Premiér Matovič straší ľudí „blackoutom“, proti sú Sulík, Pellegrini a ďalší…

SPRÁVY
17 /

Na ďalšej z nekonečných tlačoviek premiér Igor Matovič opäť vytiahol tému tzv. blackoutu  – zavedenia výnimočného stavu v súvislosti so zabránením šírenia koronavírusu. Počas tohto „vypnutia Slovenska“ na niekoľko týždňov by sa na úplné minimum znížila mobilita ľudí.

Slovensko má podľa Matoviča dve možnosti

Podľa premiéra Matoviča by sme takto dokázali poraziť koronavírus, pričom by sa dodržiavala vojenská disciplína a fungovalo by vojenské zásobovanie, uzavreli by sa hranice, pracovali by len bezpečnostné a záchranné zložky so zdravotníkmi, otvorené by boli iba prevádzky strategických podnikov, ako sú napr. elektrárne. Takýto dočasný výnimočný stav by vraj potom umožnil čo najrýchlejšie naštartovať ekonomiku, ktorá za súčasnej situácie bude dlhodobo trpieť.

Premiér upozornil, že ako krajina môžeme byť aj za rok, ak nebude vyvinutá vakcína, v takom móde, ako sme dnes. A to je podľa neho dlhodobá ekonomická smrť, čo má byť aj názor viacerých ekonómov. Slovensko za tejto situácie má podľa Matoviča dve možnosti. Jednou je, že bude mať nízke počty infikovaných, ale bude ekonomicky zomierať.

 

 „Naozaj stojíme pred rozhodnutím vyhlásiť blackout. Medicínsky sme dokázali vírus zraziť opatreniami na kolená. Na druhej strane je priebeh rozšírenia ochorenia v SR v podstate ‚sploštený‘. To sú však spojené nádoby. Ak medicínsky vírus stlačíme na minimum, aby sme chránili životy, ekonomiku priškrtíme, držíme ju pod krkom, karanténa trvá veľmi dlhú dobu. Ekonomika je rovnako ako vírus na kolenách. Sme v tejto situácii.“

uviedol Igor Matovič a dodal:

„Je tu však možnosť, že urobíme s vírusom krátky proces, ako to urobili v čínskom Wu-Chane, keď tam veľmi rýchlo, drastickými hygienickými opatreniami vírus eliminovali na minimum. Toto sú dve voľby, pred ktorými stojíme. Chcem preto, aby sme sa ako spoločenstvo rozhodli, ktorou cestou pôjdeme.“

Sulík považuje „blackout“ za likvidačný pre ekonomiku Slovenska

Minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík je zásadne proti experimentom, ako zlikvidovať ekonomiku. Za takýto označil návrh premiéra Matoviča  vypnúť Slovensko tzv. blackoutom.

Sulík k tomu povedal:

„Pokiaľ sa nič mimoriadne neudeje – typu 1000 mŕtvych denne ako v Taliansku – som zásadne proti takýmto experimentom, ako zlikvidovať ekonomiku.“

Podobne sa vyjadrila aj prvá podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Podľa ústavných právnikov by za súčasnej situácie mohol byť vyhlásený výnimočný stav iba v prípade, ak by sa ku pandémii pridali ďalšie okolnosti. To nemôže urobiť sám premiér alebo jeho vláda, tobôž nie na základe ankety medzi občanmi…

Pellegrini vyzval koalíciu na zastavenie tohto expermentu

Podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini vyzval koaličných partnerov premiéra Igora Matoviča, aby zastavili experiment v podobe tzv. „vypnutia Slovenska“ či „blackoutu“. Matovič sa podľa Pellegriniho pokúša týmto návrhom o marketingové hry, upozorňuje tiež na riziko drastického vplyvu na ekonomiku.

„Vyzývam k zdravému rozumu aj koaličných partnerov, aby zastavili tento experiment a sociálne inžinierstvo a na druhej strane dbali na poctivé dodržiavanie doteraz prijatých opatrení,“

vyhlásil Peter Pellegrini.

Pri téme „vypnutia krajiny“ vidí Pellegrini tri zásadné riziká:

  1. Premiér, ktorý má byť v ťažkých časoch lídrom a prijímať zodpovednosť za krajinu, sa opäť raz pokúša hrať svoje marketingové hry s prieskumami a hádzať zodpovednosť na občanov. Slovensko sa nedá riadiť anketami a v časoch krízy už tobôž nie.
  2. „Vypnutie krajiny“ sa môže podpísať na nižšom šírení vírusu, no určite ho nezničí úplne a po uvoľnení opatrení sa nákaza začne šíriť nanovo. Asi ťažko si vieme predstaviť, že by sme Slovensko hermeticky vedeli uzavrieť od zvyšku sveta.
  3. Išlo by o drastický dopad na ekonomiku, ktorá je beztak ťažko skúšaná dôsledkami pandémie na celom svete. Celý nápad sa zdá byť sociálnym experimentom, ktorý by mohol priniesť nepredvídateľné dôsledky v podobe paniky medzi ľuďmi a úplnej straty dôvery v štát, pričom medicínske účinky takýchto opatrení dnes nepotvrdzujú žiadni odborníci a rodia sa len v hlave Igora Matoviča.

