Pripomíname si pamiatku zosnulých osobností nášho mesta – architekt L. E. Hudec a jeho otec staviteľ

Výročie
0 /

Pred sviatkom Pamiatky zosnulých si spomíname na svojich blízkych či známe osobnosti, ktoré žili v našom meste a preslávili ho vo svete. Jednou z takých osobností je architekt Ladislav E. Hudec, ktorý je pochovaný v Banskej Bystrici. Od jeho úmrtia 26. októbra 1958 uplynulo 65 rokov.

Výročie úmrtia architekta Hudeca a jeho otca staviteľa

„Hoci môže byť naše mesto hrdé na mnohých architektov, ohlas presahujúci európske hranice dosiahol len jediný z nich – Ladislav Eduard Hudec,“

povedala historička architektúry Klára Kubičková († 25. 11. 2022), ktorá sa pred desiatimi rokmi spolupodieľala na založení Centra architekta Ladislava Eduarda Hudeca CALEH v Banskej bystrici a súčasne sa venovala aj prezentácii kultúrneho odkazu jeho diela.

Klára Kubičková

Klára Kubičková

Uplynulý týždeň si Bystričania na Evanjelickom cintoríne na Lazovnej ulici uctili pamiatku slávneho rodáka L. E. Hudeca pri príležitosti 65. výročia jeho úmrtia. Je autorom stoviek projektov, obytných štvrtí, verejných stavieb, chrámov, hotelov, moderných tovární, nemocníc, škôl, divadiel či kín. Jeho diela sa stali súčasťou kultúrneho dedičstva Šanghaja.

Za celoživotné výnimočné dielo v oblasti architektúry a vzťah k Banskej Bystrici mu bola v roku 2021 udelená cena Čestné občianstvo in memoriam.

Hrob Ladislava Hudeca v Banskej Bystrici

Hrob Ladislav Hudeca v Banskej Bystrici

Zároveň si pripomíname 165. výročie narodenia jeho otca – staviteľa Juraja Hudeca. Podieľal sa na výstavbe historických objektov na Skuteckého ulici (Uhorský kráľovský súd Sédria – dnes Krajský súd, Obchodná a priemyselná komora – dnes Špecializovaný trestný súd, Mestská meštianska a obchodná škola – dnes ZŠ Slobodného slovenského vysielača, Budova četníckeho veliteľstva – Späthova vila, vlastný rodinný dom – Petelenova vila), ďalej   to boli Banskobystrická mestská sporiteľňa na Hornej – Hungária, Riaditeľstvo Uhorských kráľovských lesov – Lesy SR na  Námestí SNP a ďalšie stavby aj v Banskej Štiavnici či Brezne.

Ladislav E. Hudec a jeho otec Juraj Hudec

Ladislav E. Hudec a jeho otec Juraj Hudec

Je dôležité uchovávať si spomienky na velikánov našej histórie. Osobnosti takýchto rozmerov si rozhodne zaslúžia našu pozornosť. Česť ich pamiatke!

Ladislav E. Hudec (8. 1. 1893 – 26. 10. 1958)

Narodil sa v roku 1893 v v rodine mestského staviteľa Juraja Hudeca v Banskej Bystrici. Študoval na technike v Budapešti a ako dôstojník Rakúsko – uhorskej armády sa počas prvej svetovej vojny dostal do ruského zajatia. Ocitol sa na Sibíri, odkiaľ v roku 1916 spolu s bratom Gejzom ušli do Číny.

Do Šanghaja prišiel až po dvoch rokoch strastiplného putovania. O osude jeho brata nevieme nič. Od roku 1920 začal Ladislav Hudec pracovať v ateliéri amerického architekta R. A. Curryho. Spolu navrhli American Club a MC Tyeire School. V Ázii je Hudec známy pod menom La-s´-sluo Wu-ta-kche. Hovorí sa o ňom ako o mužovi, ktorý zmenil tvár Šanghaja.

Park Hotel v Šanghaji

Park Hotel v Šanghaji

Svoje najdôležitejšie diela navrhol Hudec neskôr vo vlastnom ateliéri, ktorý založil v roku 1925. Hudec je autorom viacerých kostolov, univerzity, bánk, klubov a ďalších skvelých stavieb. Je to predovšetkým 22 – poschodový Park Hotel spojený s bankou z roku 1934. Bola to nielen prvá výšková stavba v Šanghaji, ale dlhé roky bola najvyššou budovou mimo Severnej Ameriky.

Táto jedinečná budova bola postavená v štýle Art – Deco a očarila mnohých ľudí. Na jej poslednom poschodí navrhol Hudec nočný bar s otváracou strechou. Hotel sa stal symbolom západnej moderny v Číne, symbolom myšlienkovej výmeny, symbolom „Paríža východu”. Táto architektúra je dnes zapísaná medzi dôležitými pamätihodnosťami Šanghaja.

Ladislav Eduard Hudec

Ladislav Eduard Hudec

Ladislav Hudec zomrel v roku 1958 v Berkeley. Z Ameriky bolo jeho telo podľa vlastného závetu prevezené na Slovensko v roku 1970 a pochovaný je na Evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici.

V Šanghaji, kde svetoznámy bystrický architekt pôsobil, skupina čínskych podnikateľov vybudovala Centrum architektúry a múzeum Ladislava Hudeca. V Banskej Bystrici spomienka na svetovo uznávaného rodáka ožila až v roku 2008.

Späthova vila

Späthova vila

Slovensko k dielu a odkazu L .E. Hudeca prihlásilo po svetovej premiére filmu Ladislava Kaboša „Zmenil tvár Šanghaja“ v roku 2010 pri príležitosti Expo Šanghaj. Na premiére v Hudecovom Grand Theatre sa osobne zúčastnil syn architekta Theo Hudec z Kanady.

V roku 2012 bola v meste pod Urpínom založená nezisková organizácia Centrum architekta L. E. Hudeca. Od roku 2019 je architektovi venovaná stála expozícia v Späthovej vile na Skuteckého ulici.

Za celoživotné výnimočné dielo v oblasti architektúry a vzťah k nášmu mestu, bolo Ladislavovi Eduardovi Hudecovi in memoriam udelené ocenenie Čestné občianstvo mesta Banská Bystrica za rok 2020.

Stretnutie pri hrobe architekta Hudeca

Stretnutie pri hrobe architekta Hudeca

Zdroj: (tom) a mesto BB , Foto: archív a ilustračné