Robotnícky dom: Tragikomédia Ťapákovci v Banskej Bystrici

KULTÚRA
1 /

Už najbližší utorok 6. februára 2024 o 19:00 hod. si budete môcť pozrieť v banskobystrickom Robotníckom dome  tragikomédiu „Ťapákovci“ z dielne slovenskej prozaičky a dramatičky Boženy Slančíkovej Timravy.

Robotnícky dom bude patriť Božene Slančíkovej Timrave

Asi len málokto z nás nepozná príbeh rodiny so štipľavým humorom, ktorý patrí k vrcholným dielam našej dramatickej tvorby. Ťapákovci sú tragikomédiou slovenskej rodiny so štipľavým humorom. Naša spoločnosť technologicky napreduje, ale svojim ľahostajným spôsobom myslenia sme rovnakí.

„Vstávaj, ideme spať!“ To je nezabudnuteľná a priam charakteristická veta z tragikomického príbehu slovenskej rodiny Ťapákovcov zo začiatku 20.storočia. Svojim lenivým, ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania nám Ťapákovci ukazujú, že za vyše sto rokov sa toho vlastne až tak veľa nezmenilo.

Naša spoločnosť síce technologicky postupuje míľovými krokmi vpred, ale pohľad na svet, prístup k riešeniu životne dôležitých problémov a vzorce ľudského správania zostávajú v mnohom stále rovnaké.

„Ťapákovci“ patria k vrcholným dielam slovenskej dramatickej tvorby, v ktorom nám štipľavým a zatuchnutým humorom Božena Slančíková Timrava rozpráva o živote v jednej dedinskej izbe.

Ťapákovci

Autor: Božena Slančíková Timrava
Scenár: Ondrej Šulaj
Hudba: Norbert Vizvári
Scéna: Viktor Vincze st. a kol.
Kostýmy: Roman Hatala, Martina Bučková
Dramatizácia a réžia: Viktor Vincze st.

Dĺžka predstavenia je 80 minút. Účinkujú: Marek Majeský, Andrea Karnasová, Danica Jurčová, Marián Labuda ml., Erik Peťovský a ďalší

Divadelné stvárnenie príbehu Ťapákovcov zo začiatku 20. storočia v prevedení známych slovenských hercov bude pre Bystričanov príjemným strávením utorkového večera. Robotnícky dom ponúka vo februári aj ďalšie zaujímavé kultúrne podujatia.

Zdroj: (tom) a mesto BB , Foto: Z predstavenia a ilustračné