Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vážne poškodil pamiatkovo chránené budovy

Z regiónu
0 /

Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia požiar v historickej budove, kde sídli Banka lásky a následne sa rozšíril na okolité objekty. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia,“

uviedla polícia s tým, že požiar vypukol v budove, v ktorej sídli známa turistická atrakcia. Na mieste zasahujú hasiči, privolaný bol aj zisťovateľ príčin požiarov.

Ako TASR informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová, pri požiari zasahuje viac ako 30 profesionálnych i dobrovoľných hasičov z Banskej Štiavnice, Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Zvolena, Pliešoviec či Štiavnických baní. Na mieste zasahovali aj vojaci a vojenskí hasiči.

Zasahujúci príslušníci odstavili objekt od energií, vykonávali hasiace práce, evakuáciu osôb z reštaurácie, ochladzovali susediace budovy a vynášali predmety z objektu,“

informovala Križanová.

Plamene zachvátiť strechu historického objektu s rozlohou približne 400 m2. V dôsledku požiaru došlo podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Júlie Zeleňákovej k prepadnutiu strechy do podkrovia budovy.

Samospráva mesta Banská Štiavnica prostredníctvom sociálnych sietí požiadala občanov o pomoc pri vynášaní diel z Galérie Jozefa Kollára na Námestí svätej Trojice.
Požiar závažne poškodil budovu Berggerichtu, kde sa nachádza mineralogická expozícia.

Na miesto požiari prišli niektorí členovia dočasnej vlády s povereným premiérom Eduardom Hegerom. Pripravené pomôcť je aj Česko.

Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková verí, že i napriek veľkým škodám spôsobených požiarom v lokalite UNESCO sa pamiatkovým budovám v centre mesta podarí vrátiť ich pôvodnú krásu:

„Ďakujem všetkým zasahujúcim a pomáhajúcim. Zároveň oceňujem aj  flexibilitu a akcieschopnosť poverených ministrov, ktorých som požiadala o pomoc, rovnako aj  spolupatričnosť a súčinnosť samospráv z okolia. Dôležité je, že sa nikomu nič nestalo.“

Ľútosť nad ničivým požiarom spolu s  viacerých slovenskými politikmi vyjadril aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter:

„Obľúbená návštevnícka destinácia, náš partnerský projekt, dnes smútok v srdci. Hlavne, aby sa nikomu nič nestalo, ďakujem všetkým hasičom.“

Celkom bolo požiarom poškodených sedem objektov. Popoludní sa požiar podarilo zastabilizovať, hasiči predpokladajú likvidáciu lokálnych ohnísk minimálne do nedeľných ranných hodín.

Takto zareagoval  banskobystrický primátor Ján Nosko:

„To, čo dnes napáchal oheň v centre historickej Banskej Štiavnice, je hrozné. Telefonicky som sa skontaktoval s pani primátorkou Nadeždou Babiakovou a ponúkol som jej pomoc so všetkým, čo budú potrebovať. Počas dňa na miesto vyrazil aj dobrovoľný hasičský zbor z Banskej Bystrice, ktorého členovia pomáhajú priamo na mieste. Banskobystričania vždy v ťažkých chvíľach ukázali vysokú mieru spolupatričnosti a nie je tomu inak ani v tomto prípade. Sme s vami Štiavničania!“

Autor: (tom), Foto: policajné, TASR a FB