Nové turistické možnosti na Krížnej vo Veľkej Fatre

SPRÁVY
0 /

Od konca roka 2016 môžu turisti na Krížnej využívať nové výhľadové mapy. V teréne je totiž osadených šesť maľovaných máp s panoramatickými pohľadmi a pomenovaním okolitých vrchov, jedna pribudla aj v hoteli na Kráľovej studni.

„Vrchol Krížnej ponúka nádherné výhľady. Zahraniční, ale aj domáci turisti sa často pýtajú na pohoria či vrchy, ktoré ich obklopujú. Odteraz sa to už dozvedia priamo na mieste,”

hovorí Jiří Pěč z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá projekt zastrešila a spolufinancovala.

Táto aktivita sa uskutočnila aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, s prácami pomohol blízky horský hotel.

„V tomto roku by sme k mapám chceli doplniť aj drevené lavičky so symbolom historických stolíc, nakoľko sa na Krížnej v minulosti stretávali hranice troch z nich – Liptovskej, Turčianskej a Zvolenskej,”

dodáva Pěč.

Ambíciou bude tiež pripraviť a vyznačiť cyklotrasu spájajúcu Krížnu s mestom Banská Bystrica. Práve neďaleká Kráľova studňa je obľúbeným cieľom cyklistov využívajúcich cyklobus, ktorý úspešne premáva od roku 2011 a za ten čas spolu s turistickým autobusom prepravil už okolo 10.000 cyklistov a turistov .

Koncom minulého roka OOCR Stredné Slovensko spolu s miestnymi samosprávami nainštalovali systém turistického informačného značenia pre návštevníkov Podkoníc a Slovenskej Ľupče.

Zdroj: Jiří Pěč, Foto: OOCR Stredné Slovensko