Stretnutia s minulosťou v Thurzovom dome: Ako vzniká šperk

Výstava
0 /

Zbierky s veľkou historickou a kultúrnou hodnotnou  trpezlivo objavujú a skúmajú v múzeách aj mladí bádatelia. Takou bádateľkou sa stala aj známa stredoslovenská šperkárka Katarína Žiak, s ktorou Stredoslovenské múzeum nadviazalo spoluprácu pri príprave špeciálnej autorskej výstavy jej šperkov v novej edícii s názvom SYMBBOLIKA. Čo všetko stojí za výrobou originálneho šperku, ako vzniká a kde hľadá šperkárka inšpiráciu prezradí sama v besede na podujatí Stretnutia s minulosťou.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického kraja privíta v Thurzovom dome 27. septembra 2023 o 17:00 hod. v rámci podujatia Stretnutia s minulosťou úspešnú šperkárku Katarínu Žiak. Vďaka pripravenej besede nahliadne návštevník do zákulisia tvorby šperkov, ktoré sa stali základom aktuálnej výstavy SYMBBOLIKA inšpirovanej zbierkovými predmetmi Stredoslovenského múzea. Mladá umelkyňa Katarína Žiak objavila čaro ornamentiky a pod svojou značkou tvorí už niekoľko rokov originálne šperky.

„Moja práca je zároveň aj moja vášeň. Hlavu mám stále plnú nápadov. Mojou doménou pri tvorbe šperkov sa stala chirurgická oceľ. Tú ale upravujem 23,5 karátovým zlatom do rôznych farebných odtieňov. Celý výrobný postup riešim sama – od návrhu šperku až po jeho výrobu. Svoju prácu musíte milovať, musí vám byť viac ako len koníčkom, musíte jej dokázať obetovať oveľa viac ako len 8 hodín denne, ak chcete vytvoriť niečo nové, niečo svoje a hlavne vlastnými rukami. Naozaj, sú to roky práce, pokusov ale aj omylov, kým som doladila výrobu k svojej spokojnosti,“

 prezrádza Katarína Žiak.

Katarína Žiak

Katarína Žiak

Vďaka šikovným rukám Kataríny Žiak sa vzácne zbierky a exponáty, ktoré sa nachádzajú v múzeách aj takýmto symbolickým spôsobom pretvárajú do novej, súčasnej módnej podoby a nenechávajú sa upadnúť do zabudnutia.

„Keď sme Katarínu Žiak na jeseň v roku 2021 oslovili, jej prvá otázka smerovala na modrotlačové formy a na možnosť bádať medzi tým neuveriteľným množstvom vzorov, ktoré vytvorili majstri modrotlačiari. Katarínu sme previedli aj stálou expozíciou Tranzithistory v Thurzovom dome a výsledkom našej prehliadky boli ďalšie otvorené témy pre bádanie. Pri toľkom množstve vzácnych zbierok, ktoré Stredoslovenské múzeum má, sa základom novej kolekcie stali spomínané modrotlačové formy z Banskej Bystrice a jej blízkeho okolia,  špaňodolinské a starohorské čipky a výrobky bystrického zlatníka Samuela Libaya. Sme radi, že sa Katka stala našou bádateľkou a zároveň aj spolupracovníčkou. Jej šperky sa návštevníkom veľmi páčia a na besede budú mať jedinečnú možnosť dozvedieť sa, ako vznikajú,“

informuje Vladimíra Luptáková, kurátorka výstavy a vedecká pracovníčka Stredoslovenského múzea.

Šperky Kataríny Žiak nie sú len kúskom opracovaného drahého kovu, ukrývajú častokrát  aj príbeh strateného, či miznúceho sveta histórie.

Výstava Symbbolika v Thurzovom dome potrvá do 29. októbra 2023.

Zdroj: Dana Kurtíková , Foto: SSM a ilustračné