Štátny smútok za 12 obetí tragickej dopravnej nehody pri Nitre

SPRÁVY
0 /

Na ceste I/65  došlo v stredu pri Malante v katastri obci Nitrianske Hrnčiarovce k tragickej dopravnej nehode. Čelná zrážka autobusu s nákladným autom si vyžiadala 12 usmrtených osôb (z toho 5 vo veku do 18 rokov), 20 cestujúcich (prevažne stredoškolákov a školákov) sa zranilo a previezli ich do nitrianskej, novozámockej, topoľčianskej a levickej nemocnice, jedného pacienta po stabilizovaní dopravili aj do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Podľa hovorkyne nemocnice v Nitre Tatiany Timkovej bolo na traumatológiu privezených päť ťažko zranených ľudí. Pacientom bola okamžite poskytnutá všetka dostupná zdravotná starostlivosť. Nemocnica už podnikla potrebné opatrenia. Na jednotlivé oddelenia boli povolaní lekári a stiahnutý sesterský personál.

Rodinným príslušníkom zranených cestujúcich poskytujú aj psychologickú pomoc. Zranení sú vodiči autobusu aj nákladného auta. Podľa informácií denníka Pravda sa v autobuse viezlo asi 30 ľudí, pričom ani vodič si nepamätal, koľko lístkov presne predal.

Prezídium Hasičského a záchranného zboru .informovalo, že na mieste tragédie zasahuje takmer 30 hasičov z Nitry, zo Zlatých Moraviec a zo strediska Selenec. Na mieste udalosti zasahovala aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.

Podľa doterajších informácií išlo o prímestský autobus spoločnosti Arriva, smerujúci z Nitry do obce Jelenec. Zrazil sa s nákladným autom, ktorý viezol kameň z neďalekého lomu. Podľa svedkov mal nákladiak prejsť do protismeru a zraziť sa s autobusom, ktorý sa jej snažil vyhnúť. Prevrátený autobus skončil v priekope, nákladiak zostal na ceste prevrátený nabok. Zahynuli ľudia, ktorí sedeli v strednej časti autobusu, tá utrpela priamy náraz.

Zraneným a záchranárom pomáhali aj ľudia nachádzajúci sa na mieste tragédie. Tam dorazil aj evakuačný autobus HaZZ z Trnavy, ktorý poskytol ľudom z autobusu dočasné útočisko. Hasiči vyslali do terénu tiež psychológov, ktorí zabezpečujú krízovú intervenciu. V kultúrnom dome v Jelenci,odiaľ sú tri obete,  zriadili krízové centrum, to je aj v Koliňanoch, odkiaľ je 9 obetí.

Priamo na miesto tragédie smeroval aj premiér Peter Pellegrini, ktorý kvôli tragédii predčasne ukončil návštevu Cypru:

„Pri Nitre sa dnes stala strašná tragédia. Po zrážke linkového autobusu s nákladným autom ostalo najmenej 12 obetí a množstvo zranených. Okamžite som ukončil moju oficiálnu návštevu Cypru a vraciam sa na Slovensko priamo na miesto tragédie. Hovoril som s ministerkami zdravotníctva a vnútra a dal som im príkazy, aby koordinovali činnosť záchranných a bezpečnostných zložiek. Cítim nesmiernu ľútosť k všetkým obetiam a vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým.“

Na mieste tragédie bola ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, minister dopravy Arpád Érsek, ministerka vnútra Denisa Saková spolu s prezidentom HaZZ Pavlom Nerečom a krajským riaditeľom KR PZ Nitra Miroslavom Michalčíkom. Na miesto nehody smeroval aj minister obrany Peter Gajdoš a ministerska školstva Martina Lubyová.

V medzimestskom autobuse, ktorý sa po zrážke s nákladiakom prevrátil do priekopy, zahynulo dvanásť ľudí. Takmer polovicu obetí tvoria študenti z dvoch nitrianskych škôl. Pochádzali najmä z neďalekej obce Kolíňany. TV Markíza  o nich uviedla:

 „Tri dievčatá a dvaja chlapci vo veku 15, 16, 16, 17 a 17 rokov.“

Títo študenti chodili do dvoch nitrianskych škôl. Jedno dievča chodilo do Gymnázia na Párovskej ulici, štyria študenti navštevovali Strednú odbornú školu techniky a služieb na Cintorínskej ulici. Jej riaditeľka Dana Kročková pre Topky.sk potvrdila, že zahynuli žiak prvého, žiak druhého a dvaja žiaci tretieho ročníka:

„V autobuse nám sedelo osem žiakov, z toho traja sú ešte v nemocnici.“

Sedem ďalších obetí boli dospelí, najstaršia žena mala 70 rokov. Zahynuli aj rodičia žiačky, ktorá leží v nemocnici. Polícia zverejnila mená obetí:

Natália (†15), Alex (†16), Denisa (†17), Veronika (†17), Martin (†17), Mariana (†21), Adriana (†40), Dušan (†42), Erika (†45), Alena (†57), Ladislav (†63) a Barbora (†70).

Najvážnejšie zranený 15 – ročný pacient zostáva vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky v umelom spánku v ohrození života. Zdravotný stav ostatných zranených, ktorých previezli do ďalších nemocníc, sa nezmenil. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Nitre už začal trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Štátny smútok za obete nehody

Premiér Peter Pellegrini v súvislosti so stredajšou tragickou dopravnou nehodou pri Nitre zvolal na štvrtok mimoriadne zasadnutie vlády SR. Tá zasadla a rozhodla, že Slovensko si v piatok 15. novembra uctí obete nehody autobusu pri Nitre štátnym smútkom. Bude trvať od 8:00 do 20:00 hod. Štátne vlajky budú v tomto čase stiahnuté na pol žrde, vyvesené sú aj smútpčné čierne vlajky.

Ako predseda vlády dodal, rodiny dvanástich ľudí, z toho štyroch detí, majú za sebou zrejme najťažšiu noc svojho života. Preto sa patrí, aby sa celé Slovensko v piatok v tichosti pripojilo k ich smútku a vzdalo tak úctu zosnulým.

Spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou si premiér Peter Pellegrini uctil obete tragédie v Nitre a Koliňaňoch:

„V deň štátneho smútku sme si spolu s pani prezidentkou uctili pamiatku obetí stredajšej tragickej nehody. Sviečku sme zapálili na stredných školách v Nitre a v obci Kolíňany. Sme s rodinami, ktoré prežívajú najťažšie chvíle v ich živote.“

Na Slovensku bol doteraz vyhlásený štátny smútok deväťkrát.  Pri podobnom nešťastí vyhlásila štátny smútok vláda naposledy v roku 2009 po tragickej havárii autobusu na železničnom priecestí pri Polomke v okrese Brezno. Pri zrážke autobusu s vlakom vtedy zahynulo 12 ľudí.

Zdroj: TASR a (tom), Foto: HaZZ, Polícia SR, MV SR