Poslanci schválili 13. dôchodok pre 1,4 milióna dôchodcov

SPRÁVY
0 /

Poslanci NR SR na svojom utorkovom mimoriadnom zasadnutí väčšinou hlasov schválili vládny návrh zákona na zavedenie 13. dôchodku ešte v tomto roku. Nezabránili tomu ani obštrukcie niektorých opozičných strán.

Za hlasovalo 88 poslancov zo strán SMER – SD, SNS, ĽSNS, Sme rodina, jeden poslanec za  Most – Híd a časť nezaradených aj za stranu Dobrá voľba. Poslanci SaS, OĽaNO a nezaradení zo strán Za ľudí, PS/Spolu a KDH prezentáciu aj samotné hlasovanie na protest odignorovali.

Kľúčové bolo dopoludňajšie hlasovanie za skrátené konanie k trinástemu dôchodku, keď za hlasovalo 76 poslancov a deväť poslancov sa zdržalo. Okrem poslaneckých klubov SMER – SD, SNS a ĽSNS sa hlasovania zúčastnili aj opoziční poslanci Sme rodina (zdržali sa), Eduard Adamčík z Most – Híd a niekoľkí nezaradení poslanci.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa k tomuto a ďalším schváleným  zákonom na aktuálnej  mimoriadnej parlamentnej schôdzi vyjadrí až po voľbách. Na posúdenie zákonov jej začne plynúť 15 – dňová lehota po tom, ako jej budú doručené.

Nárok na 13. dôchodok majú mať všetci poberatelia penzií. Jeho výška má byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov. Poberateľovi jedného starobného dôchodku sa vyplatí 13. dôchodok vo výške  zodpovedajúcej priemernej mesačnej sume starobného dôchodku, teda 460,40 eura.

„V prípade, ak bude mať poistenec nárok na viacero dôchodkových dávok, vyplatí sa len jeden 13. dôchodok, a to ten, ktorého suma je najvyššia,“

uvádza sa v návrhu zákona.

Celkovo sa 13. dôchodok dotkne 1,4 milióna ľudí. Jeho zabezpečenie má byť s výnimkou sociálneho a invalidného dôchodku z mladosti financované zo základných fondov starobného a invalidného poistenia.

Z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy vyplýva, že celkovo sa očakávajú zvýšené výdavky štátneho rozpočtu z dôvodu zavedenia a vyplatenia 13. dôchodku všetkým poberateľom dôchodkových dávok na úrovni približne 442,2 milióna eur už v tomto roku.

Predseda strany SMER – SD Robert Fico po hlasovaní vyhlásil:

„Dôchodcovia, vdovy, vdovci či predčasní dôchodcovia dostanú v novembrovom výplatnom termíne priemerný dôchodok, ktorý im patrí. Chcem poďakovať nielen tej časti opozície, ktorá podporila návrh v skrátenom konaní, ale aj v prvom čítaní.“

Predseda vlády Peter Pellegrini reagoval slovami:

„Veľmi sa teším z toho, že pomôžeme 1,4 miliónom dôchodcom. Spolu so zvýšením rodinných prídavkov vnímam tieto kroky vlády a potom aj parlamentu ako zodpovedné a investíciu do budúcnosti národa.“

O zvýšení prídavkov na deti budú poslanci rokovať v stredu. Ešte predtým bude poslanecký klub SMER – SD na základe pripomienok niektorých poslancov konzultovať s premiérom a odborníkmi z ministerstva práce či financií  možné technické úpravy vládneho návrhu zákona.

Ten predpokladá od 1. januára 2021 zvýšiť rodinný prídavok na dieťa z 24,95 eura na 50 eur. Toto zvýšenie by si v budúcom roku vyžiadalo 300 miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Národná rada SR nevyslovila súhlas s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Hlasovalo proti nemu 96 zo 113 prítomných členov zákonodarného orgánu.

Na stredajšom pokračovaní mimoriadneho zasadnutia NR SR najskôr vláda stiahla návrh na zrušenie diaľničných známok. Potom sa ani na dvakrát neprezentoval dostatočný počet poslancov pri návrhu na skrátené legislatívne konanie pri plošnom zvýšení prídavku na dieťa (za boli iba koaliční poslanci s nezaradenými a malá časť opozície). Predseda NR SR Andrej Danko po záverečnom hlasovaní ukončil rokovanie, čo znamená, že vládnym návrhom na zvýšenie rodinných prídavkov sa bude zaoberať po voľbách nový parlament.

Autor: (tom), Foto: TASR