Vianočná súťaž o 12. a 13. novú knihu Alice Bartkovej

Súťaž
1 /

Obľúbenej bystrickej spisovateľke Alici Bartkovej vyšli vo vydavateľstve Richard Lunter – KICOM dve nové knihy. V poradí už 12. je zbierka poviedok Vred a 13. novou knihou je detektívny román Kvietok. Pripravili sme pre Vás vianočnú súťaž o tieto knihy, ktoré dostanú štyria výhercovia.

Alica Bartková

Patrí medzi výrazné talenty dnešnej mladej generácie. Žije v Banskej Bystrici, kde vyštudovala na Univerzite Mateja Bela filozofiu a výtvarnú edukáciu.  Alica sa umiestnila na popredných miestach v mnohých literárnych súťažiach, no knižný trh sa jej spočiatku postavil chrbtom. Ale potom to zrazu prišlo.

Mladá banskobystrická autorka po prvých literárnych úspechoch v Čechách vtrhla do slovenskej literatúry nevídaným spôsobom. V jednom roku jej v najlepších slovenských vydavateľstvách vyšli naraz až tri knihy, pričom každá z nich sa zaoberá celkom iným problémom v odlišnom prostredí, rozprávač je raz žena, inokedy muž alebo jednoducho tretia osoba. Pre Bartkovú je stotožnenie sa so svojím hrdinom také samozrejmé, akoby sa ocitla v jeho koži.

Alica Bartková sa vyznačuje mimoriadnym postrehom, detailným zobrazením vzťahu a priblížením dnešného života. Jej slová sú úderné, vťahujú do deja, a často predstavujú nový, iný – súčasný pohľad na svet. Aktuálne jej vyšla 12. a 13. kniha, pričom pracuje na 14. detektívke, ktorá by mala vyjsť budúci rok. A možno sa čoskoro dočkáme aj filmovej predlohy niektorého z jej románov…

VRED

Hlavné postavy zvádzajú vnútorný boj medzi morálnymi hodnotami a čistou vôľou k životu, pri ktorej ide niekedy etika bokom. Bojuje v nich veľa protikladov – optimizmus a pesimizmus, nádej a zúfalstvo, apatickosť a snaha prežiť. Zmietajú sa medzi vierou, že to, čo im podsúva okolie, je správne, a pochybnosťou, či je to naozaj tak.

Zbierka poviedok Vred je odrazom dnešnej doby, kde sa pochybnosť a neistota stávajú súčasťou každodennosti,“

hovorí autorka Alica Bartková.

Takmer všetky hlavné postavy sa ocitnú v hraničnej situácii, kde sa musia rozhodnúť, ako naložiť so svojím životom a aký postoj k nemu zaujať. Čo u nich napokon zvíťazí, sa čitateľ dozvie na konci textov.

Kvietok

Jednotlivé kapitoly nie sú časovo následné, minulosť sa preplieta s prítomnosťou, takže čitateľ má možnosť postupne odkrývať, čo udalostiam predchádzalo, vkrádať sa do psychiky postáv, ktoré možno nie sú také, aké sa na prvý pohľad zdajú.

„Detektívny román s názvom Kvietok je časovou mozaikou, ktorú si čitateľ postupne skladá sám. Opäť sú tam tri hlavné pohľady na vec – pohľady dvoch obetí a vyšetrovateľky. Neskôr sa k nim pridáva ešte aj uhol pohľadu vraha,“

vysvetľuje Alica Bartková

Ak vás zaujímajú poviedky Alice Bartkovej zo zbierky Vred a chcete vedieť, ako to dopadne v detektívnom románe Kvietok, môžete si obidve novinky zakúpiť na knižnom trhu. Potrebné Informácie nájdete na http://www.knihanaj.sk/ alebo http://www.bartkova.sk/.

Súťaž o nové knihy Alice Bartkovej

Spisovateľka venovala našej redakcii po dve z nových kníh Vred a Kvietok, ktoré jej aktuálne vyšli. Môžu ich získať štyria z Vás, milí naši čitatelia, ak do piatkovej polnoci 23. decembra 2016  správne odpoviete na otázku: „Kde získala Alica Bartková prvé literárne úspechy?“

Svoje odpovede aj s telefonickým kontaktom na Vás posielajte na našu mailovú adresu: info@bystricoviny.sk. Zo správnych odpovedí vylosujeme štyroch výhercov, ktorým knihy osobne odovzdáme.

Autor: (tom), Foto: ilust.