V Heľpe sa koná 54. ročník folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca

KULTÚRA
0 /

V dňoch 28. – 30. júna 2019 sa v Heľpe uskutoční 54. ročník folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca. Organizátormi festivalu sú Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK a obec Heľpa. Hlavným partnerom je Fond na podporu umenia a podporovateľom Urpiner.

Dramaturgia festivalu

Snahou organizátorov tohto tradičného podujatia je udržať jeho kvalitu tak, aby svojou dramaturgiou, zameraním, tvorbou scénických programov a sprievodných podujatí, ich kvalitnou prípravou a realizáciou, ako aj hľadaním rôznych spôsobov uvádzania prejavov ľudovej kultúry pôsobili podnecujúco, inšpiratívne a metodicky.

Počas troch festivalových dní sa v jednotlivých scénických programoch uvádzaných na heľpianskom amfiteátri predstavia folklórne súbory , dedinské folklórne skupiny, ľudové hudby, spevácke skupiny, hudobníci a speváci predovšetkým z regiónu Horehronia, horného Pohronia a Podpoľania.

Dramaturgia Horehronských dní spevu a tanca vytvára priestor i pre hostí, folklórne kolektívy a sólistov z ostatných regiónov Slovenska (Gemer, Hont, Novohrad, Liptov, Orava, Kysuce, Spiš, Šariš a ďalších), ktorých výstupy sú vzorové z hľadiska spracovávania, štylizovania a uvádzania folklórnych prejavov na scénu. V roku 2019  je naplánovaných 13 scénických programov, v ktorých sa predstaví viac ako 1500 účinkujúcich.

Okrem programov v amfiteátri pripravili organizátori pre návštevníkov viaceré zaujímavé sprievodné podujatia. Na heľpianskom námestí počas soboty a nedele sa uskutoční tradičný jarmok, ktorého súčasťou je  prezentácia remesiel a ľudovej výroby. Chutné jedlá  ponúkne domáca heľpianska kuchyňa.

Pripravené sú aj vystúpenia známych i menej známych spevákov, muzikantov a tanečníkov z rôznych kútov Slovenska. Stará fara a Farský dvor vytvárajú priestor pre realizáciu etnografických výstav a zaujímavých prezentácií spracovaním tém z oblasti tradičnej ľudovej kultúry.

Program 54. Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe

Začínajú sa v piatok 28. júna 2019.  V piatkový večer budú uvedené dva programy. V programe HOREHRONCI POZÝVAJÚ sa predstavia výnimočné  spevácke zoskupenia z regiónov a obcí s viachlasnou hudobno-spevnou kultúrou. Program BYSTRICKÁ HARAVARA prináša prácu banskobystrických folklórnych súborov, speváckych skupín, ľudových hudieb a sólistov.

V sobotu 29. júna dopoludnia sa dianie festivalu prenesie na heľpianske námestie, kde návštevníkov privíta Tradičný jarmok s prezentáciou remesiel a domácej výroby z regiónov Gemera, Spiša, Liptova a Horehronia. Dominovať bude domáca výroba odevu a jeho súčastí – šitie, pradenie, zdobenie vyšívaním, paličkovaním, skladaním a viazaním.

Neodmysliteľnou súčasťou je domáca heľpianska kuchyňa – heľpianske guľky, graple, myši, pirohy s bryndzou.

V programe PRIŠLI HOSTIA ZĎALEKA I ZBLÍZKA  vystúpia na heľpianskom námestí  folklórne kolektívy a sólisti z rôznych regiónov Slovenska. Divadlo TEATRO NELINE  uvedie pre deti bábkové hru STOLČEK, PRESTRI SA!

Stará fara vytvára priestor pre dve etnografické výstavy.  Realizátorom výstav PESTROFAREBNÉ HOREHRONIE ČARO SMALTU je Horehronské múzeum v Brezne.

Výstavu obrazov výtvarníčky Daniely Pápežovej s názvom MAĽOVANÉ NA SKLE budú môcť návštevníci vidieť v drevenici areálu amfiteátra.

Vo farskom dvore  bude veľká výstava ľudového odevu  SEDEMDESIAT SUKIEŇ MALA. Predstavením 70 – tich variantov odevu, si zaspomíname, ako sa kedysi obliekali ľudia v Heľpe, Polomke a Telgárte. Program Z MAĽOVANEJ TRUHLY ponúkne niektoré z možností  heľpianskeho odevu, doplnené výstupmi Folklórnej skupiny HEĽPAN a CHLOPOV z Heľpy.  Záujemcovia budú mať možnosť navštíviť kúdeľnú izbu a zoznámiť sa so spracovaním ľanu, snovaním, tkaním, viazaním niteľníc.

V pivnici Starej fary bude uvedená zaujímavá komentovaná obrazová a zvuková prezentácia o živote trhových obchodníkov – čipkárov zo Zvolenskej župy nazvaná POHRONSKÍ ČIPKÁRI.

V sobotu sa na amfiteátri stretnete už dopoludnia s programom HOREHRONSKÉ DNI S RÁDIOM REGINA – živé vysielanie Rádia Regina Stred, v ktorom pripravovatelia folklórnych slávností porozprávajú o ich príprave, hudobníci a speváci pozvú širokú verejnosť na všetky sobotňajšie a nedeľňajšie programy.

Sobotňajší večer vyplnia štyri scénické programy. V prvom s názvom HLASY DOSIAĽ NEPOZNANÉ II nám autor predstaví mladých talentovaných spevákov.   Program ZOSTANE TO V RODINE uvedie folklórne rodiny, ktoré významnou mierou prispievajú k uchovávaniu prejavov tradičnej ľudovej kultúry regiónov a obcí, v ktorých žijú.

Program AKÝ POŽIČ, TAKÝ VRÁŤ predstaví tvorbu folklórnych skupín z Horehronia i Podpoľania. V poslednom sobotňajšom programe POSPOLU budú účinkovať folklórne kolektívy, ktoré sa menej často objavujú na heľpianskych slávnostiach.

V nedeľu 30. júna  dopoludnia pokračuje na heľpianskom námestí Tradičný jarmok.  v rímsko – katolíckom kostole uvedú program TOTUS TUUS.  Prvý popoludňajší program v heľpianskom amfiteátri bude už tradične patriť deťom. Má názov BUĎ DOBRÁ A KAŽDOMU SA POZDRAV! Záver tohtoročných Horehronských dní spevu a tanca bude patriť hosťom z Košíc s uvedením dvoch programov – MUZIKA MILANA RENDOŠA a ŽELEZIAR – ŇE JEDEN, ŇE DVA, AŇI ŇE TRI.

Folklórny festival 54. HOREHRONSKÉ DNI SPEVU A TANCA V HEĽPE chce byť priateľský k prírode, preto si predsavzal nepoužívať plasty.

Zdroj: SOS Banská Bystrica, Foto: ilustračné