Od 1. októbra platia prísne opatrenia bez hromadných podujatí, vláda v stredu vyhlási núdzový stav

SPRÁVY
1 /

Ústredný krízový štáb na svojom pondelkovom zasadnutí rozhodol o sprísnení protiepidemiologických opatrení. V pondelok o tom informoval premiér Igor Matovič spoločne s hlavným hygienikom Jánom Mikasom.

Prísne opatrenia od 1. októbra

Všetky nové opatrenia vstúpia do platnosti  vo štvrtok 1. októbra. Opäť bude .povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri v prípade, ak rozstupy medzi ľuďmi budú menšie ako dva metre.

Ako ďalej uviedol premiér Igor Matovič, školáci a študenti druhého stupňa základných škôl a na stredných školách budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané.

„Zakážeme hromadné podujatia s určitými výnimkami ako je sobáš, krst, pohreb, alebo zasadnutie orgánov verejnej správy,“

uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Výnimky budú len v prípade, že organizátor zabezpečí negatívny test všetkých účastníkov. Ide o rodinné oslavy ako aj kultúrne či športové podujatia. Povolené budú len obrady, nie sväté omše.

„Rodinné oslavy nevieme zakázať, ale keďže je situácia vážna, dôrazne odporúčame, aby tieto oslavy preložili,“

dodal Mikas.

V obchodoch a obchodných domoch budú od 1. októbra povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk. Bude obmedzený aj počet osôb na prevádzku. Platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka.

Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu pri vstupe. Samozrejmosťou má byť takisto hygiena rúk pri vstupe. Pri obchodoch má byť zároveň limitovaný počet košíkov.

Matovič tiež vyhlásil, že prevádzky verejného stravovania môžu byť otvorené od šiestej ráno do desiatej večer. Premiér apeluje na to, aby ľudia nosili v aj v reštauráciách a dole ho mali iba počas jedenia a pitia. Povolený bude predaj jedla cez okienko a jeho rozvoz nonstop.

Mikas oznámil, že Maďarsko a Rakúsko ostávajú medzi menej rizikovými krajinami:

Dôvodom je, že naši susedia majú porovnateľné problémy v súvislosti s koronavírusom ako Slovensko.“

Všetky opatrenia majú platiť do odvolania, respektíve dovtedy, kým sa na Slovensku nezlomí krivka vývoja pozitívnych prípadov z rastúcej na klesajúcu. Ústredný krízový štáb zasadal až do nočných hodín.

Núdzový stav

Na Slovensku by sa opäť mal vyhlásiť núdzový stav. Dôvodom je pandémia koronavírusu. Počas rokovania Ústredného krízového štábu to avizoval premiér Matovič. Tento krok musí ešte v stredu odobriť vláda.

„Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav,“

vysvetlil Igor Matovič.

Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej.

Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.

Vláda ho môže vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Zdroj: TASR, Foto: ilustračné