Na bystrickej Radnici oslávime 13. júla Medzinárodný deň hlavolamu + program

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Azda najznámejším hračkou, ktorá potrápi vaše mozgové závity, je svetoznáma Rubikova kocka. Ide o dielo vynálezcu Ernőa Rubika, na ktorého počesť sa stal 13. júl Medzinárodným dňom hlavolamov. Ten môžete osláviť na bystrickej Radnici pri hlavolamoch.

Medzinárodný deň hlavolamu na bystrickej Radnici

Ak chcete vyriešiť nejeden problém, hádanku či záhadu, ktorá preverí vašu vynaliezavosť a logické myslenie, príďte vo štvrtok 13. júla 2023 na nádvorie historickej Radnice na Námestí SNP, kde je pre malých i veľkých návštevníkov pripravený zaujímavý program.

V čase od 15:00 do 18:00 hod.. sa môžete tešiť na svet logiky a matematiky, hry pre deti i dospelých, tréning pamäte, rôzne hlavolamy z keramiky a mnoho iného.

Rubikova kocka

Najznámejší vynálezca hlavolamov Ernö Rubik sa narodil 13. júla 1944 sa v Budapešti. Po ňom je pomenovaná  Rubikova  kocka, ktorá uzrela svetlo sveta ešte v roku 1974, ale patentovaná bola až v roku 1980.

Aj napriek tomu, že vynálezca Rubikovej kocky pôsobil ako lektor na umelecko – priemyselnej akadémií, kde sa zaoberal konštrukciou a kombinovaním rôznych tvarov i farieb, zostaviť kocku nebolo preňho jednoduché. Múza ho kopla pri prechádzke po Dunaji, keď si všimol zbrúsené hrany kameňov pôsobením vody. Vtedy pochopil, že aj on musí zaobliť vnútorné hrany kociek. Vďaka tomu vytvoril spoľahlivý a funkčný mechanizmus.

Ernö Rubik

Ernö Rubik

Keď bola kocka hotová, ukázal ju svojim študentom a priateľom, aby ju vyskúšali. Výsledok sa dostavil okamžite. Akonáhle niekto zobral kocku do ruky, nevedel sa od nej odpútať. Tak začal Ernö Rubikon hľadať možnosti, ako ju začať vyrábať priemyselne. Zásluhu na výrobe má hračkárska firma „Politechnika“. Keďže výroba kocky vyžadovala množstvo ručných prác, do obchodov sa dostala až o 3 roky neskôr.

V 70. a 80. rokoch sa stala Rubikova kocka jednou z najobľúbenejších hračiek a bola vyrábaná v miliónových sériách. Dnes ju v klasických obchodoch nájdete len ťažko, ale na internete sa stále dá zohnať.

Rubikova kocka so štandardnou veľkosťou 3x3x3 má 43 triliónov  spôsobov ako ju poskladať do správneho tvaru, t.j. aby každá strana mala jednu farbu. Okrem štandardnej veľkosti sa vyrába aj tzv. vrecková kocka 2x2x2  a Rubikova pomsta s rozmermi 4x4x4.

Prvé majstrovstvá organizovala Guinessova kniha rekordov v roku 1981 v Mníchove. Víťazom sa stal Jury Froeschl, ktorý ju dokázal poskladať za 38 sekúnd. Prvé oficiálne majstrovstvá sveta sa konali v Budapešti v roku 1982 a vyhral ich vietnamský študent s časom 22,95 sekundy. Svetový rekord v poskladaní Rubikovej kocky drží Feliks Zemdegs s časom 4,73 sek.

Autor: (tom), Foto: ilustračné