V Rooseveltke si môžete pozrieť umelecké fotografie Jeny Šramkovej Sedem životov

Výstava
0 /

Slovenská transplantologická spoločnosť otvorí v pondelok 14. augusta 2017 o 10:00 hod. v  návštevnej hale na nultom poschodí lôžkovej časti FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici výstavu umeleckých fotografií fotografky Jeny Šimkovej

Výstava

Fotografie vznikli v rámci informačnej kampane SEDEM ŽIVOTOV. Cieľom kampane je zvyšovanie povedomia o problematike darcovstva orgánov a transplantáciách.

Celoslovenskú putovnú fotografickú vernisáž fotografky Jeny Šimkovej, ktorá svojím objektívom zachytila emócie a príbehy pacientov pred a po transplantácii, otvorili prvýkrát Ppri príležitosti Svetového dňa transplantácií 6. júna 2017 v bratislavskom nákupnom centre Eurovea.

Na fotografiách sú zobrazené dvojice pacientov, ktorých však spája rovnaká diagnóza a životne dôležitý orgán – srdce, pečeň, obličky a pľúca. Jeden z dvojice pacientov je pred transplantáciou a druhý na transplantáciu ešte len čaká.

Výstava sa z Bratislavy postupne presúva  do Banskej Bystrice, Martina a do Košíc – teda miest, kde pôsobia ďalšie transplantačné centrá.

 „Bolo pre mňa nesmierne zaujímavé spoznať týchto ľudí. Veľkých bojovníkov. Každý z nich má svoj osobitý, silný príbeh. Príbeh, ktorý v mnohom dojíma a zároveň dáva nádej, že vďaka transplantácii životne dôležitého orgánu môže každý z týchto pacientov žiť. Potrebujú však darcu. Verím, že aj prostredníctvom tejto výstavy fotografií inšpirujeme ľudí na Slovensku zamyslieť sa nad touto témou. Uvažovať o jej dôležitosti, aby o tejto téme doma hovorili,“

povedala fotografka Jena Šimková.

Kvetka

Celý život ju trápia problémy s obličkami. Za sebou má už dve transplantácie, teraz čaká na tretiu. Trpí chronickou anémiou a hovorí:

„Prvá oblička mi vydržala 17 rokov, druhá len tri, to sme sa nepohodli. Od novembra čakám na tretiu obličku. Dúfam, že do dvoch rokov príde. Transplantácia je pre mňa plnohodnotný život, ja som radšej na obličke ako na dialýze, čo znamená trikrát do týždňa na nej stráviť tri až štyri hodiny.”

Kvetka patrí medzi 400 pacientov na Slovensku, ktorí čakajú na životne dôležitý orgán, aby mohli žiť plnohodnotný život. Čakajú aj preto, že názory Slovákov a Sloveniek, aby po smrti blízkeho darovali orgány na transplantáciu sa mení veľmi pomaly. Pomohla tomu kampaň Sedem životov, ktorá na Slovensku beží tretí rok a lepšou informovanosťou verejnosti zastavila negatívnu štatistiku odberov a transplantácií.

„Za posledné dva roky sa myslenie odbornej i laickej verejnosti k tejto téme zmenilo. Kritické roky 2013 a 2014 ukázali, že musíme niečo urobiť a informovať širokú verejnosť, pretože sme dosiahli kriticky nízke čísla v histórii transplantológie na Slovensku, čo bolo asi 150 až 160 transplantácii niektorého životne dôležitého orgánu ako srdce, pečeň, pľúca, obličky. Bez darcov nie sú transplantácie,”

uviedla  Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti.

Už v roku 2015 sa situácia výrazne zlepšila, keď sa urobilo 250 transplantácií, o 100 viac ako v roku 2014. V roku 2016 to pokleslo na 200 transplantácii, z toho najviac bolo obličiek. V tomto roku sa urobilo 86 transplantácií.

Autor: (dem), Foto: ilustračné