Súťaž o knihy: V kuchyni s Picassom a s láskou nielen v snoch

KULTÚRA
4 /

Poponáhľajte sa, aby ste prečítali najlepšie knihy. Nie je ich veľa a môže sa stať, že Váš život uplynie skôr ako ich prečítate… To sú slová Henryho Davida Thoreau, amerického spisovateľa filozofa a prírodopisca, žijúceho v Massachusetts v rokoch 1817 – 1862.

Zopár dobrých kníh Vám v tomto mesiaci, knihám venovanom, predstavíme. A ak sa zapojíte do našich súťaží a budete mať šťastie pri žrebovaní, môžete ich vyhrať. V prvej súťaži sa vyberieme do provensalského mestečka Juan-les-Pins, kde sa zoznámime s mladučkou Odine, ktorá varí pre slávneho maliara Pabla Picassa. Ďalšia kniha je o tom,  že láska prichádza, keď ju najmenej čakáme, a že sny žien sa vôbec nelíšia od tých mužských.

Camille Aubray: Varila som pre Picassa

Lahodná zmes romantiky, tajomstiev a francúzskej kuchyne. Taká je kniha Varila som pre Picassa.  V podmanivom príbehu inšpirovanom málo známym obdobím života Pabla Picassa autorka Camille Aubray preplieta fiktívne postavy s historickými na pozadí čarovného južného Francúzska. Román plný farieb a prekvapujúcich dejových zvratov rozpráva o umení, provensalskej kuchyni, rodinných vzťahoch a sile tvorivého prístupu k životu.

Provensalsko, jar 1936. V ospalom prímorskom mestečku Juan – les – Pins sedemnásťročná Ondine pracuje v rodinnej reštaurácii Café Paradis. Z každodennej rutiny ju vytrhne príchod nového hosťa z Paríža, ktorý si želá, aby mu obedy servírovali v neďalekej vile.

Tým tajomným hosťom nie je nik iný ako slávny Pablo Picasso, ktorý sa práve ocitol na životnej i umeleckej križovatke a dúfa, že pobyt pri mori mu pomôže načerpať nové sily. Na rozdiel od neho mladučká Ondine iba začína objavovať svoje schopnosti, talent i túžby. Stretnutie s Picassom na dlhé roky ovplyvní jej život, aj keď každý z nich pôjde ďalej vlastnou cestou.

New York, súčasnosť. Keď sa úspešná hollywoodska maskérka Céline vráti domov na Vianoce, dozvie sa od mamy, že starká Ondine kedysi varila pre Picassa a vraj od neho dokonca dostala obraz. Po nečakanom údere osudu sa Céline vydá na juh Francúzska, aby tam pátrala po tajomstvách rodinnej histórie. V opojnej atmosfére Azúrového pobrežia a s pomocou niekoľkých excentrických priateľov z kurzu varenia napokon objaví nielen pravdu o sebe a svojej rodine, ale získa aj odvahu žiť naplno.

Ukážka z knihy

Ponad Stredozemné more sa s obradnosťou prehnal slaný juhozápadný vietor, rozbil o skaly príliv s bielymi čiapočkami a rozkýval rybárske lode v Juan – les – Pins, až napokon zamieril do dvora kaviarne Café Paradis, kde mala Ondine plné ruky práce s čistením zeleniny.

V to slnečné aprílové ráno utiekla s prácou radšej von, lebo kuchyňa v kaviarni sa už premenila na kotol. Maličkú záhradnú terasu príjemne tienila majestátna borovica halepská a Ondine si sadla na nízky kamenný múrik pri strome. Ostrým nožom svedomito šúpala a triedila jarné provensalské poklady – karotku, hrášok, artičoky, také jemné, že by sa dali podávať aj nasurovo, a navrch pridala natenučko nakrájané citróny, dosť sladké na to, aby sa dali zjesť aj so šupkou.

