Elemír Halász-Hradil: Stredoeurópan z dôb minulých – vernisáž výstavy v Bethlenovom dome

Výstava
0 /

Stredoslovenská galéria vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy „Elemír Halász-Hradil: Stredoeurópan z dôb minulých“, ktorá sa uskutoční 16. júla 2025 o 17:00 hod. v Bethlenovom dome na Dolnej 141/8 v Banskej Bystrici. Výstavný projekt je reprízou expozičného výstupu dvojročnej vedecko-výskumnej činnosti skúmajúcej život a dielo košického výtvarníka Elemíra Halásza-Hradila, doposiaľ vnímaného okrajovo, ako málo progresívneho modernistu, ktorý sa radí medzi klasikov ranej moderny.

Maliarska tvorba Halásza-Hradila sa formuje na prelome 19. a 20. storočia a podstata jeho východísk spočíva v nasledovaní odkazu plenérovej maľby nasiaknutej postimpresionistickými tendenciami a stredoeurópskym luminizmom.

Elemír Halász-Hradil: Autoportrét

Elemír Halász-Hradil: Autoportrét

Výskum života a tvorby Elemíra Halásza-Hradila začal v roku 2021 nadobudnutím kontaktov na jeho priamych potomkov, ktorí desaťročia starostlivo uchovávali umelecké diela po svojom „dědečkovi“, ako ho láskavo nazývajú vnuk žijúci v Prahe a vnučka žijúca v Budapešti. Vďaka veľkej ochote a dôvere rodiny mohol vzniknúť rozsiahly expozičný a publikačný projekt, ktorý verejnosti predstavil aj menej známe, či neznáme diela a doposiaľ verejne neprezentované dokumentačné materiály.

Výstava je koncipovaná ako odraz života človeka v čase meniacich sa geopolitických štruktúr a kultúrnych vplyvov. V roku 2023 si Východoslovenská galéria v Košiciach symbolicky pripomenula 150. výročie narodenia tohto významného košického výtvarníka a pedagóga. Halász-Hradil – narodený v monarchii a neskôr prispôsobujúci sa spoločenským zmenám, od priameho zážitku s prvou svetovou vojnou, rozpadu monarchie, cez vznik nového Československého štátu – bol sám človekom týchto neľahkých časov, ktorých príbehy sú vyrozprávané v jeho výtvarnej tvorbe.

Tvorba Elemíra Halásza-Hradila predstavuje zaujímavú syntézu umeleckých štýlov. Tá najviditeľnejšia je v prijatí postimpresionistických tendencií a secesnej štylizácie. Z umelecko-historického hľadiska vytvoril Halász-Hradil tie najzásadnejšie diela na prelome 19. a 20. storočia, resp. do roku 1918.

„Dlhé“ 19. storočie malo pre Halásza-Hradila priaznivé podmienky a vytvorilo viaceré príležitosti pre jeho umelecký vývoj. Ten sa začal ešte koncom 19. storočia pobytmi v umeleckých kolóniách v Nagybányi a Szolnoku. Kolónie v tom čase navštevovali progresívne zmýšľajúci umelci z rôznych kútov Európy a boli mentálne vyhradení voči strohému akademizmu.

Práve v kolóniách vytvoril Halász-Hradil svoje vzdušné „impresionistické“ krajiny slnečného svetla a tieňa. Umelecké kolónie dali umelcom možnosť tvoriť slobodne a vyzdvihovali sa v nich diskusie o modernom umení. Boli to kozmopolitné centrá umenia a kultúry.

Svoje ďalšie štúdiá si doplnil už v spomínanom Paríži, ďalej v Mníchove a Budapešti. Halász-Hradil bol svetobežníkom, ktorého dnes môžeme vnímať cez jeho odkaz stredoeurópskej identity. Človek, ktorý sa narodil v habsburskej monarchii, prežil jej rozpad, zobudil sa do nového štátneho útvaru a zomiera v roku komunistického prevratu.

Vernisáž výstavy: 16. 7. 2025 o 17:00 hod.

Trvanie výstavy: 17. 7. – 5. 10. 2025

Miesto: Bethlenov dom, Dolná 141/8, Banská Bystrica

Kurátor: Miroslav Kleban

Vystavujúci autor: Elemír Halász-Hradil

Vstup zdarma.

Zdroj: Miroslav Kleban , Foto: SSG a ilustračné