Víťazom Fyzikálnej olympiády je Jozef Lipták z bystrického Gymnázia JGT

1 /

Najlepším riešiteľom na 58. ročníku Fyzikálnej olympiády v Žiline sa stal Jozef Lipták z Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici, pred Patrikom Lamošom z Gymnázia Veľká okružná v Žiline a Filipom Čermákom z Gymnázia J. Hronca v Bratislave.

Úspešná Fyzikálna olympiáda v Žiline

Podpredseda Slovenského výboru Fyzikálnej olympiády Ľubomír Konrád pre TASR uviedol:

„Z celkového počtu 60 bodov (40 bodov za teoretické úlohy a 20 bodov za experimentálnu úlohu) získal Jozef Lipták 55,3 bodu. Výrazne odskočil od ostatných riešiteľov. Tento žiak reprezentoval Slovensko už vlani na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde vo Švajčiarsku, odkiaľ si priniesol bronzovú medailu. Na ďalších miestach bolo poradie pomerne vyrovnané.“

Úroveň súťaže bola pomerne vysoká. Žiaci preukázali nadpriemerné vedomosti. K tomu Konrád poznamenal:

Je smutné, že k týmto výsledkom sa môžu dopracovať pre nedostatok hodín fyziky a matematiky v škole iba vďaka vlastnej práci a usilovnosti, k čomu im nad rámec svojich povinností, a často vo svojom voľnom čase, pomáhajú nielen zanietení učitelia, ale aj organizátori rôznych korešpondenčných seminárov.“

Na základe štatútu Fyzikálnej olympiády vyhlásili prvých desať z 28 účastníkov za víťazov súťaže. Spomedzi nich sa vyberie družstvo na Európsku fyzikálnu olympiádu (EuPhO), ktorá sa bude konať v máji v Estónsku, ako aj na Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu (IPhO), ktorá bude v júli v Indonézii.

„Laicky povedané, postupujú na niečo ako majstrovstvá Európy a majstrovstvá sveta vo fyzike žiakov stredných škôl,“

doplnil Konrád.

Pred odchodom na medzinárodné súťaže absolvujú víťazi celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády dve sústredenia. Najskôr päťdňové výberové sústredenie v Žiline a potom dvojtýždňové prípravné sústredenie v Košiciach.

Skvelý Jozef Lipták

V novembri 2014 z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Pellegriniho si študent Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici Jozef Lipták prevzal Pamätný list sv. Gorazda za úspešnú reprezentáciu na Medzinárodnej olympiáde v astronómii a astrofyzike 2014 v Rumunsku a zisk bronzovej medaily.

V školskom roku 2015/16 bola dejiskom celoštátneho kola 57. ročníka Fyzikálnej olympiády Banská Bystrica a  Jozef Lipták  si vybojoval  bronzovú medailu. Bol jedným z dvoch tretiakov, ktorí sa dostali do prvej desiatky, čo komentoval slovami:

„Fyzike sa venujem dlhodobo, asi od siedmeho ročníka základnej školy. Na celoštátnom kole tejto olympiády som však prvý raz. Na prípravu som nemal veľa času, keďže som súťažil aj na Matematickej olympiáde.

V roku 2015 na medzinárodnej súťaži v astronómii a astrofyzike v Indonézii ako 17 – ročný získal striebro. Spomedzi 250 účastníkov v absolútnom hodnotení obsadil štrnáste miesto. Neprekáža mu počítať 5 hodín bez prestávky.

Vlani ho ocenil aj súčasný minister školstva Peter Plavčan za úspešnú reprezentáciu v medzinárodných astronomických a astrofyzikálnych súťažiach.  V decembri  nás Jozef Lupták opäť reprezentoval  na International Olympiad on Astronomy and Astrophysics (IOAA) v indickom Bhubaneshwari.  Jozef Lipták sa stal našou najväčšou pýchou na olympiáde, keď získal zlatú medailu a v absolútnom hodnotení bol tretí najlepší na svete.

Autor: (tom), Foto: Gymnázium JGT