Peter Pellegrini: Cez skCUBE máme otvorené dvere k vesmírnym projektom

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Blíži sa dlho očakávaný deň, keď do vesmíru vzlietne prvá slovenská družica skCUBE. Koncom apríla sa s ňou spolu s jej pracovným tímom symbolicky rozlúčil podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini.

Predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš pre agentúru SITA povedal, že prvú slovenskú družicu skCube odvážajú do holandského Delfte a umiestnia ju do tzv. vypúšťacieho kontajnera. Ten následne prepravia do USA na konečnú integráciu do rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX z kozmodrómu Vandenberg v Kalifornii. Na obežnú dráhu okolo Zeme by ju mali vyniesť začiatkom leta a riadená bude zo Slovenska.

Projekt skCUBE jasne ukázal, že rozhodnutie SR vstúpiť do Európskej vesmírnej agentúry (ESA) bolo správne a má pre našu krajinu veľký zmysel. Slováci majú teraz otvorené dvere k podobným vesmírnym projektom, môžu sa v tomto odbore ďalej vzdelávať a rozvíjať tak slovenský kozmický priemysel, stať sa súčasťou medzinárodných konzorcií a získať tak nové kontrakty. Presne takéto stimuly sú pre našu ekonomiku dôležité,”

uviedol Peter Pellegrini, ktorý verí, že to bude úspešná misia a v lete sa nám skCUBE z vesmíru ozve.

Vývoj a konštrukcia družice sa uskutočnili výhradne na Slovensku a z domácich zdrojov. Malý satelit s názvom skCUBE má tvar kocky s rozmermi 10x10x10 centimetrov. Družica je výsledkom vyše štvorročnej práce SOSA, slovenských univerzít a firiem.

Po vypustení do vesmíru bude skCUBE zaznamenávať magnetické vlny z elektromagnetického spektra prichádzajúce z vesmíru. Družica vážiaca jeden kilogram bude našu planétu obiehať vo výške 450 až 720 kilometrov nad zemským povrchom. Zem obletí rýchlosťou 28.000 km/h približne jedenkrát za 90 minút. Na jej palube sa nachádza počítač, napájacie, komunikačné a senzorické systémy či kamera.

Odhaduje však, že vývoj, konštrukcia a následné vypustenie družice do vesmíru bude stáť okolo 450 tisíc eur. Na vynesie slovenskej družice na obežnú dráhu sumou 120.000 eur, finančne prispel aj Úrad vlády SR z rezervy jej predsedu.

Projekt v roku 2012 odštartovala SOSA a jeho nositeľmi sú Žilinská univerzita a Technická univerzita v Košiciach. Vývoj družice podporilo aj ministerstvo školstva a ministerstvo dopravy, na konštrukcii satelitu sa podieľali desiatky slovenských firiem.

Prvá slovenská družica skCUBE odletí do vesmíru podľa posledných informácií v júni. Presný dátum vypustenia vývojári zatiaľ nepoznajú, pretože koniec štartového okna sa ešte upravuje. Slovensko je z okolitých krajín poslednou, ktorá doposiaľ nevyslala na obežnú dráhu Zeme vlastnú družicu.

Zdroj: SOSA, Foto: ilust.