Žiarsky primátor zaobstaral ivermektín pre pozitívne testovaných pacientov na covid

SPRÁVY
27 /

Iba nedávno sme na našom portáli priniesli informáciu o tom, že vzhľadom na zlyhávanie vlády a štátu v riadení boja proti pandémii koronavírusu pomáhajú ľuďom samosprávy (https://www.bystricoviny.sk/titulka/samospravy-a-lekari-pomahaju-obcanom-pri-covide-aj-bez-statu/.

Konkrétne sme spomenuli rozdávanie respirátorov cestujúcim v banskobystrickej MHD či konkrétnu pomoc mesta Banská Bystrica pozitívne testovaným ľuďom v karanténe, ktorí nemôžu ísť ani na nákup. Opätovne sme písali o akčnom starostovi obce Dvory nad Žitavou Branislavovi Becíkovi, ktorý po odmietnutí plošného testovania zabezpečil pre obyvateľov nielen respirátory, ale do lekárne zohnal pre nich aj liek ivermektín.

Primátor Ján Nosko s respirátormi v MHD

Primátor Ján Nosko s respirátormi v MHD

V tejto súvislosti sme zverejnili aj video rozhovor s lekármi doc. MUDr. Pavlom Törokom, CSc. z košického VÚSCH, MUDr. Etelou Janekovou  z petržalskej nemocnice a MUDr. Ladislavom Kukolíkom zo žiarskej nemocnice, ktorý je aj  poslancom BBSK. Všetci traja úspešne  liečia covidových pacientov ivermektínom v spojení s ďalšími podpornými prostriedkami.

Máme tú ďalší príklad samosprávy z nášho kraja, ktorá nečaká na štát, ale sama pomáha občanom počas pandémie. Podľa portálu www.ziar.sk primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal zabezpečil pre občanov s chorobou COVID-19 v žiarskom okrese  dodávku dostatočného množstva lieku ivermektín.

Zľava MUDr. Ladislav Kukolík a primátor Peter Antal

Zľava MUDr. Ladislav Kukolík a primátor Peter Antal

Tento liek, ktorého pozitívne účinky napriek čoraz väčšieho počtu preukázateľných úspešných výsledkov použitia slovenskými praktickými lekármi dodnes spochybňujú okrem skeptikov aj niektoré mienkotvorné médiá preferujúce jedinú cestu vakcinácie, ale po tlaku verejnosti povolilo dovážať Ministerstvom zdravotníctva SR, je na Slovensku stále nedostatkovým tovarom.

„Podarilo sa mi ivermektín zabezpečiť v takom množstve, aby bol dostupný pre každého pacienta, ktorý ho bude potrebovať. Dnes je už tento liek distribuovaný u drvivej väčšiny praktických lekárov pre dospelých zo žiarskej polikliniky a u niektorých lekárov v Kremnici, ktorí sú s ním stotožnení a sú ochotní ho podávať svojim pacientom,“  

uviedol pre žiarsky portál primátor Peter Antal.

Peter Antal

Peter Antal

Zatiaľ ide zhruba o tisíc dávok. Podľa Antala sa ivermektín bude podávať pacientovi, ktorý sa u svojho lekára preukáže pozitívnym testom na COVID-19. Obvodný lekár, po zvážení ostatných skutočností (či prípadne niečo nevylučuje predpis tohto lieku), ho môže pacientovi dať.

„Liek dostane pacient priamo u svojho obvodného lekára. Na Slovensko je legálne dovezený a Ministerstvom zdravotníctva SR odsúhlasený pre terapeutické použitie na liečbu COVID-19. Dlhodobo som robil na tom, aby bol tento liek dostupný pre našich ľudí. Dokonca som na začiatku zvažoval, že by ho priviezla do Žiaru naša samospráva. To však nie je možné. Som jeden z tých, ktorý verí účinku tohto lieku a mám viceprimátora, ktorý je presvedčený o účinku ivermektínu v spojení s protokolom na jeho užívanie tak, ako bol vypracovaný špičkovými lekármi v USA,“

vysvetľuje Antal.

Je na zvážení lekára, komu ho predpíše a na druhej strane na zvážení pacienta, či ho chce. Tento ivermektín nie je dostupný v lekárňach, iba u praktických lekárov v žiarskom okrese pre pozitívne testovaných pacientov. Keďže dovoz, ktorý zabezpečilo mesto Žiar nad Hronom, nie je hradený poisťovňou, mesto ho pacientom bude preplácať.

„Pacientom v našom okrese preplatí ivermektín mesto Žiar nad Hronom a Kremnica ho bude preplácať svojim občanom. Cena tohto liečiva sa pohybuje do sumy 2,50 eura. Aj toto je jeden zo spôsobov, ako sa dá pomôcť tomu, aby sme išli iným smerom a aby čo najmenej ľudí skončilo v nemocnici.“ 

Otázkou zostáva, prečo nedokáže problém s liečbou covidu riešiť podobne ako Žiar nad Hronom či iné samosprávy na Slovensku aj štát prostredníctvom ministerstva zdravotníctva. Prečo je taký problém doviezť pre našich občanov dostatočné množstvo ivermektínu, s ktorým má dobré skúsenosti čoraz viac praktických lekárov a o ktorý je veľký záujem vo verejnosti?

Tu je aktuálny názor na liečbu ivermektínom slovenského vedca pôsobiaceho na torontskej univerzite Ondreja Halgaša v relácii TA3 „Tak takto ?!“:

Zdroj: (tom) a žiar.sk , Foto: ilustračné