Stredoslovenská galéria pozýva do Bethlenovho domu na komentovanú prehliadku výstavy a workshop

Výstava
0 /

SSG v Banskej Bystrici uvádza v Bethlenovom dome na Dolnej 8 „Komentovanú prehliadku výstavy Ako na umenie…4 s autormi“ v utorok 29. novembra 2022 o 15:00 hod.  a workshop „Spolu v galérii“ v stredu 30. novembra 2022 od 16:00 – 17:30 hod.

Komentovaná prehliadka výstavy Ako na umenie…4 s  autormi

V utorok 29. novembra sa stretnete  s autormi Danielou Krajčovou, Simonou GottierovouErikom Sikorom. Viacerí z nich boli ocenení prestížnou Cenou Oskára Čepana. Predstavia koncepty svojich diel, ktoré vytvorili priamo na výstavu, čo môže pre návštevníkov predstavovať jedinečnú príležitosť priameho kontaktu so súčasným umením.

Erik Sikora (1986) nás vo vytvorenej Krajine pod pokrievkou nevšedným spôsobom a s humorom jemu vlastným nabáda k pozorovaniu a spoluvytváraniu neobyčajného prostredia so špagetami, nachádzajúceho sa v špecifickom kupolovitom objekte na nádvorí galérie.

Erik Sikora

Erik Sikora

Multimediálna umelkyňa Simona Gottierová (1991) v procesuálnej inštalácii Načúvaj nám, buď tu s nami, vracaj sa k nám znova a znova… pracuje s našou mierou citlivosti vnímania, trpezlivosti, dotyku a schopnosťou prijať matériu v jej elementárnej podstate.

Vo svojom diele Vyšitá veduta umelkyňa Daniela Krajčová (1983) zachytáva spontánny, intuitívny pohyb v mestskom prostredí Banskej Bystrice a okolia. Návštevníci majú do neho možnosť tvorivo vstúpiť a vyznačiť v ňom vlastnú trajektóriu pohybu po našom meste formou výšivky, ktorá je blízka aj lokálnej ľudovej tradícii.

Daniela Krajčová

Daniela Krajčová

Na edukatívno-prezentačnej výstave Ako na umenie… 4 sú návštevníci prostredníctvom diel vystavujúcich umelcov vedome vtiahnutí do tvorivého a myšlienkového procesu, v ktorom zohráva dôležitú úlohu interakcia, intenzita prežitého okamihu, priamy dotyk.

Vstupné 2 eurá. Študenti a pedagógovia umeleckých škôl majú vstup voľný.

Dielo Simony Gottierovej

Dielo Simony Gottierovej

SPOLU V GALÉRII / Načúvaj nám, buď tu s nami, vracaj sa k nám znova a znova…

Na workshope s multimediálnou umelkyňou Simonou Gottierovou v stredu 30. novembra od 16:00 – 17:30 hod. sa Bethlenovom dome na Dolnej 8 sa budeme venovať téme miery našej citlivosti vnímania, trpezlivosti a dotyku.

Čaká nás spoznávanie rôznych materiálov vlastnými dlaňami.  Budeme sa sústreďovať na blízky kontakt s vecami okolo nás – na dotyk, cvičiť silu či jemnosť dotyku a tak testovať krehkosť veci v našej dlani.

Simona Gottierová s deťmi

Simona Gottierová s deťmi

Súčasne budeme naťahovať moment, trénovať našu pozornosť, skúšať trpezlivosť a predsa pri tom niečo pomaly vytvoríme. Skúsime počúvať, čo nám diela hovoria svojim hlasom a postaráme sa o ne, aby im na výstave bolo dobre.

SPOLU V GALÉRII je program zážitkových tvorivých dielní k aktuálnym výstavám Stredoslovenskej galérie, ktorý ponúka deťom a ich rodičom (alebo starým rodičom) možnosť kvalitného trávenia spoločného voľného času, a to raz mesačne v priestoroch historických budov galérie v širšom centre mesta.

Simona Gottierová v strede

Simona Gottierová v strede

Workshop je určený pre deti od 6 rokov a dospelý sprievod. Aktivity sú koncipované ako spoločná tvorivá činnosť detí a dospelých, rodič alebo dospelý sprievod je za dieťa zodpovedný. Príďte stráviť čas s Vašimi deťmi do galérie, tešia sa na vás v Stredoslovenskej galérii. Vstupné je 1 euro / osoba. Kontakt a nahlasovanie: edukacne@sgb.email, 048 470 16 24, 0917 294 527.

Uskutočňuje sa s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Mesta Banská Bystrica. Z verejných zdrojov podporil akciu Fond na podporu umenia.

Zdroj: SSG , Foto: Simona Gottierová a ilustračné