Biela Orava dostane svetový unikát – 360° videomapu regiónu

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.

Unikátna videomapa

Propagácia regiónu netradičným pohľadom z vtáčej perspektívy a podpora domáceho cestovného ruchu je hlavným cieľom 360° videomapy Biela Orava.

Koncom minulého roka letecká skupina Slovensko z neba vytvorila 360° videomapu Vysokých Tatier, ako prvého pohoria na svete. Tak sprístupnila naše najväčšie pohorie všetkým Slovákom aj počas lockdownu. Túto 360° videomapu už videlo viac ako 320 tisíc ľudí a stala sa tretím najsledovanejším videom o Vysokých Tatrách.

„Keďže súčasná nepriaznivá situácia stále nedovoľuje navštevovať najkrajšie regióny Slovenska, tentoraz sme sa rozhodli vytvoriť 360° videomapu regiónu Biela Orava. Pomôže ho zviditeľniť prostredníctvom virtuálnej reality a podporí to tak domáci cestovný ruch, ktorý po lockdowne bude potrebovať veľa návštevníkov,“

hovorí pilot a letecký fotograf Milan Paprčka, riaditeľ vydavateľstva CBS v Kynceľovej.

Najpokročilejšia technológia

360° technológia virtuálnej reality umožňuje sledovateľovi skutočne skvostný a jedinečný zážitok. Pomocou 360° kamery je umožnený pohľad do akejkoľvek strany. Videomapa sa dá pozerať na počítači, smarfóne či tablete.

Najväčší zážitok z letu poskytujú virtuálne okuliare. Ich nasadením nadobudne človek pocit, akoby bol na bruchu lietadla a krásu tohto regiónu si užíva z pohľadu vtákov. Vďaka interaktivite tejto technológie si môžete prelet ponad Bielu Oravu režírovať úplne sami.

Originálna prezentácia regiónu

Jedinečnosť v pripravovanej 360° videomape je podpora propagácie regiónu. Preto súčasťou videomapy budú aj obce i mestá, vzdelávacie inštitúcie či zariadenia cestovného ruchu. Dané lokality a objekty turizmu budú vyznačené kartografickým popisom. Vzhľadom na to, že je to 360° video, skutočný celkový pohľad na región je nielen z prednej, ale aj zo zadnej kamery.

Čiže keď sa otočíte na ktorúkoľvek stranu a vidíte jeden konkrétny objekt, jeho popis sa bude zobrazovať priamo nad ním. Úplnú informovanosť doplní nahovorený text prezentujúci to, čo všetko sa bude vo výslednej 360° videomape nachádzať.

„360° videomapa predstavuje pohľad a informácie o jednotlivých obciach v danom regióne v jeho celom kontexte. To preto, že zachytáva nielen jednotlivú obec, ale aj jej polohu v okolitej prírode, v tomto prípade na Bielej Orave. Takto si môže ,,divák“ – návštevník predstaviť možnosti celého regiónu a mať informácie o ďalších cieľoch v rámci letnej a zimnej turistiky. Rovnako to platí aj v prípade, ak ide o firmu, školu, poľnohospodárske družstvo…, ktoré sú zachytené a prezentované v spojení s celým regiónom,“

hovorí Peter Sloboda, jeden z tvorcov realizačného tímu.

Biela Orava je ako najsevernejší a najchladnejší región nášho Slovenska. No pre mnohých aj ten najočarujúcejší. Propagovanie jeho prírodných scenérií, historických skvostov a pokojného vidieckeho života v malebných dedinkách, bude onedlho sprístupnené aj verejnosti vďaka 360° videomape. Nenechajte si ujsť príležitosť zaletieť si ponad Bielu Oravu.

Ak ste z regiónu Biela Orava a chcete sa stať súčasťou tejto videomapy, kontaktujte Petra Slobodu na sloboda@cbs.sk. Ukážka práce na videomape:

Zdroj: Andrea Farkašová , Foto: CBS