Vznikajúca strana Petra Pellegriniho Hlas je vážnym konkurentom OĽaNO

SPRÁVY
7 /

TV Markíza v nedeľnej relácii Na telo prezentovala prieskum verejnej mienky o preferenciách politických strán, ktorý urobila agentúra Focus v dňoch 17.- 24. júna 2020 na vzorke 1 009 respondentov. Zaradilo do neho aj vznikajúcu stranu Petra Pellegriniho, ktorá okmžite dýcha na chrbát hnutiu Igora Matoviča.

Podľa niektorých médií by sa nová strana Petra Pellegriniho mala volať Hlas – Sociálna demokracia, ale jej líder to nepotvrdil, ale ani celkom nevyvrátil. Oznámil to v pondelok na tlačovej besede.

Pellegriniho strana už teraz vzbudzuje rešpekt. Druhý prieskum po sebe jej ukázal voličskú podporu na úrovni okolo 20 percent. Teraz jej v prieskume Focus nameral 19,3 % a skončila tesne za hnutím OĽaNO, ktoré získalo 20,3 %. Tretie miesto patrí hnutie Sme rodina (9,6 %), tesne pred stranou SMER-SD (9,5 %).

Bystričan Peter Pellegrini výsledky tohto prieskumu slovami:

„Dôvera ľudí je pre mňa obrovským záväzkom. Veľmi ma teší, že myšlienka zodpovednej zmeny a nového politického štýlu našla takúto pozitívnu odozvu. Budem robiť všetko pre to, aby som ju nesklamal a aby nový sociálnodemokratický politický projekt bol hlasom všetkých pracujúcich, chorých a slabých, seniorov i mladých rodín, ale aj hlasom všetkých slovenských regiónov a hlasom silného Slovenska v Európskej únii.“

Nová strana sa volá HLAS – sociálna demokracia

Peter Pellegrini na pondelkovej tlačovej konferencii oznámil, že nová politická strana sa bude Hlas – sociálna demokracia. Prípravný výbor strany už oznámil zber podpisov potrebných na jej registráciu Ministerstvu vnútra SR. NOvá strana má podľa Pellegriniho ambíciu byť hlasom sociálnej demokracie, ktorá sa musí vrátiť k ľuďom a získať späť koaličný potenciál.

„Strana, ktorú vám dnes predstavujeme, musí byť strana, v ktorej sa snúbi skúsenosť, odbornosť a profesionalita aj s mladíckou energiou. Musíme urobiť všetko pre to, aby sociálna demokracia opäť mala koaličný potenciál,“

povedal Peter Pellegrini.

Názov strany vychádza z toho,  že má byť hlasom sociálne odkázaných, pracujúcich, ale aj hlasom korektnej opozície a regiónov:

„Slovenskom v takejto dobe sa musí niesť hlas nádeje, hlas silnej sociálnej politiky, hlas odbornosti a profesionality. Máme ambíciu byť tiež hlasom tých, na ktorých súčasná vláda zabudla. Naša strana bude stáť aj na protifašistickom pilieri.

Pellegrini predstavil aj ďalších 15 mladých tvárí, ktoré budú súčasťou jeho strany. Pochádzajú z celého Slovenska, Jeden zo zakladajúcich členov nového subjektu Michal Bartek apeloval na mladých ľudí, aby sa nebáli prihlásiť k sociálnej demokracii na Slovensku. Argumentuje tým, že budú obhajovať aj ich záujmy.

Nový projekt chce ísť podľa Pellegriniho slov pri svojom financovaní od začiatku transparentnou cestou. Odmieta, že by za stranou stál v pozadí niekto iný, ako oni sami. Financiami majú prispievať zakladatelia, o financovaní budú informovať verejnosť. V súvislosti s kauzami Smeru a „nálepkami“ niektorých členov nového subjektu Peter Pellegrini podotkol, že voličov budú musieť presvedčiť svojou prácou.

Všetci bývalí členovia Smeru už majú vysporiadané vzťahy k tejto strane. Na júlovej schôdzi parlamentu by si poslanci mali vyriešiť aj pozície v poslaneckom klube. Pellegrini  deklaroval, že v septembri je pripravený ponúknuť aj pozíciu podpredsedu NR SR.

Na otázky o rokovaniach s inými stranami a hnutiami odpovedal, že budú mať záujem diskutovať aj s mimoparlamentnými subjektmi, ale až po zaregistrovaní strany Hlas – sociálna demokracia:

„Minimálne o jednej sa šepká. Určite si budeme vedieť aj s Tomášom Druckerom (Dobrá voľba) sadnúť za jeden stôl a hľadať možnosti spolupráce,“

Na registráciu strany je potrebných aspoň 10 tisíc vyzbieraných podpisov občanov. Strana ich musí odovzdať ministerstvu vnútra a požiadať o registráciu. Ak splní všetky zákonné podmienky, ministerstvo ju zaregistruje.

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné