Richard Raši: Banská Bystrica gratulujem Vám a držím palce, ste naozaj jedničky

SPRÁVY
12 /

V pamäti Bystričanov zostal 6. január 2017 ako deň, kedy bystrický primátor Ján Nosko na Námestí SNP preberal od košického kolegu Richarda Rašiho štafetu Európskeho mesta športu 2017. Po vyše dvoch rokoch preberá Banská Bystrica od Košíc organizáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021.

Gratulácia bývalého primátora Košíc

Dnes Richard Raši už v pozícii podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu gratuloval Jánovi Noskovi k odvážnemu kroku, keď Banská Bystrica dva roky a niečo pred štartom najväčšieho európskeho športového podujatia pre mládež (júl 2021) nahradí mesto Košice v jeho organizácii:

„Ako Košičanovi mi je veľmi ľúto, že Košice odmietli usporiadať Európske hry mládeže v roku 2021, ale zároveň som rád a gratulujem Banskej Bystrici a vedeniu jej mesta. Napriek tomu, že sú oveľa menší ako mesto Košice, majú obrovské športové srdcia. Myslím si, že všetci športovci z Košíc budú najbližšie mesiace a roky závidieť Banskej Bystrici, čo všetko sa tu vybuduje a ako sa dá usporiadať toto najväčšie športové podujatie na Slovensku, keď  sa chce. Banská Bystrica gratulujem Vám a držím palce, ste naozaj jedničky.“

Primátor Ján Nosko reagoval slovami:

„Pán podpredseda vlády ďakujeme za úprimnú gratuláciu. Je to obrovská výzva, ale aj zodpovednosť. Verím, že to spolu s vládou SR a SOV zvládneme.“

Veľká česť pre naše mesto, ale aj obrovský záväzok

O podmienkach prípravy Európskych olympijských hier mládeže EYOF 2021 informoval bystrický primátor novinárov v pondelok na tlačovom brífingu. PO rezignácii Košíc vyšla Banská Bystrica a spomedzi ďalších slovenských miest, ktoré prejavili záujem, ako najlepší hostiteľ tohto prestížneho športového podujatia mladých, ktoré sa uskutoční v júli 2021 a potrvá 7 dní.

„Som veľmi rád, že EYOF 2021 sa uskutoční práve v našom meste. Je to pre nás česť a ako Európske mesto športu 2017 sa zhostíme neľahkej úlohy, ktorá nie je len výzvou, ale veľkým záväzkom. Predpokladá sa, že do Banskej Bystrice príde okolo 3700 športovcov, približne 460 rozhodcov, 200 pracovníkov médií a 240 VIP hostí, počíta sa s tisíckou dobrovoľníkov a 150 pracovníkmi bezpečnostných služieb, čiže celkovo do 6000 ľudí z európskych krajín,“

uviedol Ján Nosko na úvod pondelkového brífingu. Hry budú zamerané na atletiku, plávanie, športovú gymnastiku, tenis, cestnú cyklistiku, džudo, basketbal, volejbal, hádzanú a triatlon. V spolupráci s UMB a ďalšími školami, organizáciami či súkromnými partnermi v Banskej Bystrici bude možné zabezpečiť  ubytovanie pre všetkých účastníkov EYOF.

„Informovali sme Slovenský olympijský a športový výbor o tom, že zásadnou podmienkou realizácie tohto podujatia je rekonštrukcia Národného atletického štadióna na Štiavničkách a tiež potreba vybudovania multifunkčnej športovej haly, po ktorej je zo strany športových zväzov v našom meste obrovský dopyt. Samozrejme, je potrebná aj investícia do existujúcej športovej infraštruktúry,“

zdôraznil primátor Nosko s tým, že po rokovaniach s primátorkou Zvolena počíta s možnosťou využitia  športovísk aj v susednom meste.

Nevyhnutná vládna podpora

Vzhľadom na extrémnu krátkosť času na prípravu hier do júla 2021 bude nevyhnutná podpora zo strany slovenskej vlády, ktorá už na tento účel vyčlenila 12 miliónov eur.

Nutné však budú ďalšie vládne peniaze v súvislosti s atletickým štadiónom aj novou športovou halou (zámer je postaviť ju na Mičinskej), pričom do obnovy existujúcich športovísk bude investovať mesto a pomôžu aj sponzori. Dôležité je, že po skončení veľkého európskeho podujatia mládeže zostanú všetky nové i obnovené športoviská v našom meste.

„Zdroje financovania sú zatiaľ účastnícky poplatok 90 eur na deň a jednu osobu, čo je niekde na úrovni 2,8 milióna eur. Príspevok mesta je ešte otázny, rovnako ako Banskobystrického samosprávneho kraja, u ktorého takisto budeme hľadať podporu. Úrad vlády SR doteraz vyčlenil 12 miliónov eur, predpokladá sa, že sumou približne pol milióna eur prispeje Európska komisia plus sponzorské príspevky,“

upresnil finančné podmienky Ján Nosko s tým, že hoci sa jedná o šibeničný termín, Banská Bystrica urobí všetko pre to, aby vytvorila dôstojné podmienky pre mladých športovcov v našom meste počas EYOF 2021. Zároveň toto prestížne športové podujatie prinesie mestu istý ekonomický benefit, zviditeľní ho, podporí aj cestovný ruch a turizmus v regióne.

Budúci týždeň budú v Banskej Bystrici zástupcovia SOV a športových zväzov, aby komplexne posúdili pripravenosť nášho mesta na organizáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021.

Autor: (tom), Foto: redakčné a ilustračné