Premiéra: Muž bez vlastností v bystrickom Divadle Štúdio tanca

KULTÚRA
0 /

Divadlo Štúdio tanca ukončí poučnú Sezónu rozkvetu premiérou mimoriadne aktuálneho diela Muž bez vlastností. Ponorme sa spoločne do hlbokých vôd hodnotového relativizmu v strhujúcej inscenácii Muž bez vlastností, inšpirovanej rovnomenným románom rakúskeho spisovateľa Roberta Musila.

Aj sto rokov od napísania románu z neho vyžaruje zmes obdivu a pohŕdania stojacimi ruka v ruke na prahu epochálnych zmien. V dialógu súčasného tanca a originálne poňatej dramatickosti kladie dielo dôraz na silné charaktery, ako aj na multidisciplinárne splynutie modernej scénickosti a hudby.

Výsledkom je vzrušujúca atmosféra pracujúca s karikatúrou archetypov a (medzi)ľudských vzťahov v predobraze odchádzajúceho starého a prichádzajúceho nového (sveta).

Autorský tím na čele so Stanislavou Vlčekovou (choreografia) a Jozefom Vlkom (koncept, réžia, hudba) z renomovaných Debris Company, hľadá paralely v dobách okolo rozpadu Habsburgskej monarchie so súčasným brodením sa bahnom „tekutej doby“. Rovnocenným kreatívnym partnerom im je medzinárodný umelecký súbor Divadla Štúdio tanca zložený z tanečných profesionálov z troch kontinentov.

Ich rozdielnosť, pestré pohybové prístupy a osobné vyžarovanie ešte posilňuje zážitok ľudskej mnohovýznamovosti zobrazenej v diele.

Robert Musil uviedol:

„Hrozne veľa ľudí sa dnes ocitá v poľutovaniahodnom rozpore s hrozným počtom ďalších ľudí. Je to základný rys kultúry, že človek má najhlbšiu nedôveru k človeku žijúcemu mimo jeho okruh, že teda nielenže Nemec považuje žida, ale aj futbalista klaviristu za neuchopiteľnú a menejcennú bytosť…“

Pôvodná premiéra koncom apríla sa kvôli pandémii koronavírusu neuskutočnila a odvtedy je (?) všetko inak… Nikto ešte nevie „ako inak“, no naše postavy to už tušia…

Príďte sa o tom presvedčiť v predpremiére 25. júna 2020 o 17:00 hod. a v premiére 26. a 27. júna 2020 o 19:00 hod. Svojou účasťou podporíte nekomerčné umenie a dáte najavo potrebu kultúry (práve) v týchto hmlistých časoch. Načasovanie uvedenia inscenácie nemôže byť už viac symbolické…

„Pravda nie je kryštál, ktorý je možné strčiť do vrecka, ale je nekonečnou tekutinou, do ktorej človek spadne,“

napísal autor  Robert Musil.

Možnosť rezervácie lístkov nájdete na www.studiotanca.sk/program.

Viac na FB https://www.facebook.com/divadlostudiotancabb/videos/267097961197513/

Zdroj: DŠT BB, Foto: ilustračné