Pracovala rýchlo a na jemnej lesklej vrstve potu zacítila poryv vetra, ktorý zašumel pomedzi konáre borovice. Vychovali ju tak, aby vnímala dobré znamenia a varovania prírody. Aj teraz položila nôž, zavrela oči, zdvihla hlavu a privítala vánok, ktorý jej prešiel po tvári s osviežujúcim závanom mora. Len málokedy si ukradla takýto tichý moment, keď mohla premýšľať. Len čo sa jej v mysli začala vynárať zahmlená predzvesť vzdialenej vzrušujúcejšej budúcnosti, hneď ju skúsila zachytiť, akoby sa snažila chytiť svätojánsku mušku, kým sa nestratí jej svetlo.

Katarína Kuniková: Zákon príťažlivosti

Láska prichádza, keď ju najmenej čakáme… Ona je sama v cudzom meste a sníva svoj veľký sen. On je vo svojom meste a rozhodne nie je sám. Majú spoločný balkón, každý jednu mačku a z duše sa neznášajú. Každé ich stretnutie je ako zrážka planét, iskry lietajú na všetky strany. Do poslednej chvíle nebudete vedieť, ako to dopadne, a nepustíte knihu z rúk, kým sa to nedozviete…

„Zákon príťažlivosti je o tom, že ak vieme načúvať a pozorne sa pozerať, objavíme v malých mestách veľké veci. Hlavná hrdinka si tam sníva veľké sny. Hlavný hrdina si tam žije veľké hriechy. V konečnom dôsledku však túžia  obaja po tom istom. Sny žien sa totiž vôbec nelíšia od tých mužských. Dokážu byť vášnivé, pikantné i šokujúce, len sú v iných farebných odtieňoch – krajších, pestrejších.  Pridajme k tomu správnu guráž a divoká jazda sa môže začať,“

hovorí na margo svojej šteklivej prvotiny Katarína Kuniková.

Ukážka z knihy

Priznala sa Nike, že bude po dlhšom čase v spoločnosti s rovesníčkou a že sa teší, že prijala pozvanie.

„Vieš, nechcem vyzerať ako chudera, ale v tomto meste nemám žiadnu priateľku.“

Po hodinovom rozhovore mali pocit, akoby sa poznali večne. Popíjali a smiali sa. Jednoducho si sadli. Nika sa spýtala, prečo sa nasťahovala do mesta, s ktorým predtým nemala absolútne žiadne väzby. Laura sa jej zdôverila.

„Celé mesto sa zrazu scvrklo a ostalo pre nás dvoch malé. Dusila som sa tam. Nezniesla som, že chodím do tých istých obchodov, po tých istých uliciach a dýcham ten istý vzduch ako on a ona. Hanbila som sa za to, čo mi vyviedli. Chápeš, ja som sa hanbila, nie oni.“

„Rozumiem ti veľmi dobre, chlapi sú svine.“

Padlo jej dobre vyrozprávať sa, nebola taká otvorená ani k vlastnej sestre. Nika bola objektívna a nezaťažená jej minulosťou. Rozprávala, že kvôli Gregorovi sa vzdala špeciálneho kurzu, na ktorom jej mimoriadne záležalo. 

Bol v zahraničí a dosť drahý. Gregor jej povedal, že jeho frajerka sa nebude túlať kade – tade po svete sama, a minul všetky peniaze, ktoré si na to vyčlenila. Samozrejme, neobťažoval sa vysvetliť jej, na čo tie peniaze strovil. Bola zaslepená a hlúpa a dala by mu vtedy aj posledné. Vždy, keď sa zamilovala, oddala sa vzťahu naplno. Naivná husička.

Súťaž

Do žrebovania o knihy Varila som pre Picassa (Slovenský spisovateľ, 2020) a Zákon príťažlivosti (Slovenský spisovateľ, 2020) zaradíme všetkých, ktorí nám do stredajšej polnoci  11. marca 2020 zašlú na mailovú adresu consulting.toman@gmail.com správnu odpoveď na otázku:

„V ktorom provensalskom prímorskom mestečku sa odohráva časť románu Varila som pre Picassa?“

K odpovedi nezabudnite pripojiť svoju spätnú adresu s telefónom, aby sme dvom z Vás v prípade vylosovania mohli odovzdať výhru. Ďakujeme za porozumenie.

Zdroj: Slovenský spisovateľ (AG) , Foto: ilustračné