Petičný výbor odovzdal prezidentke takmer 600 tisíc podpisov občanov za referendum

SPRÁVY
13 /

Pondelok 3. mája 2021 sa zapíše do dejín novodobej Slovenskej republiky ako deň, keď petičný výbor za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách odovzdal najvyššiemu ústavnému činiteľovi v rekordne krátkom čase petičné hárky s podpismi takmer 600 tisíc občanov, čo je vysoko nad 350 – tisícový limit.

Za necelé tri mesiace sa vyzbieralo takmer 600 tisíc podpisov občanov

Viac ako 585 tisíc podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách v pondelok odovzdal petičný výbor v Prezidentskom paláci. Dokumenty prebral vedúci Kancelárie prezidenta Metod Špaček.

„Mandát od 600 tisíc ľudí sa nedeje každý deň. Znamená to, že ľudia si objednávajú zmenu v spoločnosti. Ďalší krok je momentálne na pani prezidentke Čaputovej,“

povedal zástupca petičného výboru Róbert Bestro.

Hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec uviedol, že teraz sa začína proces overovania podpisov:

Prezidentka má petičné právo v hlbokej úcte, preto budeme pristupovať k tomuto procesu mimoriadne zodpovedne. Okolo 50 zamestnancov Kancelárie prezidenta bude overovať podpisy na petičných hárkoch. Chceme do toho vložiť veľa energie a úsilia, aby sa proces zbytočne nenaťahoval.“

Začína plynúť lehota

Strižinec dodal, že prezidentka bude ďalšie kroky tlmočiť, keď bude jasné, že petícia splnila kritéria, teda keď bude potvrdené, že sa vyzbieralo minimálne 350 tisíc podpisov. Potom by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov.

Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd, ten by do 60 dní mal rozhodnúť, či je referendová otázka v súlade s Ústavou SR. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia. 

Opozícia vypočula občiansku výzvu

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičné strany  HLAS-sociálna demokracia, Smer-SD, SNS či Konfederácia odborových zväzov, pridali sa aj  Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Ide o občianske referendum, ktoré iniciovala opozícia na základe spoločenskej objednávky.

Referendová otázka znie:

Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda.“

Predseda  strany HLAS-SD Peter Pellegrini odmieta spochybňovanie referendovej otázky:

Ak moc poslanca Národnej rady SR pochádza z ľudu, ľud má aj právo povedať mu, že si ho viac na stoličke neželá, a požiadať ho, aby si dobrovoľne ústavným zákonom skrátil volebné obdobie.“

Pellegrini požiadal prezidentku, aby vzhľadom na rekordné množstvo podpisov kontrolu hárkov Palác vykonal v čo najkratšom termíne. Rovnako, ak sa plánuje obrátiť na Ústavný súd SR, aby tak spravila čo najskôr.

Predseda petičného výboru Ervín Erdélyi pred samotným zberom podpisov vyhlásil:

„Petícia za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách má jediný cieľ – dať ľuďom možnosť využiť svoje demokratické právo a odovzdať mandát na spravovanie Slovenska tým, ktorým dôverujú. Vláde Igora Matoviča (OĽaNO) totiž nedôveruje až 83 percent občanov.”

Nakoniec z toho bolo 48 krabíc, v ktorých sa nachádzalo 84 136 hárkov s 585 816 podpismi.

Napriek tomu, že podmienky organizátorov zberu podpisov pod petíciu za predčasné voľby boli kvôli pandémii značne obmedzené, za 11 týždňov sa podarilo vyzbierať rekordných takmer 600 tisíc podpisov občanov, čo história Slovenska nepamätá.

Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné