Najromantickejšie mesto na Slovensku má vlastnú 0 – eurovú bankovku a mincu

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

V tomto roku uplynie presne 200 rokov od narodenia Maríny aj Sládkoviča. Pri tejto príležitosti mesto Banská Štiavnica v spolupráci s Bankou Lásky pripravili ďalšie dve prekvapenia v rámci projektu Zaľúbená Štiavnica. Prvú oficiálnu 0-eurovú bankovku mesta Banská Štiavnica a unikátnu pozlátenú pamätnú mincu s motívom Zaľúbenej Štiavnice.

Pre zberateľov aj širokú verejnosť

Na 0 – eurovej bankovke je vyobrazená najznámejšia dominanta mesta –  Kalvária,  prepojená s nádherným citátom zaľúbeného Andreja Sládkoviča z listu Maríne (máj 1845):

„Sú dve fajty ľudí.

Tí, ktorí v Štiavnici doposiaľ neboli,

a takí, ktorí sa do nej zaľúbili.

Tak, ako ja do Teba, Marína.“

Autorom 0 – eurovej bankovky je medzinárodne oceňovaný a zberateľsky žiadaný v oblasti známkovej tvorby, ex libris a grafiky, akademický maliar Karol Felix, žiak profesora Albína Brunovského.

Pamätná minca s motívom Zaľúbenej Štiavnice je unikátna tým, že je to prvá minca na Slovensku, ktorá kombinuje 24 – karátové zlato s ručnou farebnou maľbou.

Farebné kvety na minci sú namaľované podľa autentických Maríniných kresieb, ktoré sa dochovali a sú uložené v Archíve SBM v Banskej Štiavnici. Kvety spolu s dvojportrétom Maríny a Sládkoviča vytvoril jeden z najznámejších slovenských ilustrátorov Miroslav Regitko.

Oficiálny začiatok predaja je vo štvrtok 16. júla 2020

Predaj bankoviek a pamätných mincí sa začne vo štvrtok, 16. júla 2020 o 8:00 hod. Bankovky a mince bude možné kúpiť iba osobne v BANKE LÁSKY v Dome Maríny na Radničnom námestí 18 v Banskej Štiavnici. 0 – eurová bankovka Banskej Štiavnice je vydaná v limitovanom náklade 20 000 ks.

Cena 0 – eurovej bankovky je 3 eurá a cena pamätnej mince je 9 eur. Minca je dostupná v pozlátenej aj v postriebrenej verzii. Z predaja bankoviek a mincí budú mať úžitok všetci obyvatelia aj návštevníci Banskej Štiavnice. Pretože z týchto peňazí budú financované aktivity rozvíjajúce  projekt Zaľúbená Štiavnica. Ako prvé, do konca roka 2020, zrekonštruujeme z týchto peňazí všetky lavičky v historickom centre.

Viac o projekte Zaľúbená Štiavnica

„Dnes je Banská Štiavnica známa a navštevovaná najmä vďaka bohatej banskej histórii a unikátnym technickým pamiatkam, za ktorými k nám cestujú ľudia z ďaleka. Okrem tohto kultúrneho dedičstva, zapísaného v UNESCO má však Banská Štiavnica ohromný potenciál aj ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s Bankou Lásky vydať oficiálnu 0-eurovú bankovku mesta s citátom, ktorým zaľúbený Sládkovič vyznáva lásku k Maríne cez lásku k našej Banskej Štiavnici“

vyhlásila primátorka mesta Banská Štiavnica Nadežda Babiaková.

„Cieľom projektu je spopularizovať Banskú Štiavnicu ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta a dostať ju tak  na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest. Do spoločnosti takých pútnických miest lásky, akými sú Paríž či Verona,“

hovorí iniciátor projektu a spoluzakladateľ Banky Lásky Igor Brossmann.

„Nadchla nás myšlienka otvoriť novú celosvetovo atraktívnu komunikačnú líniu Banskej Štiavnice. Veríme, že romantická téma Najdlhšej ľúbostnej básne sveta dokáže do celého regiónu prilákať ľudí z celého sveta a pomôže ekonomicky pozdvihnúť celý štiavnický región,“

dopĺňa Iveta Niňajová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

 

Zdroj: Katarína Javorská, Foto: ilustračné