V Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej môžete nazrieť do minulosti za pomoci vzácnych starých máp Uhorska, Česka, či Moravy. Mapy sú aj stovky rokov staré a niektoré veľmi raritné. Aktuálna výstava historických máp je sprístupnená verejnosti do konca tohto roka.
Vzácne mapy Uhorska
Múzeum máp, ktoré sa nachádza v Kynceľovej, blízko Banskej Bystrice, je známe svojou interaktivitou a zážitkovou expozíciou, ktorá je vhodná aj pre deti. Tento krát si pre nás pripravili výstavu vzácnych historických máp od súkromných zberateľov, ktoré nás prenesú do čias Uhorského kráľovstva.
Ján Lipský, Martin Stier, Samuel Mikovíni, Muller, Lafreri, či Demeter Görög, ich diela a mnoho iného môžete nájsť v novej expozícií múzea počas nasledujúcich mesiacov. Prídu si na svoje nielen milovníci máp, ale aj nadšenci do histórie. V desiatkach kartografických diel budú môcť návštevníci vidieť ako sa zobrazovalo územie Slovenska v časoch Uhorska.
,, V júni sme ukončili tému jaskyniarskych a banských máp a tento krát sa prenesieme do minulosti. Od 10.7.2023 sprístupňujeme pre návštevníkov vzácne staré mapy najmä Uhorska, ale i Čiech, Sliezska a Moravy. Na týchto mapách môžeme vidieť, ako sa zmenilo územie nie len Slovenska, ale celej pôvodnej ríše. Mapy máme zapožičané zo súkromných zbierok. Najstaršia asi najvzácnejšia mapa je z roku 1559 od Antonia Lafreriho. Ako na jedinom mieste na Slovensku, tu môžete na vlastné oči vidieť aj pôvodný výtlačok mapy Uhorska od Martina Stiera z roku 1684. Samozrejme tešiť sa môžete na ďalšie desiatky vzácnych mapových diel,”
hovorí kurátorka múzea Kristína Krupová.
Nadýchnite sa histórie
Uhorsko, oficiálne známe ako Uhorské kráľovstvo alebo Uhorská koruna, bolo historickým štátom, ktorý existoval od 10. storočia až do konca Prvej svetovej vojny. Jeho územie sa rozkladalo v strednej Európe a zahŕňalo dnešné územia Maďarska, Slovenska, časti Rakúska, Chorvátska, Rumunska, Poľska a Srbska.
Spôsob mapovania a teda samej kartografie bol vtedy komplikovanejší ako ho môžeme poznať dnes. Autori diel využívali k svojej práci rôzne metódy ako napríklad pozorovanie poludníkov z vrcholov hôr či zámkov. Nás môže tešiť, že tie najpresnejšie mapy Uhorska vytvorili kartografi slovenského pôvodu, Samuel Mikovíni zo Sedličnej a Ján Lipský z Ábelovej. Ich, na tú dobu pozoruhodne presné a podrobné mapy, nájdete v múzeu máp tiež.
,,Navštevujú nás jednotlivci, rodiny ale aj celé školské exkurzie. Naše múzeum sa snaží ponúknuť návštevníkom výnimočný zážitok a to nie len vďaka rôznym dielam, ale aj spôsobu, ako je daná látka vysvetlená. Pomocou interaktivity vieme ukázať i najmenším, aké zábavné môžu byť mapy, kartografia či geografia. Túto myšlienku sme chceli zachovať aj pri novej tematickej výstave. Síce v malom priestore, avšak s mnohými informáciami môžete odísť aj vy, ak sa nás navštívite do konca tohto roka,”
dodáva kurátorka múzea.
Ak vás zaujíma, ako mapy a územie Slovenska v takýchto kartografických dielach vyzerali počas obdobia Uhorského kráľovstva, nevynechajte túto zaujímavú výstavu. Slovenské múzeum máp dáva jedinečnú príležitosť nazrieť do minulosti.
Zdroj: Kristína Krupová , Foto: CBS