Rozpačité vystúpenie dvoch poslancov z najsilnejšieho koaličného klubu v MsZ

SPRÁVY
5 /


Jedným z najkontroverznejších bodov utorkového mestského zastupiteľstva bolo vystúpenie poslancov Karola Konárika ml. a Igora Kašpera z koaličného poslaneckého klubu SMER – SD, SNS, SDKÚ – DS, ktorý tak stratil väčšinu v banskobystrickom poslaneckom zbore. Ten má teraz 15 z celkového počtu 31 poslancov MsZ.

 Najsilnejší poslanecký klub stratil väčšinu v MsZ

Kým v NR SR by to znamenalo pád koaličnej vlády, na komunálnej úrovni to také dramatické nie je. Keďže nezávislého primátora Jána Noska vo voľbách podporili koaličné strany tvoriace najsilnejší poslanecký klub a v zastupiteľstve ho podporuje aj väčšina nezávislých poslancov, žiadna politická kríza v Banskej Bystrici nehrozí.

A čo sa týka presadzovania návrhov poslaneckého klubu SMER – SD, SNS, SDKÚ – DS v mestskom parlamente, budú jeho poslanci  prípad od prípadu intenzívnejšie rokovať s Klubom nezávislých poslancov, ktorý sa tak stane druhým najsilnejším klubom. Ale to sa dialo aj doposiaľ, keď za politickú opozíciu možno považovať iba Banskobystrickú alternatívu, ku ktorej sa občas pridáva Martin Klus.

Obaja vystúpivší poslanci deklarovali naďalej podporu primátora mesta a jeho návrhom s výnimkou projektov, ktoré by podľa nich boli pre mesto nevýhodné. Z toho vyplýva,  že politické pomery v banskobystrickom zastupiteľstve sa v skutočnosti až tak veľmi nemenia.

Dvaja poslanci prejdú k nezávislým

Obaja vystupujúci poslanci pôsobili na zastupiteľstve trochu rozpačito. Poslanec Karol Konárik ml. (SNS), ktorý sa po minuloročných parlamentných voľbách stal prednostom Okresného úradu v Banskej Bystrici, okrem oznámenia svojho vystúpenia z koaličného klubu žiadal, aby sa v jeho názve už neuvádzala strana SNS.

Primátor Ján Nosko podotkol, že za SNS kandidovali dvaja poslanci.  Informácie, ktoré vyplynuli  z následnej diskusie, zaskočili poslanca Marcela Pecnika kandidujúceho za SNS ako neyávislý. Na vypustení značky tejto strany z pôvodného názvu trojkoalície sa tak zrejme budú musieť dohodnúť okresní zástupcovia dotknutých strán.

Kým Karol Konárik ml. svoje vystúpenie z pôvodného klubu písomne oznámil jeho predsedovi dostatočne dlho pred februárovým zastupiteľstvom, Igor Kašper kandidujúci ako nezávislý za SMER – SD ani len neprišiel do klubu, ktorý sa schádza pravidelne deň pre zastupiteľstvom. Svojich kolegov tak postavil pred hotovú vec až priamo v rokovacej sále počas zasadnutia mestského parlamentu.

O to viac prekvapilo jeho útočné vystúpenie na adresu celého klubu, ktorého fungovanie označil za nefunkčné, hoci nikdy predtým takto nevystupoval. Predsedu koaličného klubu napadol slovami: „Nemôžem zostať v klube, ktorého predseda zavádza svojich kolegov a ľudí v meste.”

Blížia sa regionálne voľby

Aj Kašperov argument, že prvý viceprimátor najskôr hovoril o novej autobusovej stanici, ktorá nebude stáť ľudí ani euro a teraz za ňu mesto zaplatí milióny, vyznel značne rozpačito. Je verejne známe, že na mimoriadnom zasadnutí MsZ 8. decembra 2015, keď poslanci schvaľovali podmienky budúcej kúpnej zmluvy s investorom na odkúpenie dopravnej časti autobusovej stanice, poslanec Kašper ako predseda finančnej komisie hlasoval za. Proti boli len poslanci BBA a Martin Klus.

Primátor mesta Ján Nosko k tomu uviedol:

„Toto vystúpenie  s dôvodmi opustenia klubu vnímam skôr ako obvinenia môjho prvého zástupcu, s čím sa nemôžem stotožniť, pretože rozhodnutia vo vedení mesta robíme kolektívne. Nie sú to individuálne rozhodnutia niekoho, kto by si neuvedomoval ich dosah a nebol ochotný niesť za ne  aj zodpovednosť. Sú to osobné invektívy. Ja nemám pocit, že som do niečoho vťahovaný, vždy sa budem rozhodovať zodpovedne.“

Vystúpenie Igora Kašpera z koaličného klubu na utorkovom MsZ pravdepodobne súvisí s jeho kandidatúrou na predsedu BBSK v novembrových regionálnych voľbách, do ktorých chce ísť ako nezávislý…

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné