Bystrická Rooseveltka je Nemocnicou roka 2018

Zdravie
12 /

Ocenenie Nemocnica roka 2018 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala po prvý raz Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Hodnotenie INEKO

V kategórii všeobecných nemocníc vyhrala Ľubovnianska nemocnica. Druhý najnižší rating dosiahla Univerzitná nemocnica v Bratislave a hneď za ňou sa na poslednom mieste objavila Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, ktorá má podľa vyjadrení INEKO podpriemerne spokojných pacientov a je tiež druhá najhoršia v hospodárení a v transparentnosti.

Inštitút INEKO zverejnil hodnotenie nemocníc už po štvrtýkrát, pričom sa vždy zameriava na spokojnosť pacientov, kvalitu, transparentnosť, hospodárenie nemocnice a tento rok pribudla aj náročnosť diagnóz samotných pacientov, ktorí nemocnicu navštívili.

Nevýhodou doterajšieho hodnotenia bolo, že pri hodnotení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti sme sa pozerali iba na výsledky na výstupe nemocnice. Nezohľadňovali sme, akí nároční pacienti prichádzajú do nemocnice,“

uviedol pre TASR riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Vysvetlil, že nemocnica, ktorá mohla mať pri vstupe náročnejších pacientov, vykazovala aj horšie výsledky pri výstupe.

„Preto sme ju automaticky zaraďovali nižšie v našich rebríčkoch. Celé roky sme sa snažili získať informácie o tom, s akými náročnými diagnózami pacienti do nemocnice prichádzajú, aké náklady sú na ich liečbu a aká je skutočná pridaná hodnota nemocníc,“

 dodal Goliaš.

Riaditeľ inštitútu pochválil systém DRG, vďaka ktorému sa tieto dáta po prvý raz v histórii podarilo získať. INEKO sa preto rozhodlo zaradiť tento parameter aj do metodiky hodnotenia nemocníc.

rooseveltova nemocnica2

Riaditeľka Lapuníková pripisuje úspech celému kolektívu Rooseveltky

Riaditeľka banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková si myslí, že dôvodom, prečo práve banskobystrická nemocnica získala ocenenie, je snaha celého tímu zamestnancov:

„Toto, zatiaľ najlepšie ohodnotenie našej nemocnice, považujem za  veľký úspech a potvrdenie, že naše priority a nastavené procesy sú  správne. Dlhodobo sa snažíme profilovať ako pacientsky orientovaná a  otvorená nemocnica a v duchu týchto hodnôt prijímame opatrenia a snažíme sa o neustále zvyšovanie kvality zdravotnej starostlivosti. Posúvame sa aj v ekonomike, rozúčtovaní nákladov a inovatívnych metódach. Myslím si, že konkurencia je fantastická vec. Práve tá nás posúva tam, kde sme. Nespíme na vavrínoch.“

miriam lapunikova

Toto ocenenie vníma riaditeľka Rooseveltky  aj ako obrovský záväzok , aby nemocnica  pokračovala v skvalitňovaní
podmienok pre pacientov i zamestnancov. Priznala tiež, že nemocnica má problém s nedostatkom zdravotníckeho personálu, ale aj lekárov, podľa jej vyjadrení sa však tento problém týka celého Slovenska. Teší sa tiež na investíciu, ktorá banskobystrickú nemocnicu čaká budúci rok.

„Uchádzame sa o dva lineárne urýchľovače, ktoré by mali byť dodané v druhej polovici budúceho roka. Naša nemocnica potrebuje  aj tzv. hot floor, čiže zložky, ktoré sa starajú o akútneho pacienta, ktorý príde cez urgent,“

dodala Lapuníková.

rooseveltova nemocnica3

Štátne univerzitné a fakultné nemocnice

1. Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica 59,3
2. Univerzitná nemocnica Martin 58,0
3. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – fakultná nemocnica 54,7
4. Fakultná nemocnica Nitra 49,4
5. Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky 45,0
6. Fakultná nemocnica Trenčín 39,9
7. Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A.Reimana Prešov 39,4
8. Fakultná nemocnica Trnava 38,3
9. Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina 37,1
10. Univerzitná nemocnica Bratislava 36,9
11. Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice 31,8

 

Zdroj: TASR, Foto: ilustračné