Kto zastaví blackout v hlave premiéra Matoviča?

S návrhom blackoutu nesúhlasí ani ĽSNS. Podľa poslanca NR SR Ondreja Ďuricu by boli jeho dôsledky katastrofálne a postihli by Slovensko oveľa viac ako samotný nový koronavírus.

Ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž hovorí:

„Úplné vypnutie ekonomiky prinesie obrovské hospodárske škody. Slovensko pritom zatiaľ stále veľmi dobre zvláda pandémiu a nie je nútené ísť do krajného rizika. Momentálne sa prísne hygienické opatrenia a nosenie rúšok ukazujú ako správny krok.“

Podľa Baláža náš ročný hrubý domáci produkt je približne 90 miliárd eur. Ak to vydelíme počtom dní v roku a vynásobíme troma týždňami, dostaneme sa k číslu 5,1 miliardy eur,  čo je len odhad. Reálne škody budú pravdepodobne väčšie. Ak výroba zastane na príliš dlhú dobu, tak sa škody začnú nabaľovať. Treba konať rozvážne a nenarobiť viac škody ako osohu.

Český bezpečnostný analytik hovorí o diagnóze slovenského premiéra

Známy  český bezpečnostný analytik Andor Šándor si myslí, že reči o výnimočnom stave a vypnutí celej krajiny (tzv. blackoute) sú zbytočným strašením ľudí. Pre Pravdu sa vyjadril bez okolkov:

„V situácii, keď je asi štyristo nakazených a žiadne obete, je to celkom zbytočné. Ľudia potrebujú nádej a nie strašenie katastrofickými scenármi. Legitimita vlády sa odvíja od zákonov, ale vo výnimočnom stave bude trvať iba tak dlho, kým to budú ľudia znášať. Je to hra s ohňom a nezodpovedné hazardovanie s ľudskom trpezlivosťou. Pán Matovič sa na mňa môže hnevať, koľko chce, ale takéto excesívne vyjadrenia môžu mať aj číslo diagnózy.“

Ďalej Šándor pokračoval:

„Rozkázať ľuďom zostať doma nie je ťažké, ale premiér si musí tiež uvedomiť, že keď ľudia pocítia nedostatok zásob, pôjdu do ulíc a vezmú si to, čo im chýba. Ak si premiér myslí, že takýmto masakrom môže mať o niekoľko týždňov zdravé Slovensko, môže sa, naopak, stať, že bude plné ľudských tragédií. Pán premiér by mal domýšľať, kto by mal v takomto stave zabezpečiť fungovanie takého stavu, veď to nikdy nikto nevyskúšal. Som si takmer istý, že Slovensko na niečo také nemá sily a prostriedky.

Šéf Železiarní Podbrezová vyzýva premiéra, aby sa venoval riadeniu krajiny

Predseda Klubu 500 a šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi nasledovnú výzvu:

„Vyzývam predsedu vlády Slovenskej republiky, aby na tlačových besedách neprezentoval návrhy, ku ktorým neexistujú žiadne analýzy, zdravotné odporučenia a ktoré môžu byť v tejto forme považované priam za šírenie poplašnej správy. Vyjadrenia, ktorých sme svedkami v priamom prenose škodia krajne, naštrbujú dôveru investorov v schopnosť krajiny vrátiť požičané peniaze po skončení krízy a môžu viesť k bankrotu celého Slovenska.

Vladimír Soták sa nahnevane pýta:

„Pýtam sa, či k opatreniam vypnúť krajinu alebo nie sa budeme pýtať aj tisícok kráv v kravínoch či sú pripravené podojiť sa samé? Alebo obyvateľstvu namiesto toho radšej dovezieme alpské mlieko a tak si budeme budovať potravinovú sebestačnosť?“

Ďalej šéf Železiarní  Podbrezová uvádza:

„Pán premiér, mali by ste sa venovať riadeniu krajiny, musíte urýchlene iniciovať opatrenia na záchranu ekonomiky, na záchranu veľkých podnikov, aby sme čo najskôr po pominutí zdravotných rizík mohli naštartovať ekonomiku na plný výkon.“

A nesúhlasných reakcií pribúda…

Podľa najnovšieho rebríčka skupiny Deep Knowledge Group, združujúcej komerčné a neziskové organizácie pôsobiace v oblasti Deep Tech a Frontier Technologies, v oblasti ochrany bezpečnosti a zdravia proti novému si najlepšie vedie Izrael pred Singapurom a Slovenskom. Ďalej sú to Nový Zéland, za ním Hong Kong, Taiwan, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko a prvú desiatku uzatvára Grónsko.

Aktuálne odhady Inštitútu zdravotnej politiky hovoria. že vrchol pandémie na Slovensku môžeme očakávať o 110 dní. Vďaka prísnejším opatreniam analytici predpokladajú v tej dobe asi 3,1 %, infikovaných t. j. zhruba 170 tisíc ľudí s chorobou COVID-19. Žeby to vystrašilo premiéra Matoviča?

Autor: (tom), Foto: TASR a ilustračné