu byť domáce zvieratá, tento vírus sa môže preniesť aj produktmi ich chovu (potravinami), ktoré sú tiež infikované. Ochorenie sa môže preniesť aj konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného kozieho, kravského či ovčieho mlieka alebo výrobkov z neho.

Priebeh ochorenia

Inkubačná doba ochorenia sa pohybuje od 7 až do 28 dní, môže však trvať aj dlhšie prebieha v dvoch vlnách, začiatok ochorenia – prvá fáza pripomína typickú ľahkú virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, pokašliavaním, sťaženým dýchaním, tečením z nosa, nechutenstvom, prípadne ľahkými črevnými problémami. Po troch až piatich dňoch príznaky ustúpia, pacient sa cíti relatívne zdravý.

Po ďalšom týždni môže nastúpiť druhá fáza – vysoké teploty, úporné bolesti hlavy migrénového typu, vracanie, svetloplachosť, nesústredenosť, poruchy koncentrácie, stuhnutie šije. V najzávažnejších prípadoch môže viesť choroba až k ochrnutiu, chronickým bolestiam hlavy a výnimočne sa môže skončiť aj smrťou. závažnosť ochorenia stúpa s narastajúcim vekom.

Príznaky ochorenia

Môžu sa prejaviť príznaky ochorenia, ktoré sú charakteristic­ké pre:

zápal mozgových blán (meningitída) – horúčka nad 39 °C, bolesť hlavy, svetloplachosť, stuhnutosť šije, pocit na zvracanie, vracanie, nepokoj;

zápal mozgu (encefalitída) – tras mihalníc a pier, nekoordinovaný pohyb očí, reč monotónna, pomalá až nezrozumiteľná, chaotické, mimovoľné pohyby, obrny, dezorientácia.

V závažnejších prípadoch môže dôjsť k vážnym poruchám vedomia, až ku kóme, pričom 1 až 2 % prípadov sa končia smrťou. Pacient zomiera na 3. až 7. deň.

Následky po prekonaní kliešťovej encefalitídy:

– úplné uzdravenie

– trvalé následky: 35 až 58 % chorých má dlhodobo pretrvávajúce bolesti hlavy, obrny, úbytok svaloviny, psychické problémy (depresia), poruchy koncentrácie

– úmrtie 1 až 2 % chorých.

Zdroj: (dem) a RÚVZ BB, Foto: ilustračné