Obec Kynceľová a Akadémia umení v Banskej Bystrici podpísali memorandum o spolupráci

SPRÁVY
0 /

Kynceľová a Akadémia umení v Banskej Bystrici 17. júna 2026  podpísali memorandum o spolupráci, ktorým posilňujú prepojenie samosprávy s umeleckým akademickým prostredím. Memorandum otvára priestor pre spoločné projekty zamerané na podporu kultúry, umenia, vzdelávania a odborného rozvoja.

S Kynceľovou sa neodmysliteľne spája život najznámejšieho slovenského filmového predstaviteľa Jánošíka Paľa Bielika, ktorého si každoročne pripomínajú už tradičným podujatím Kynceľovský deň Paľa Bielika.

Kynceľová

Kynceľová

„Teší ma, že sa nám darí prepájať obec s významnou umeleckou inštitúciou pôsobiacou v našom regióne. Paľo Bielik je osobnosť, ktorá má pre Kynceľovú mimoriadny význam, a preto chceme jeho odkaz verejnosti pripomínať dôstojne, moderne a v spolupráci s odborným umeleckým prostredím,“

uviedla Ing. Martina Kubišová, PhD., starostka obce Kynceľová.

Martina Kubišová

Martina Kubišová

Memorandum za Akadémiu umení v Banskej Bystrici podpísal rektor prof. MgA. Ing. Michal Murin, ArtD.

„Týmto krokom napĺňame náš dlhodobý zámer prepájať umelecké vzdelávanie s praxou a rozvojom regiónu. Sme pripravení aktívne spolupracovať na konkrétnych kultúrnych a vzdelávacích projektoch, ktoré prispejú nielen k oživeniu odkazu významných osobností regiónu, ale aj k podpore lokálneho cestovného ruchu.“

Michal Murin

Michal Murin

Akadémia umení v Banskej Bystrici sa bude podieľať na prípravách síce až budúceho ročníka podujatia, avšak aj tento rok je pre návštevníkov podľa predsedu prípravného výboru Kynceľovského dňa Paľa Bielika doc. Ing. Jána Styka, CSc. pripravený zaujímavý program, ktorý bude zverejnený na stránkach obce:

„Dňa 4. augusta v Starej tržnici v Banskej Bystrici sa môžu návštevníci tešiť nielen na premietanie slávneho filmu Paľa Bielika spojeného s prednáškou, ale pripomenieme si ho aj s pamätníkmi.“

Paľo Bielik

Paľo Bielik

Zdroj: Martina Kubišová, Foto: AU BB a Kynceľová