Pozor na podvodné e-maily posielané v mene Slovenskej pošty

SPRÁVY
0 /

Slovenská pošta vyzýva klientov k opatrnosti pred falošnými e-mailami. Odosielateľ používa zdeformované logo Slovenskej pošty a od adresátov pýta poplatok za doručenie zásielky.

Slovenská pošta upozorňuje na podvod

Ich odosielateľom nie  je Slovenská pošta, a preto by klienti nemali na takéto maily reagovať. Ide o podvod, kde je zneužité meno Slovenskej pošty.

Klienti môžu podľa viacerých faktorov rozpoznať, že ide o podvod:

– Slovenská pošta nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov peniaze. Za zásielku zaplatí klient buď pri objednávaní tovaru, teda priamo eshopu, alebo na dobierku, teda pri prevzatí zásielky – a to hotovosťou alebo kartou. Adresát zaplatí za zásielku kuriérovi, pri priehradke na pobočke alebo v BalíkoBOXe.

– Slovenská pošta uvádza vo svojich e-mailoch ako trackovacie číslo podacie číslo zásielky, ktoré pozostáva z prefixu (2 písmena), 9 čísel a sufixu (2 písmená na konci, ktoré označujú kód krajiny)

Príklad: EB 101809415 SK.

– V prípade, ak adresát dostane mail, odporúčame vždy kontrolovať aj odosielaciu adresu a aby na podozrivé e-maily nereagoval, obzvlášť, ak od neho žiadajú peniaze.

„Ak klienti na tieto podvodné maily už zareagovali a uhradili požadovanú sumu, čím im bola spôsobená škoda, odporúčame im obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní,“

uvádza hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Aj v týchto prípadoch platí, že opatrnosti nikdy nie je nazvyš. Podvodníci budú vždy skúšať znova  a znova, ako oklamať dôverčivých alebo menej pozorných ľudí.

Reaguje aj polícia

Viacerým Slovákom prišla podozrivá e-mailová správa. Upozornili preto políciu.

V priebehu dňa im prišli emaily údajne zo Slovenskej pošty, ktoré žiadajú zaplatenie platby za doručenie zásielky v hodnote 4,99 eur. Existuje viacero indícií, že tieto emaily sú jeden veľký podvod,“

uviedol Policajný zbor SR.

Prepravný kód všetkých takýchto zásielok bol totiž rovnaký, ukázalo sa, že po rozkliknutí adresy odosielateľa sa namiesto Slovenskej pošty objaví e-mailová schránka s nemeckou adresou: support@n3tzkun5t.de.

Zdroj: Iveta Dorčáková a PZ SR, Foto: ilustračné