Ocenenie Biela vrana aj pre manželov Nátherovcov z Banskej Bystrice

SPRÁVY
1 /

Ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra za rok 2020 odzrkadľujú rok ťažkých skúšok. Zhodli sa na tom organizátori podujatia. Ceremoniál, odložený pre pandémiu zo 17. novembra 2020, sa uskutočnil v nedeľu online. Ocenenia získali štyri príbehy a putujú do ťažko skúšaných oblastí menšín, školstva, zdravia  a justície.

Manželia Nátherovci z Banskej Bystrice

Prvými tohtoročnými laureátmi sa stali manželia Jolana a Štefan Nátherovci, ktorí sa v regióne Banskej Bystrice vyše 25 rokov venujú komunitnej práci s rómskymi deťmi z náročných podmienok. Pripravujú ich na školu a sprevádzajú dospievaním tak, aby boli sebestační a pripravení na život.

zľava Andrej Belák, Štefan a Jolana Nátherovci, Jaroslav Macek

zľava Andrej Belák, Štefan a Jolana Nátherovci, Jaroslav Macek

Nátherovci založili komunitné centrum Nádej deťom, kde pomáhajú škôlkarom, aby neboli preraďovaní do špeciálnych škôl. Venujú sa aj dospievajúcim a dodávajú sebavedomie rómskym ženám.

„Tým, s ktorými pracujeme, sa snažíme ukázať, že majú život vo svojich rukách. Môžu snívať, plniť si sny. Ale uvedomujeme si, že bez podpory majority to nedokážeme,“

hovorí Jolana Nátherová.

Ďalší ocenení                                 

Druhým oceneným príbehom je študentská iniciatíva na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) Za našu FIIT, ktorá zmobilizovala študentov za ochranu akademických demokratických hodnôt, keď sa objavili podozrenia z ich hrubého porušovania.

„Spôsob, akým sa študenti dokázali spojiť a vytrvať, je unikátny. Aj ich pokojný, konštruktívny prístup a vernosť hodnotám. Prípad síce ešte nie je právne uzavretý, ale Biela vrana sa napriek tomu rozhodla podporiť túto principiálnu študentskú iniciatívu v období, keď zdanlivo prehráva, a ukázať, že ich aktivita mala zmysel. Zdecimované slovenské školstvo navyše potrebuje presne takých študentov, akí sa ozvali v prípade FIIT,“

povedala členka rady Táňa Pauhofová.

študenti FIIT

študenti FIIT

Tretie ocenenie putuje do rúk akademika Andreja Beláka, ktorý sa dlhodobo venuje sociálnym nerovnostiam v zdraví. Počas pandémie pomáhal jednej z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Na základe vedeckých postupov a dát sa snažil, aby bol postup štátnych orgánov odborný a zároveň chránil ľudské práva.

Poslednú Bielu vranu roka 2020 udelili organizátori predsedovi Okresného súdu v Žiline Jaroslavovi Macekovi za dlhodobý prínos k vybudovaniu Registra partnerov verejného sektora a jeho fungovaniu.

Jaroslav Macek

Jaroslav Macek

Slávnostné odovzdávanie bolo venované publicistovi Jurajovi Kušnierikovi pri príležitosti piateho výročia jeho úmrtia.

Biela vrana je slovenské ocenenie, udeľované od roku 2008 ľuďom, ktorí preukázali občiansku statočnosť a svojimi postojmi upozorňujú na problémy spoločnosti, hoci im to prináša problémy. Udeľujú ho občianske združenia Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

Juraj Kušnierik

Juraj Kušnierik

Zdroj: TASR a (tom), Foto: Biela vrana