Vivat Vox Organi 2019: Svetový organista David di Fiore v Banskej Bystrici

KULTÚRA
1 /

Predposledný koncert medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi 2019 bude patriť festivalovej stálici, organovému virtuózovi, pedagógovi a koncertnému majstrovi Davidovi di Fiore z USA. Svoj festivalový program David odohrá v stredu 11. septembra 2019 o 19:00 hod. v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici.

David di Fiore

Svoju medzinárodnú kariéru organistu odštartoval pred 32 rokmi recitálom v Katedrále Notre-Dame v Paríži (1. marec 1987). V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organu a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru. V Cathédrale Sainte-Croix d’Orléans vo Francúzsku a následne na festivale Vivat Vox Organi v Banskej Bystrici oslávil v roku 2017 svoj jubilejný 1000. verejný koncert.

Za posledných 32 rokov vystúpil na množstve organových festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku a Slovensku, ako aj vo Francúzsku a Taliansku. V Severnej Amerike účinkoval na festivaloch v Kanade, na medzinárodnom Festivale v Morelia v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli), na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajara, na Puerto Vallarta Arts Festival a organové recitály odohral v mnohým mestách USA.

Jeho diskografia obsahuje CD nahrávku francúzskej hudby Les Amoureux de l‘Orgue, slovenské nahrávky The Grand Organ of the Castle Church in Kremnica, č. 1-3 (Slovart), recitály z Graz Orgelfest, DVD z jeho recitálu v rámci Trnavských organových dní 2008 (ed. M. Walcker-Mayer) a CD nahrávku jeho koncertu v Katedrále Sv. Martina v Bratislave (Tribus musicae). Jeho nahrávka cyklu „Jób“ od Petra Ebena s recitáciou v podaní herca a speváka Kamila Mikulčíka bude čoskoro vydaná vydavateľstvom Tribus Musicae. Všetkých osem častí tohto diela dvakrát predviedol na Slovensku a raz v USA.

David di Fiore bol žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“.

V Mexiku, v Rumunsku a na Slovensku bol ocenený za „mimoriadnu účasť“ na medzinárodných organových festivaloch. V roku 2009 získal ocenenie za svoj prínos pre organový svet a za jeho recitály, ktoré mu udelilo občianske združenie Ars Ante Portas. Americké združenie organistov (Seattle) mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia.

Program koncertu Davida di Fiore v Banskej Bystrici

Claude Balbastre (1724-1799): Canonnade

G.F. Handel (1685-1759): Concerto V F dur

Larghetto

 Allegro

Siciliana

Gigue-Presto

J.S. Bach (1685-1750): Fantázia a fúga gmoll, BWV 542

Arr.Noel Rawsthorne (1929-2019): Londonderry Air

César Franck  (1822-1890): Pièce Héroique

Petr Eben (1929-2007): Jób, časti: Penitence and Realisation

John Bull (1562-1628): Rondeau

Camille Saint-Saëns ((1835-1921): CantabileSymphonique z diela „Organ Symphony“

Jeanne Demessieux (1921-1968): Etude in c#-minor- Octaves

Zdroj: Matúš Kucbel , Foto: ilustračné